debati

"Tek e majta ka gjurmë të një antisemitizmi arkaik të krishterë"

Postuar në 19 Dhjetor, 2017 20:20

Vendimi i presidentit amerikan Donald Trump po shoqërohet me frikën e rritjes së antisemitizmit dhe përplasjeve në botën arabe. Nën dritën e këtyre zhvillimeve gazeta HuffingtonPost në versionin greqisht ka biseduar me rabinin David Rose për të kuptuar më shumë rreth perceptimi të tij rreth këtyre zhvillimeve por edhe ta ardhmes së bisedimeve izraelito-palestineze. Por e përcjëllim intervistën të plotë me disa shkurtime. 

-Si mund të sjellim dialogun ndërfetar nga niveli i elitës në të gjithë shoqërinë?

Pangalos rihap debatin për suliotët

Postuar në 18 Dhjetor, 2017 14:02

Me postimet në profilin e tij në Twitter, ish-ministri grek, Teodoros Pangalos ka rihapur debatin për suliotët, teksa i është referuar aktit heroik që sipas tij  gratë suliote bënë 215 viteve më parë.

"Nuk ka grek që nuk e kupton fjalën λουλούδι (lule). Ajo ka zëvendësuar plotësisht versionin e vjetër të fjalës  greke anthos (άνθος). Por sa e dinë që fjala "λουλούδι" (lule) vjen nga gjuha shqipe?

Mes “Rrezikut anglo-amerikan” dhe “Rrezikut serbo-sllav”

Postuar në 05 Dhjetor, 2017 19:06

Sot ish-kryeminstri dhe ish-presidenti i Shqipërisë, Sali Berisha, ka publikuar në profilin e vet në Facebook një opinion të gjatë mbi debatin e datës së Çlirimit të Shqipërisë.

Është një gjë e mirë për debatin shoqëror dhe atë politik që një politikan shpreh qëndrimet dhe gjykimet e veta mbi historinë e afërt politike të vendit. Është po kështu gjë e mirë që mes parlamentarëve shqiptarë ka akoma një njeri që nuk ulet të shkruajë vetëm për historinë e krahinës, a të bëjë ndonjë qokë për kushërinjtë dhe nipërit e heronjve që kaq shumë janë shtuar në këtë vend.

Xhamia e re Vali-e-Asr në Teheran, pa minare dhe krejt ndryshe(foto)

Postuar në 25 Tetor, 2017 09:12

Kjo që shihni në foto është xhamia e re e Vali-e-Asr në Teheran dhe asaj i mungon minareja. Ndodhet në zonën e kryeqytetit Iranian që quhet Teatri dhe xhamia e re vjen në harmoni me të. Projektues të kësaj xhamie unike janë arkitektët Reza Daneshmir dhe Catherine Spiridonof. Duke qenë se konservatorët e shohin atë si një vazhdim plotësues të Teatrit, ndërtesë e realizuar para 1979-ës, objekti ka provokuar shumë debate. Ndonëse ishte parashikuar të inaugurohej këtë verë, fondet janë ndërprerë dhe interieri ka mbetur pa u përfunduar.

Nga fanatikët e procedurës te kundërshtimi i ligjit për pakicat

Postuar në 12 Tetor, 2017 19:22

Seanca e kësaj të enjteje në parlament ku do të diskutohej projektligji për pakicat mori një tjetër rrjedhë për shkak të problemeve proceduriale që lidhen me drejtimin e seancës.

Me vendimet që mori  drejtuesi i saj Gramz Ruçi për të mos i dhënë fjalën për procedurë deputetit të PD-së, Flamur Noka, seanca degradoi sërish në bllokim të foltores, përjashtim deputetësh dhe shtyrje të seancës. Përjashtim u kërkua edhe për kryeministrin që pranoi se ka fyer me "fjalët ky ka rrjedhur" ish-kryeministrin Sali Berisha. 

Grushtoi kolegun në TV, ndalohet deputeti i Vetëvendosjes (Video)

Postuar në 30 Shtator, 2017 11:02

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Frashër Krasniqi u ndalua dhe ndodhet në paraburgim pas përplasjes fizike që pati gjatë një debati televiziv me deputetin e Nismës, Milaim Zeka. Dy deputetët ishin ftuar në emisionin “Info Magazine” në Klan Kosova, kur debati precipitoi në sharje dhe fyerje me tone të larta. Deputeti i “Nismës”, Milaim Krasniqi dëgjohet duke i thënë përdhunues kolegut të Vetevendosjes, i cili shpërtheu më pas me grushta ndaj Krasniqit. Një nga rastte kur dhuna serviret si kulturë politike, madje dhe live në televizion.

Një anketë krahasuese mbi nazizmin dhe stalinizmin

Postuar në 08 Shtator, 2017 10:17

Janë shumë domethënëse gjetjet e një hulumtimi të Institutit Kërkimor në Universitetin e Maqedonisë në Greqi mbi perceptimin e popullsisë mbi Nazizmin dhe Komunizmin në kulmin e  debatit të hapur mbi caktimin e një date europiane për viktimat e regjimeve autoritare.

Kulla ikonike e Tiranës dhe analogjitë me debatin për Brexit

Postuar në 04 Shtator, 2017 13:17

Në 13 Prill të këtij viti, vetëm dy muaj para zgjedhjeve parlamentare, kuvendi miratoi një ligj për ndërtimin e të ashtuquajturës Kulla Ikonike në Tiranë  me lartësi 350 metra. Behet fjalë për një investim që kap vlerën e 250 milionë dollarëve dhe që ka si sipërmarrës të projëktit  kompaninë “Al Habtoor Investment LLC”, e regjistruar në Emiratet e Bashkuara Arabe, me seli në Dubai.

Rama përkthen Vuçiçin. Kryeministri shqiptar kërkon një protagonizëm të vockël në një debat që lidhet me Kosovën

Postuar në 25 Korrik, 2017 13:49

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë sot në profilin e vet në Facebook një shkrim të presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i cili u bën thirrje serbëve që të nisin një dialog të brendshëm për Kosovën. I vlerësuar si një hap që do të çojë patjetër në njohjen e Kosovës si shtet, Vuçiç po synon të neutralizojë kundërshtitë iracionale, duke nënvizuar disa herë se “Serbia nuk është më e dobët”.

Vojsava, Vladan Gjorgjeviçi dhe Mutari

Postuar në 23 Korrik, 2017 15:17

Këto ditë është shpikur një “debat” mbi kombësinë e Vojsavës, nënës së Skënderbeut. Debati është i shpikur për disa qëllime, dhe quhet i tillë, pasi nuk ka sgjë reale, përveç garës për klikime. Sigurisht pozën më qesharake e kanë marrë ata që mbrojnë pastërtinë arbërore Vojsavës teksa me këtë vetëshpallin patriotizëm të kulluar.

Pages

Subscribe to RSS - debati