debati

Zëri i trashë i Lali Erit

Postuar në 11 Shkurt, 2019 15:05

Erjon Veliaj është i pakorrigjueshëm. Në mënyrën sesi flet, reagon dhe shikon nga kamera. Në fytyrë ka të stamposur patologjinë e mashtrimit dhe gënjeshtrës, ndërkohë që i duhet të punojë parreshtur për të bërë djalin e mirë. Mirëpo autolegjendimi nuk funksionon, sepse gabimet dhe gafat e këtij zotëri, e sidomos irritimi natyral që provokon kimia e zërit të tij, kotësia e vet politike, gënjeshtra si institucion shpirtëror, janë kaq flagrante, saqë e bëjnë të duket qepur trashë çdo përkëdheli me popullin dhe shoqërinë.

Debati/Rama: Sali ti gruas sime i ha atë që s'thuhet. Berisha: Ke dhënë 20 mln dollarë për të takuar Trump

Postuar në 31 Janar, 2019 13:09

Me nerva të prishura, Sali Berisha dhe Edi Rama kanë replikuar në Parlament, për çështje që duket se nuk janë shumë të qarta për publikun. Kryeministri ka pyetur ish-kryeministrin Berisha nëse e kalon dot apo jo oqeanin, pra nëse shkon apo jo në SHBA, ndërkohë që Berisha ka replikuar duke thënë se Rama ka paguar 20 milionë dollarë që të takohej me Donald Trump.

“Të qartë në paqartësinë tonë”, Luli vazhdon me grip

Postuar në 24 Janar, 2019 11:41

Partia Demokratike ka nisur përgatitjet për protestën e 16 shkurtit. Ky aksion po diskutohet gjerësisht në forumet e saj, ku ka ende paqartësi për çfarë dhe ku do protestohet. Gazeta "Panorama" ka zbardhur një pjesë të debatit në mbledhjen e grupit parlamentar, ku mungonte Lulzim Basha për shkak se është i sëmurë keq me gripin e stinës.

Një pjesë e debatit:

Pranohet nga brenda mazhorancës: Inceneratorët kanë dështuar

Postuar në 20 Nëntor, 2018 17:03

Partneriteti Publik Privat ka qenë në qendër të diskutimeve së Komisionion e Ekonomisë dhe Financave, ku ministri Arben  Ahmetaj ka listuar 11 koncensionet aktive dhe 4 koncensionet që janë në fazë fillestare, por që nuk kanë financim buxhetor nga shteti. Vlera totale e tyre arrin në  807 miliardë lekë. Mbledhja e komisionit është shoqëruar me debate mes ministrit  dhe kreut të Komisionit Erjon Braçe, ky i fundit kundërshton ofertën e pakërkuar edhe për sektorët që do të jetë ekzistente.

Partia Demokratike e Kllounëve/Deputetë të PD-së, sms solidariteti Fatmir Xhafës pas shkarkimit

Postuar në 07 Nëntor, 2018 03:13

Një debat i pazakontë është konsumuar në emisionin “Opinion” mes drejtuesit Blendi Fevziu dhe deputetit të Partisë Demokratike Flamur Noka. Një ankesë e këtij të fundit për mbyllje mikrofoni ka përshkallëzuar në akuza dhe sulme ndaj Fevziut se “i bën fresk qeverisë”.

Në debat e sipër gazetari në fjalë që ka lidhje informacioni të nivelit të parë me politikën është shprehur se

fresk qeverisë i bën opozita. Ju i keni drejtuar mesazhe Fatmir Xhafës se si të hoqi etj.. Ky është turp

Të vendosur për të ndërtuar kulla në pronë publike. Fshihet informacioni për pronësinë

Postuar në 16 Korrik, 2018 12:37

Drejtori i Përgjithshëm i Hipotekave Valdin Pjetri ka shërbyer sot për publikun shqiptar seancën e radhës në përpjekjen për të mbyllur debatin ligjor mbi teatrin kombëtar. Pjetrit i është kërkuar informacion mbi pronësinë ku po synohet të realizohet skema e biznesit të gjashtë kullave bashkë me prishjen e Teatrit Kombëtar por mesa duket informacioni ka qenë i pasaktë.

Debati me Ramën që largoi Majkon nga salla (Video)

Postuar në 05 Korrik, 2018 23:45

Votimi në bllok për projektligjin e shembjes së Teatrit Kombëtar u parapri nga një incident mes kryeministrit Rama dhe ministrit të Diasporës Pandeli Majko. 

Ky i fundit siç tregojnë edhe pamjet pati një debat verbal në distancë me kryeministrin dhe më pas u largua nga salla.  

Majko nuk mori pjesë në votimin që i hap rrugë shembjes së Teatrit Kombëtar, diçka që mesa duket nuk i ka pëlqyer kryeministrit me të cilin mësohet se ka patur kundërshti edhe para seancës.

Luftë për pushtet në Kishën Orthodhokse Greke të SHBA dhe në Patriarkanë

Postuar në 27 Qershor, 2018 14:30

Kisha Orthodhokse greke, përfshirë Patriarkanën e Stambollit, ku ajo ka selinë qendrore kryesore, është përfshirë prej një muaji në një debat shumë të madh që ka të bëjë me disa teza të hedhura nga miliarderi greko amerikan, Efstathios(Stathios-Steve) Valiotis.

Protesta e ka arritur fitoren e parë

Postuar në 16 Qershor, 2018 23:39

Protesta kundër prishjes së godinës së Teatrit Kombëtar ka arritur një sukses të vetin, sidoqoftë modest. Ajo e ka kushtëzuar vendimmarrjen politike dhe institucionale me nevojën e delegjitimimit të saj, apo shpërbërjes. Tregues i nevojës që ka sot pushteti për të thyer protestën si kusht për një kalim të butë të vendimit – edhe kështu shumë të dyshimtë në planin ligjor dhe kushtetues – është ngritja e përdishme e korit të artistëve që janë pro një godine të re për teatrin. Sigurisht, alibitë dhe justifikimet për këto zëra kundër janë legjitime.

Debati mbi Tepelenën, kujtesa mbi të dhe objektiviteti historik

Postuar në 15 Prill, 2018 13:30

Në debatin mbi ish-kampin e Tepelenës më bën përshtypje insistimi i  historianit të Mesjetës, Pëllumb Xhufi për vërtetësinë e fakteve historike, duke u bazuar në dy dokumente, atë të CIA-s dhe atë të një urdhri të ish-ministrit të Arsimit, Totozani, të cilat i përmend disa herë për të hedhur tutje çdo zë kundërshtues të argumenteve të tij, që kampi i Tepelenës ka qenë kamp vdekjeje dhe nuk ia vlen krahasimi me Auschwitzin.

Pages

Subscribe to RSS - debati