edi rama

Kujtesë/"Dritën e të vërtetës s’e kam as unë, as qeveria, as partia. E ka vetëm drejtësia"

Postuar në 20 Tetor, 2017 13:03

Në këto momente kur Komisioni i Mandateve vendos nëse do të pranojë apo jo kërkesën e Prokurorisë për imunitetin e mandej arrestimin e ish-ministrit të Brendshëm, po del në pah një kurs i ri i Partisë Socialiste. Ndonëse Tahiri dje deklaroi se kishte parashikuar arrestimin dhe burgosjen, ndonëse nuk kërkonte mbrojtjen e askujt, qëndrimi i ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafa dhe përfaqësuesve të PS-së në Këshill po dëshmon se “partia po e mbron Sajmirin”.

"Nuk jap dorëheqjen. Përgjegjësia është individuale"

Postuar në 17 Tetor, 2017 23:34

Kryeministri Edi Rama ka bërë të qartë se nuk ka ndërmen të japë dorëheqjen të cilën po ja kërkon së fundmi opozita. Nuk ka një qëndrim zyrtar për këtë, por Rama i është rikthyer komunikimit me ndjekësit në Facebook, duke sqaruar se cilat do jenë qëndrimet e tij. Në disa prej reagimeve kryeministri thotë:

Shitet nga të gjithë

Postuar në 17 Tetor, 2017 15:49

Ndërkohë që media po merret gjerësisht me lajmin e trafikantëve të drogës të arrestuar e ku po del edhe emri i ish-ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri, kryeministri Edi Rama, që duket se ka qenë në dijeni të kësaj goditjeje dhe po lan duart me ish-vartësin e tij, i ka dhënë të shtyrën e fundit. 
Përmes një postimi në rrjetet sociale, Edi Rama i ka kthyer shpinën ministrit që krijoi “policinë që duam”, duke kërkuar zbatim të ligjit: 

“Matrapazët” e humbur të integrimit

Postuar në 12 Tetor, 2017 09:22

Deklarimet e Hashim Thaçit, president i Kosovës, se atij iu premtuar anëtarësim i Kosovës në Këshillin e Europës, liberalizimi i vizave dhe mbështetje për aplikimin për në UNESCO, krijim i ushtrisë dhe njohje, nëse do të pranonte krijimin e Tribunalit Special, kanë provokuar reagime. Mediat kosovare shkruajnë se aktorët e huaj kanë hedhur poshtë se një Pazar i tillë ka ndodhur ndonjëherë dhe madje ambasadori britanik në Prishtinë, ka dalë nga salla, ndërkohë që Thaçi bënte këto deklarime.

Në Maqedoni për herë të parë që pas krizës së fundit ku Tirana zyrtare u përfshi drejtpërdrejt

Postuar në 09 Tetor, 2017 18:33

Kryeministri Edi Rama pritet të jetë në Maqedoni në datat 16-17 tetor ku është I ftuar të marrë pjesë në një samit me 100 bizneset kryesore të Europës Juglidnore. Samiti që zhvillohet në Shkup do të asistohet edhe nga Komisionerja e BE-së për Transportin, Violeta Buc, e cila do të japë të dhëna për projektin Edison që financohet nga unioni. Ky projekt synon që të nxisë përdorimin e makinave elektrike në rajonin tonë duke krijuar infrastrukturën përkatëse rrugore dhe një rrjet komunikimi me shumë rëndësi për thellimin e komunikimit.

Kryeministri mendon ndryshe nga populli(dixhital): Papunësia, korrupsioni dhe cinizmi, armiqtë e qeverisë

Postuar në 08 Tetor, 2017 21:54

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur sot një fjalë në mbledhjen e qeverisë, të cilën e ka përcjellë ë rubrikën "Komunikimi Javor". Teksa ka renditur detyrat dhe sfidat, ka inkruajuar ministrat dhe zv.ministrat, Rama ka deklaruar se qeveria e tij ka tre armiq të egë: Papunësia, korrupsioni dhe cinizmi. Bashkë me to edhe një opozitë e dobët. Kujtojmë këtu se nëse kryeministri vendos Papunësinë dhe Korrupsionin si dy sfidat kryesore, qytetarët që iu bashkuan ftesës së tij për të shprehur online - Raport për Ju- mendimet dhe idetë për ndryshimin e Shqipërisë nuk i konsideronin këto si prioritare.

Ankesë publike për favorizimin e Serbisë dhe Malit të Zi nga BE

Postuar në 08 Tetor, 2017 16:03

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka dhënë sërish një mendim rreth çështjes së demarkacionit mes Kosovës dhe Malit të Zi, duke dalë edhe me një ankesë publike ndaj Bashkimit Europian, që sipas tij po favorizon Serbinë dhe Malin e Zi në negociatat për anëtarësim.

Në një intervistë për gazetën austriake, “Standard”, sjellë në shqip nga ABC NEWS, Rama e ka cilësuar qëndrimin e Bashkimit Europian si “padrejtësi ndaj Shqipërisë dhe Kosovës”.

Një status në Facebook që vlen më shumë se "ikona" e "kryeministrit fluturues"

Postuar në 30 Shtator, 2017 22:17

Premtoi fitore publicitare dhe ja arriti. Edhe pse askush s’mund të provojë se për çfarë e kishte fjalën në të vërtetë.

Kryebashkiaku I Tepelenës, Tërmet Peçi, ka ardhur sërish në vëmendje të medias, apo disa mediave, këto ditë. Siç edhe sqaron vetë në profilin në Facebook, Tërmeti, ka vendosur t’I dhurojë të rinjve të Tepelenës një model suksesi dhe frymëzimi: Edi Ramën duke bërë kosh. Paraqitur vizualisht në muret e një qendre të re sportive multifunksionale nga ato “që ndoshta rajoni i ka ëndërruar”.

Kush ka qeverisur në këta katër vjet?

Postuar në 29 Shtator, 2017 12:14

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot një takim me përfaqësues të biznesit të cilët i ka lëvduar dhe u ka premtuar se ndaj subjekteve të tyre nuk do të ketë më asnjë gjobvë deri sa të bëhet ristrukturimi i inspektoriateve.

Telefonatë mes Borissov dhe Edi Ramës për njohjen e minoritetit bullgar në Shqipëri

Postuar në 29 Shtator, 2017 11:41

Agjencia Bullgare e Lajmeve raporton sot se kryeministri i vendit, Boyko Borissov, ka zhvilluar një telefonatë me homologun e tij shqiptar, Edi Rama, përmes të cilës ka kërkuar respektimin e të drejtave të minoritetit kombëtar bullgar në Shqipëri, sipas standardeve ligjore ndërkombëtare.

Biseda mori shtysë nga një ligj që synon mbrojtjen e të drejtave të pakicave që u hartua nga qeveria shqiptare. Borissov tha se ai priste që legjislacioni të përfshinte parashikimin për mbrojtjen e të drejtave të minoritetit bullgar”, raporton agjencia shtetërore bullgare.

Pages

Subscribe to RSS - edi rama