bashkia

Bashkia vendos: Skulpturë në hyrje të Tiranës me fotografinë e këpucëve të grisura

Postuar në 01 Shkurt, 2021 03:10

Këpucët e grisura të Edi Ramës do të monumentalizohen si objekt skulpturor në rrugën e Elbasanit. Projekti është miratuar me shpejtësi nga Bashkia e Tiranës, kryetari i së cilës, Erion Veliaj është edhe drejtues i fushatës elektorale të PS-së në kryeqytet dhe ai parashikon një planvendosjen e simbolit të këpucëve, imituar nga fotoja e z. Rama, me shollën e shqyer dhe këmbët e zgjatura prej tyre veshur me tirqe me trëndafil, përballë një çezme.

Kryebashkiaku i Sarandës hap probleme me bizneset(video)

Postuar në 14 Tetor, 2020 14:57

Rilindasi buzagaz i Sarandës, Adi Gurma, në përpjekjen e tij provinciale për të imituar Edin e Tiranës dhe Lali Erin, ka vendosur të bllokojë një rrugë, të cilën me gjasë e imagjinon si pedonale. Argumenti formal: nuk dalin dot zjarrfëikëset, a thua se me ardhjene Gurmës në bashkinë e Sarandës nisi halli i zjarrëfikëseve.

Politika e Bashkisë për biçikleta godet biznesin e vogël në Tiranë

Postuar në 25 Maj, 2020 15:23

Rruga "Myslym Shyri" ishte e radhës që iu shtua një korsi biçikletash. Gjatë kohës së pandemisë edhe të tjera rrugë në Tiranë patën të njeëtin ndryshim infrastrukturor. Nga një anë, përdoruesit e biçikletave ndihen të sigurt në qarkullimin e tyre, por nga ana tjetër bizneset po vuajnë mungesën e klientëve..

Më parë makinat ndalonin blinin, tani nuk i lë policia. Është gabim i madh të bëhet korsi biçikletash pasi bashkia fitonte lekë nga parkingu i makinave. Këtu pak biçikleta kalojnë…

Shembet muri i Teqesë halvetiane. Drejtuesit: Akt banditesk

Postuar në 09 Maj, 2020 18:14

Shembja e murit të Teqesë halvetiane, një prej godinave historike të Tiranës ka ngjallur reagimin e drejtuesve të tarikatit halveti.

Këta të fundit kërkojnë hetim për rastin ndërsa Bashkia e Tiranës dhe IMT thonë se objekti i prishur ishte pa leje ndërtimi.

SHEH ALI PAZARI, Kryetar i Tarikatit Halveti

 “Kryetari i Bashkisë thotë që unë nuk jam në dijeni, detyruam çuam foto, që të vihej në dijeni, për një objekt kulti, i cili është në qëndër të Tiranës, i cili ka mbi 4 shekuj këtu në qendër.

Sarandë, rifillon për herë të katërt puna për bulevardin

Postuar në 03 Prill, 2020 18:14

Në Sarandë ka rinisur puna për brezin urban. E njofton kryeministri Rama në Facebook bashkë me disa pamje nga punimet në bulevardin e qytetit. 

I shkreti bulevard çka hequr nga nallbanët e Tiranës që duken në ato anë me kapardisjen e të qytetëruari, por që nuk bëjnë gjë tjetër veçse me llastiqet e banditizmit në dorë thyjenë xhamat e asaj që ka mbetur. 

Saranda u ndërtua nga italianët, më saktë iu dha fizionomia e qytetit nga italianët dhe njësoj si Tiranës së qendrës, çdo arnim shqiptar i qëndron si mish i huaj, si një tumor malinj që duhet operuar. 

Kioskat dhe motelet nuk krahasohen me kullat dhe prishjet në Tiranë

Postuar në 17 Shkurt, 2020 15:20

Po sulmojnë Bashkinë! Ja fjalia thuajse e preferurar e kryebashkiakut Erion Veliaj. Sot ai ka shpërndarë një status në Facebook përmes të cilit njofton me gëzim prishjen e një moteli në hapësirën e kalasë së Tiranës përmes të cilit rikujton punët e mira të Bashkisë:

Fillon lirimi i pjesës së dytë te Kalaja e Tiranës - largohen motelet me orë e çibanët mbi mure, për ta dyfishuar hapësirën e transformuar nga rigjenerimi urban.

Bashkia dhe qeveria në rolin e "Maliqit", rrëzohen për Kopshtin Botanik

Postuar në 29 Tetor, 2019 17:18

Përplasja e parë në Gjykatën Administrative për çështjen e Kopshtit Botanik i dha të drejtë Universitetit të Tiranës që pretendon se VKM-ja e qeverisë që trasferon Botanikun nën administrimin e Bashkisë së Tiranës është në kundërshtim me Ligjin për Arsimin e Lartë dhe cënon autonominë e univesitetit

Avokatura e Shtetit dhe përfaqësues të Bashkisë së Tiranës dhe Ministrisë së Arsimit dhe Sportit pretenduan se çështja ishte administrative dhe se padia e firmosur nga rektori i Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni nuk ishte legjitime.

Urdhëri i Veliajt/Dosja për teatrin të mbyllet në 18 Tetor, oferta e vetme nga kompania “Fusha”

Postuar në 16 Tetor, 2019 20:42

Paralelisht me kryebashkiakun e natës, Erion Veliaj ka rikthyer në vëmendje të Bashkisë së Tiranës edhe çështjen e lënë pezull të Teatrit Kombëtar, ku prej muajsh qëndrojnë në protestë artistët që janë kundër shembjes së godinës.

Në Tiranë ngrihet memoriali për të vrarët e grushtit të shtetit në Turqi

Postuar në 08 Gusht, 2019 23:25

Në Tiranë është ngritur së fundmi një memorial për viktimat e atij që quhet si grusht i shtetit i 15 korrikut 2016 në Turqi. Lajmi është shmangur nga Bashkia e Tiranës e cila është përfaqësuar aty me zv.kryetarin Arbian Mazniku, krushku shumëpëdrorimësh i adeteve ku nuk duhet nxjerrë fytyra, dhe është dhënë në fakt nga ambasada turke në Tiranë.

Videolajm/Inspektorët e tallashit dalin në terren

Postuar në 31 Korrik, 2019 13:40

Një ditë pas konstituimit të këshillit Bashkiak të Tiranës, mediave dhe publikut u serviret “teatri” i radhës, ku vartës të Veliajt inspektojnë zonën pas teatrit dhe flasin për cilësinë e tallashit. Nuk kishte asnjë dilemë se administrata e re Bashkisë ku PS ka shumicën absolute nuk do përdorej në funksion të propagandës së zotit Veliaj.

Pages

Subscribe to RSS - bashkia