debati

Debati në PS, deputetë socialistë nuk janë dakord me burgosjen e biznesmenëve

Postuar në 27 Tetor, 2015 08:30

“Panorama” shkruan sot se deputetët socialistë i kanë kërkuar kreut të Grupit Parlamentar, Gramoz Ruçi, që vota e tyre të jetë e unifikuar me LSI në seancën plenare të votimit për ndryshimet në Kodin Penal ku kërkohet ashpërsimi i ndëshkimeve ndaj kontrabandës dhe informalitetit. Kreu i Komisionit Parlamentar të Ekonomisë, Erjon Braçe, i kërkoi Ruçit që të shihet mirë ky ligj pasi ka marrë edhe shqetësime të deputetëve për ashpërsimin e tij.

“Qeveria ka vdekur. Ikja është vetëm çështje kohe”

Postuar në 22 Tetor, 2015 13:57

“Kjo qeveri ka rënë, sepse nuk mund të jetë edhe qeveria edhe mafia, edhe qeveria edhe korrupsioni. Kjo qeveri ka rënë sepse e ktheu Shqipërinë në një vend qesharak”. Kështu ka deklaruar gjatë fjalës së tij sot në Parlament, deputeti i Partisë Demokratike Astrit Patozi. Ai ka deklaruar se edhe letra e Spartak Brahos që fliste poër destabiizim nga Tom Doshi e Dritan Prifti flet për nivelin ku është katandisur shteti shqiptar. Më tej paralajmërimi: “Ne nuk mund ta lëmë vendin në duart e sekserëve të Edi Ramës dhe Ilir Metës.

Koço nuk ka faj…

Postuar në 22 Tetor, 2015 10:21

Një kërkesë e Edi Ramës (nëpërmjet Koço Kokëdhimës) për të shtyrë kongresin e Partisë Socialiste, nga janari në prill 2016, dhe debati i fortë që ajo provokoi, nxori në pah distancën e madhe mes kryetarit- kryeministër dhe grupit (me në krye Gramoz Ruçin) të ashtuquajtur vendimmarrës në parti.

Debati i plotë me “Kryeministrin e Jugut". Pse shpërthyen kundër Koços, deputetët Ruçi, Leskaj, Toçi e Tahiri

Postuar në 21 Tetor, 2015 09:30

Mediat kanë zbardhur debatin e së shtunës në mbledhjen e kordinarorëve socialistë për qarqet e Vlorës dhe Gjirokastrës ku deputetë socialistë shpërthyen në kritika kundër Koço Kokëdhimës. Shkak u bë kërkesa e këtij të fundit për të shtyrë Kongresin e programuar në Janar sipas vendimit të Asamblesë Socialiste. Ndonëse pro këtij propozimi ishte dhe kryeministri Rama siç u vërtetua në mbledhjen e një dite më parë të kreut të qeverisë me grupin e punës për zgjedhjet.

Debati

Kokdhima: Të shtyhet Kongresi i Janarit, nuk del koha për zgjedhjet në PS.

Debat (edhe) për librin mes Kim Mehmetit dhe Edi Ramës

Postuar në 18 Tetor, 2015 11:00

“Gazeta Shqiptare” ka zbardhur sot një debat mes kryeministrit Edi Rama dhe shkrimtarit Kim Mehmeti. Debati është zhvilluar në promovimin e librit të Rudina Xhungës, “Edhe një Shqip”.  Më poshtë një pjesë e debatit:

Degjeneron debati në “Opinion”/Stefani: “Ti Preç ke qenë spiun”. Replika: “Do marr vendimin e gjykatës të ta ngul mu në lule të ballit”(video)

Postuar në 15 Tetor, 2015 22:06

Ka degjeneruar në fyerje dhe akuza debati mes Andrea Stefanit dhe Preç Zogaj në “Opinion”. Tema e emisionit ishte afera e CEZ-it, por qëndrimet e kundërta mes të dyve kanë degraduar në sulme dhe akuza, të cilat moderatori Blendi Fevizu i ka toleruar deri në fund. “Ti ke qenë spiun”, i ka thënë Stefani Zogajt. Zogaj ka reaguar duke thënë se për këtë akuzë të vjetër ka folur gjykata dhe se kur flet gjykata të tjerët duhet të heshtin. “Herë tjetër do marr vendimin e gjykatës me vete dhe do të ta ngul me gozhdë mu në lule të ballit”, ka replikuar Zogaj.

Debati me kerët e degëve: Ish-ministrat e çuan përtokë PD-në

Postuar në 09 Tetor, 2015 12:00

Rritet tensioni mes krerëve të PD në rrethe dhe ish-ministrave të kësaj partie. Këta të fundit kanë reaguar në një mbledhje grupi të PD, duke i kërkuar kryetarit Lulzim Basha që të mos lejojë fyerjet dhe sulmet e tyre. I pyetur nga “Panorama”, kreu i PD në Vlorë, Moisi Meminaj thotë: “Ju lutem na lini të qetë të punojmë për fitoren e vitit 2017. Ta riformatojmë, ta sjellim sërish PD-në fituese ashtu siç i takon. Na e latë Vlorën me 3 deputetë në vitin 2013, e çuam në 4 deputetë në vitin 2014, na lini ta çojmë në 5 deputetë në vitin 2015”.

Sulejmani i Manipulueshëm

Postuar në 06 Tetor, 2015 04:45

Debatit rreth mbishkrimit të sulltan Sulejmanit iu shtua edhe Aurel Plasari, me titullin përkatës para emrit, ndërkohë që Artan Fuga e Edmond Tupja, për të cituar dy të porsabotuar në rubrikën opinione të Panoramës, i vijnë lexuesit pa dekorata. Me sa duket tani gjykohet i domosdoshëm certifikimi i retorikës me rang, që, e monopolizuar nga deputeti në gatishmëri Eduart Ndocaj, rrezikon të banalizohet dhe të shfryjë tullumbacen e Djallit rezervuar osmanëve në liturgjinë e memories sonë kolektive.

Keqkuptohet thirrja e Vehbiut për Lubonjën dhe Zogajn që t’u rrinë larg “debateve të kurvave”

Postuar në 27 Gusht, 2015 00:03

Debati: Rama thotë se janë shtuar 25 mijë kasat fiskale. Basha i kujton 160 mln dollarët që mungojnë në arkën e shtetit

Postuar në 23 Gusht, 2015 08:21

Nuk kanë përse përballen me njëri tjetrin në studio televizive, thjesht ata debatojnë në distancë. Kryeministri Rama dhe kreu i opozitës, Lulzim Basha kanë debatuar për kasat fiskale dhe për 160 mln dollarët të përfolur nga opozita që i mungojnë buxhetit të shtetit.

Pages

Subscribe to RSS - debati