be

Lobistët shtojnë presionin për produktet OMGJ në Europë

Postuar në 29 Mars, 2021 15:11

Presioni politik lidhur me ato që i njohim si produkte të modifikuara gjenetikisht (OMGJ) ka ardhur duke u rritur vitet e fundit në BE. Në vitin 2018, Gjykata Europiane e drejtësisë vendosi se teknikat e reja të prodhimit të këtyre produkteve ishin brenda kornizës aktuale ku hyjnë produktet e inxhinierisë gjenetike.

Teknologjitë e reja gjenetike lejojnë përshpejtimin e rritjes, shtimin e rendimentit dhe përmirësimin e tolerancës së tyre ndaj sëmundjeve ose ndryshimeve mjedisore.

Raporti i ekspertëve europianë: Energjia nga centralet bërthamore, miqësore me mjedisin

Postuar në 27 Mars, 2021 22:11

Energjia bërthamore pritet të konsiderohet investim i qëndrueshëm në BE. Sipas Reuters, i cili u referohet disa dokumenteve në të cilat ka pasur akses, kjo pritet të jetë përgjigjja e ekspertëve të ngarkuar me vlerësimin e investimeve të kësaj natyre.

Status quo-ja nuk prodhon më stabilitet në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 25 Mars, 2021 20:10

Status quo-ja nuk po garanton më stabilitet në Ballkanin Perëndimor. BE-ja duhet të përqendrohet më shumë te fitoret e vogla në mënyrë që të arrijë qëllimet afatgjata. Ky ishte konkluzioni që doli gjatë panelit “Si të rikthejmë zgjerimin e BE-së në rrugën e duhur? Përparësia te sundimi i ligjit dhe reformës në drejtësi”, organizuar nga “rrjeti WB2EU”.

Karoline Edtstadler, Ministre Federale për BE dhe Kushtetutën e Austrisë, tha se ajo nuk e sheh si negative situatën aktuale në lidhje me procesin e zgjerimit.

Lavrov: E gjithë infrastruktura e marrëdhënieve me Bashkimin Evropian është shkatërruar

Postuar në 23 Mars, 2021 12:15

Ministri i Jashtëm rus konfirmoi ndërprerjen e marrëdhënieve me Bashkimin Europian. Lavrov zgjodhi ta bënte këtë deklaratë gjatë një konference të përbashkët shtypi me homologun kinez, Wang Yi.

E gjithë infrastruktura e marrëdhënieve me Bashkimin Evropian është shkatërruar nga hapat e njëanshëm të ndërmarrë nga Brukseli, kështu që Moska nuk ka më marrëdhënie me atë organizatë”, tha Lavrov.

Kreu i diplomacisë ruse bëri fajtore Europën për prishjen e marrëdhënieve.

Zgjerimi, Rumania dhe Kroacia insistojnë për Ballkanin Perëndimor

Postuar në 22 Mars, 2021 17:17

Ministrat e Jashtëm të Rumanisë dhe Kroacisë i kërkojnë BE-së mbështetje më gjithëpërfshirëse sa i takon procesit të zgjerimit në Ballkanin Perëndimor.

Gordan Grlić Radman dhe Bogdan Aurescu kërkuan që kjo çështje të diskutohet në seancën e ardhshme të ministrave të Jashtëm të BE-së.

BE i vë sanksione Kinës për herë të parë pas 30 vitesh

Postuar në 18 Mars, 2021 13:48

Ambasadorët e Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të sanksionojnë katër zyrtarë kinezë dhe një organizatë, lidhur me dyshimet për shkelje të të drejtave të njeriut dhe abuzime në Xinjiang. Ministrat e Jashtëm të BE-së do të votojnë për këtë më 22 mars.

Sanksionet janë praktisht ndalim i udhëtimit dhe ngrirje e aseteve financiare. Emrat e zyrtarëve kinezë nuk janë bërë ende të ditur.

"Masat kufizuese janë kundër shkeljeve serioze të të drejtave të njeriut dhe abuzimeve të miratuara", i tha një diplomat i BE-së agjencisë Reuters.

SHBA, BE dhe AstraZeneca në mes

Postuar në 13 Mars, 2021 12:42

Uashingtoni ka refuzuar një kërkesë të kompanisë farmaceutike AstraZeneca për t’i dhënë BE-së një pjesë të rezervave të vaksinës në SHBA - që nuk mund të përdoren ende atje. Kërkesa vjen në një kohë kur në Bashkimin Europian, AstraZeneca nuk po arrin të përmbushë objektivat e furnizimit me vaksinë.

Borrell: BE-ja duhet të angazhohet ushtarakisht aty ku mungon NATO

Postuar në 07 Mars, 2021 19:28

Kreu I diplomacisë europiane, spanjolli, Josep Borrell, ka dhënë një intervistë për revistën gjermane “Spiegel” përmes së cilës ka komentuar zhvillimet ndërkombëtare dhe raportet me Rusinë. I cilësuar në fillimet e detyrës së vet si një karakter këmbëngulës dhe shpërthyes, Borrell, në të vërtetë nuk arrin të formulojë ndonjë gjë të madhe mbi atë se çfarë duhet të jetë Europa.

Relaksohen marrëdhëniet tregtare SHBA-BE

Postuar në 05 Mars, 2021 22:40

Administrata Biden ndryshon qasjen në raport me Bashkimin Europian. Presidenti Joe Biden është i vendosur të rikthejë partneritetin SHBA-BE dhe ka rënë dakord të pezullojë tarifat që erdhën si pasojë e mosmarrëveshjes Boeing-Airbus dhe të punojë për ta zgjidhur çështjen me Organizatën Botërore të Tregtisë.

Lajmin e bëri të ditur Shtëpia e Bardhë, pas thirrjes telefonike midis presidentit amerikan dhe presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

BE, sanksione për katër zyrtarë rusë

Postuar në 22 Shkurt, 2021 15:12

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian ranë dakord sot për të vendosur sanksione ndaj katër zyrtarëve të lartë rusë, një përgjigje kjo kryesisht simbolike ndaj burgimit të kritikut të Kremlinit, Alexei Navalny.

Kryediplomatët arritën një marrëveshje politike gjatë takimit të tyre të hënën pasi Franca, Gjermania, Polonia dhe vendet baltike i kërkuan bllokut me 27 anëtarë t'i dërgojnë një mesazh presidentit Vladimir Putin se debati dhe protesta duhet të lejohen në Rusi.

Pages

Subscribe to RSS - be