debati

Ku po shkon PS-ja?

Postuar në 18 Dhjetor, 2015 04:02

Partia Socialiste e Shqipërisë qysh nga themelimi i saj e në vazhdim ka qenë në reformim të vazhdueshëm. Gjithmonë ajo ka pasur aftësinë të reformojë veten për t’iu përgjigjur sfidave të momentit, përgjegjësive të momenti dhe detyrave të momentit. Aktualisht, Partia Socialiste e Shqipërisë është e përfshirë në një reformë tërësore, në reformën e strukturës politike, në reformën e strukturës ekzekutive, në reformën e sistemit të menaxhimit, në reformën për përtëritjen e debatit politik dhe në reformën e dokumenteve themelore të saj.

Video/Takim alla Donald Trump i kryeministrit në Shkodër

Postuar në 16 Dhjetor, 2015 09:56

Racizmi i Wilsonit. Një debat i dobishëm për dritëhijet e figurave e historike

Postuar në 11 Dhjetor, 2015 22:37

Peter Singer, profesor i Bioetikës në Universitetin e Princeton në ShBA, shkruan në “Project Syndicate” një opinion për një problem disk delikat që është shtruar së fundmi. Singer tregon një përvojë me studentë të vetët të cilët lanë mësimin për t’iu bashkuar një proteste të Black Justice League si pasojnë e vrasjes së Michael Brown në Ferguson në gusht 2014.

PO NA ÇORODISIN QË TË NA MBAJNË PA FRYMË

Postuar në 07 Nëntor, 2015 14:16

Në këtë vend zor se gjen njeri që në këtë kohë është i kthjellët të kuptojë se çfarë po ndodh me vendin e vet. Bomba mediatike e shfarosjes në masë, tashmë është plasur. Të gjithë flasin, thonë, akuzojnë dhe ulërijnë, por asnjë nuk e merr dot vesh të vërtetën. Me dhjetëra orë biseda televizive, ku palët bërtasin duke akuzuar për vjedhje, mashtrime miliona eurosh. Me orë të tëra Parlamenti ku çirren individë të pamoralshëm që japin moral.

Videolajm/Momenti i "kafshës": Nervozizëm, çekuilibrim, apo arrogancë e ministrit të Shëndetësisë?

Postuar në 05 Nëntor, 2015 16:35

“Aleksandër Frangaj do falenderuar se nxori në dritë kush janë analistët”

Postuar në 04 Nëntor, 2015 17:19

Çim Peka shkruan sot një opinion mbi situatën e krijuar në “Lagunën Blu”. Pasi bënë një parashtrim “prezantues” të Nikoll Lesit dhe Aleksandër Frangajt, si dy botuesit që kanë patur më shumë nën ndikim analistët e sotshëm që i ke ngado, Peka shtron një çështje që ka rëndësi: Pse këta analistë që janë lëshuar me logore kundër Frangajt, i cili tek e fundit është biznesmen, pra gdhihet e ngryset me idenë e parave, për një fushë në Lagunën Blu, aty ku edhe ndonjëri ka vetë shtëpi, nuk ndihet për ndërtimet që po bënë në Parkun e Tiranës, ndërtuesi i vilës së Edi Ramës në Surrel?

Debati i Metës me folësen e Zërit të Amerikës. Pyetjet që tensionuan bisedën dhe ngjashmëria me intervistën e Edi Ramës (Video)

Postuar në 29 Tetor, 2015 20:31

Ashtu si çddo politikan shqiptar edhe kreu i kuvendit Ilir Meta nuk ka lënë pa e shfrytëzuar dritaren e  Zërit të Amerikës gjatë qëndrimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Por intervista e tij në seksionin shqip të VOA-s kaloi me tension pas pyetjeve të gazetares se a ndjen nevojën kryetari I Kuvendit të largohet pas 25 vitesh në politikë kur për më tepër që emri I tij është përfolur për korrupsion dhe së fundmi në aferën DIA-CEZ. Meta i sugjeroi folëses së Zërit të Amerikës që ta fillojë gazetarinë nga e para.

Debati në PS, deputetë socialistë nuk janë dakord me burgosjen e biznesmenëve

Postuar në 27 Tetor, 2015 08:30

“Panorama” shkruan sot se deputetët socialistë i kanë kërkuar kreut të Grupit Parlamentar, Gramoz Ruçi, që vota e tyre të jetë e unifikuar me LSI në seancën plenare të votimit për ndryshimet në Kodin Penal ku kërkohet ashpërsimi i ndëshkimeve ndaj kontrabandës dhe informalitetit. Kreu i Komisionit Parlamentar të Ekonomisë, Erjon Braçe, i kërkoi Ruçit që të shihet mirë ky ligj pasi ka marrë edhe shqetësime të deputetëve për ashpërsimin e tij.

“Qeveria ka vdekur. Ikja është vetëm çështje kohe”

Postuar në 22 Tetor, 2015 13:57

“Kjo qeveri ka rënë, sepse nuk mund të jetë edhe qeveria edhe mafia, edhe qeveria edhe korrupsioni. Kjo qeveri ka rënë sepse e ktheu Shqipërinë në një vend qesharak”. Kështu ka deklaruar gjatë fjalës së tij sot në Parlament, deputeti i Partisë Demokratike Astrit Patozi. Ai ka deklaruar se edhe letra e Spartak Brahos që fliste poër destabiizim nga Tom Doshi e Dritan Prifti flet për nivelin ku është katandisur shteti shqiptar. Më tej paralajmërimi: “Ne nuk mund ta lëmë vendin në duart e sekserëve të Edi Ramës dhe Ilir Metës.

Koço nuk ka faj…

Postuar në 22 Tetor, 2015 10:21

Një kërkesë e Edi Ramës (nëpërmjet Koço Kokëdhimës) për të shtyrë kongresin e Partisë Socialiste, nga janari në prill 2016, dhe debati i fortë që ajo provokoi, nxori në pah distancën e madhe mes kryetarit- kryeministër dhe grupit (me në krye Gramoz Ruçin) të ashtuquajtur vendimmarrës në parti.

Pages

Subscribe to RSS - debati