be

BE përgatitet për “betejën” e dytë me Covid-19, blen Remdesivir nga amerikania Gilead

Postuar në 08 Tetor, 2020 14:40

Komisioni Evropian ka arritur një marrëveshje me kompaninë farmaceutike amerikane Gilead për 500 mijë cikle trajtimi me Remdesivir, ilaç për kurimin e Covid-19, ndërkohë që mbetet e hapur mundësia për dyfishimin e furnizimit. Kontrata ka vlerën 70 milionë euro dhe shuma do të gjenerohet nga fondi për mbështetjen në rast emergjencash. Vendimi u mor pasi disa vende të BE-së ngritën alarmin se stoqet e medikamentit ishn drejt fundit.

Ku fshihen paratë/ BE publikon listën e parajsave fiskale  

Postuar në 06 Tetor, 2020 14:33

Këshilli Evropian ka përditësuar listën e parajsave fiskale, vende që garantojnë taksa të ulëta ose edhe zero, gjë që i kthen ato në një lloj strehe për evazionin fiskal. Anguilla, një territor britanik i vendosur në Karaibe dhe Barbadosi kanë hyrë në listë. Ndërsa kanë dalë Ishujt Kajman dhe Omani, sepse kanë miratuar reformat e nevojshme për të përmirësuar kornizën e tyre të politikës fiskale.

Gjermania deklaron mbështetjen publike për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut

Postuar në 01 Tetor, 2020 18:16

Berlini zyrtar ka sinjalizuar se e sheh si prioritet të presidencës së vet të BE-së hapjen e negociatave të anëtarësimit për Maqedoninë e Veriut. Kjo është bërë e ditur nga ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas gjatë një video konference për shtyp me ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani.

Synimi ynë i deklaruar mbetet zhvillimi i konferencës së parë ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut gjatë presidencës gjermane të BE-së që përbën hapin tjetër logjik në pranimin e vendit në BE

JO, shpërndarjes së detyruar të azilkërkuesve. BE-ja është diçka më shumë se Franca dhe Gjermania

Postuar në 23 Shtator, 2020 02:31

Strategjia e re e Bashkimit Europian për vendosjen e kuotave të detyruara për pranimin e azilkërkuesve nga vendet anëtare, nuk është mirëpritur. Kundërshtitë e para kanë ardhur nga Austria, kancelari i saj konservator, Sebastian Kurz, sipas të cilit kjo ide dështoi në vitte 2015-2016 dhe do të dështojë sërish.

Ne konsiderojmë se shpërndarja në Europë e azilkërkuesve ka dështuar dhe shumë shtete e kundërshtojnë një gjë të tillë. Nuk ka për të funksionuar

është shprehur Kurz në një intervistë për agjencinë franceze, AFP.

Migrimi është një fakt i jetës. BE-ja njofton strategji të re për azilkërkimin

Postuar në 16 Shtator, 2020 20:24

 

Europa duket se po hedh themelet e një qasjeje të re mbi migracionin, duke mos vlerësuar në të një problem që vetë ndikon balancat demografike.

Të paktën kjo mund të lexohet nga deklaratat e Presidentes së Komisionit Europian, Ursual von der Leyen e cila gjatë një fjale para Parlamentit Europian e ka cilësuar migracionin si një:

fakt të jetës

BE nuk njeh Lukashenkon si president legjitim të Bjellorusisë

Postuar në 15 Shtator, 2020 22:30

Bashkimi Europian ka vendosur të mos njohë Aleksander Lukashenkon si president legjitim të Bjellorusisë. Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Çështjet e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell deklaroi para eurodeputetëve se unioni po bën gjithçka ka mundësi për t’i dhënë fund dhunës në Bjellorusi.

Ne nuk e konsiderojmë Lukashenkon si të zgjedhur legjitim

ka thënë ai.

Jo më mbylljes së kufijve në BE për shkak të pandemisë

Postuar në 21 Gusht, 2020 02:24

Gjermania dhe Franca kanë njoftuar dje se një mbyllje tjetër e kufijve do të shmanget. Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Presidenti i Francës, Emmanuel Macron janë takuar në Fort de Brégançon për të diskutuar disa çështje me interes dypalësh dhe europian, mes të cilave edhe menaxhimi i pandemisë.

Ne përfundimisht duam të shmangim mbylljen e kufijve sërish. Ne ramë dakord që të punojmë shumë më ngushtësisht së bashku

ka deklaruar Merkel pas takimit.

Lapsus, apo e vërtetë? Incidenca e CoVid-19 në Shqipëri, 214.9/100 mijë banorë?

Postuar në 10 Gusht, 2020 19:33

Sot gazeta Corriere della Sera raportonte mbi vendimin e Italisë për të shtyrë afatin e hyrjes së shtetasve jashtë hapësirës BE në vend për shkak të situatës së pandemisë. Në rapo

Nuk ka anëtarësim pa njohje, por ende sot pesë shtete të BE-së nuk e njohin Kosovën

Postuar në 31 Korrik, 2020 12:51

Një nga ekspertët më të njohur për politikat e zgjerimit të Bashkimit Evropian profesori nga Parisi, Christian Lequesne, shprehet në një intervistë për KosovaPress se Serbia dhe Kosova nuk mund të anëtarësohen në Bashkimin Europian nëse nuk zyrtarizojnë njohjen reciproke. 

Kometa e integrimit shfaqet mbi Shqipëri/Ndryshimet kushtetuese janë një hap para!!!

Postuar në 30 Korrik, 2020 22:10

Mirë gomari që ngordhi, nuk të lënë rehat edhe mizat.

Është një proverb i vjetër shqiptar, me gjasë pas pushtimit osman, kur supozohet se në këto treva heroike shqipesh dhe kuajsh rrace, osmanët prezantuan modestin gomar, i cili na dolli aq i dobishëm. Mund të tingëllojë pak brutale ky ilustrim në rastin e mesazhit të kryenegociatorit të Shqipërisë me BE-në Zef Mazi, por kriza nervore e shoqërisë është e tillë saqë me siguri nuk ka mënyrë tjetër për ta shembullizuar. 

Pages

Subscribe to RSS - be