zjarri

Çfarë fituam nga shmangia e zjarrit të 8 qershorit?

Postuar në 09 Shtator, 2019 14:06

Presidenti i Republikës Ilir Meta u tha sot shqiptarëve se më 8 qershor do të digjej Kuvendi i Shqipërisë. Se qysh e tek, si e kur është përcjellë ky informacion shumë delikat sipas standardeve të normalitetit, këtë kreu i shtetit nuk e tha. Ai tha që do i vihej zjarri të shenjtit Parlament të Shqipërisë.

“BE po luan me zjarrin në Ballkan”

Postuar në 02 Maj, 2019 09:52

Për "papërgjegjshmëri" akuzon Bashkimin Evropian eksperti për çështjet e Ballkanit, Michael Brand lidhur me diskutimet mbi ndryshimet e kufijve në Ballkanin Perëndimor. Sipas politikanit kristian-demokrat, kjo qasje rrezikon stabilitetin e rajonit më të gjerë. Ai tha në një intervistë për RBB-Inforadio, se Brukseli duhet ta bëjë të qartë se nuk shkëmbim territoresh mes Serbisë dhe Kosovës.

Katedralja e Parisit në flakë

Postuar në 15 Prill, 2019 23:07

Një zjarr masiv ka rënë në katedralen e Parisit, të famshmen Notre Dame që sipas të dhënave të deritanishme mund ta çojë atë në shkatërrim. Qytetarë të kryeqytetit francez janë mbledhur për t’u lutur, ndërkohë që 400 zjarrfikës po përpiqen të shuajnë flakët. 

 

BMW tërheq nga tregu 324 000 makina me naftë

Postuar në 08 Gusht, 2018 12:41

Kompania gjermane e automobilëve BMW njoftoi se ka tërhequr rreth 324.000 modele me naftë nga konçesionarët e saj në Evropë për të ndrequr një problem teknik i cili ka provokuar djegien e disa automjeteve të shitura në Korenë e Jugut.

Frankfurter Allgemeine Zeitung thotë se një njësi EGR në motorët me naftë BMW ka shkaktuar 27 incidente me makinat e ksaj marke në Korenë e Jugut, duke detyruar kompaninë të tërheqë nga tregu 160.000 modele dhe t’u kërkojë falje konsumatorëve

Video/Rrethimi nga zjarri në Mati të Greqisë

Postuar në 27 Korrik, 2018 17:46

Videoja është publikuar nga një banor i fshatit grek ku mbetën të vdekur 87 persona dhe u shkrumuan qindra shtëpi.

Tragjedia në Qendrën Tregëtare, 41 nga viktimat janë fëmijë (Video)

Postuar në 26 Mars, 2018 12:16

Numri i viktimave nga zjarri që shpërtheu në një qendër tregtare në qytetin rus të Kemerovos arriti në 64, tha Vladimir Putskov, Ministri i Jashtëm i Jashtëm i Rusisë.
Sipas burimeve zyrtare 41 nga viktimat janë fëmijë.  Zjarri filloi në një nga katet më të larta të qendrës tregtare Zimnyaya Vishnya dhe shumë nga fëmijët që vdiqën ishin në një kinema.

Në Bibliotekën Kombëtare u dogjën materiale që nga viti 1905

Postuar në 21 Shtator, 2017 14:14

Drejtoresha e Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani zbardhi pasojat e zjarrit që ra në këtë institucion në muajin mars.  Sipas saj, zjarri ka shkrumbuar 3 308 tituj, nga të cilat 748 janë formate gazetash që datojnë nga vitet 1905, 1930, 1950 etj.
Drejtoresha e Bibliotekës theksoi se dëmet janë të konsiderueshme, por shtoi se një pjesë e mirë e titujve të djegur do sigurohen përmes kopjimit nga bibliotekat e tjera.
"Kemi mundesi te sigurojme te gjitha kopjet nga biblioteka te tjera. Janë djegur tre rafte të mëdha me libra", tha Asllani. 

Shërbimet sekrete konfirmojnë: Korea e Veriut ka gati raketat bërthamore

Postuar në 09 Gusht, 2017 08:55

Është përhapur me shpejtësi një lajm sipas të cilit Korea e Veriut disponon koka bërthamore të miniaturizuara sa për t’u instaluar në një raketë ndërkonitentale. Kjo e bën Korenë e Veriut një vend që e ka armatimin bërthamor armë strategjike efektive. Lajmi i atribuohet agjencisë DIA në SHBA dhe ka rrjedhur përmes gazetës “The Washington Post”. Kriza koreane po shenjon administratën Trump, e cila ka hequr dorë nga zona të tjera për t’u përqendruar në Paqësor.

21 bashki në vend pa Shërbim Zjarrëfikës (Video)

Postuar në 05 Gusht, 2017 20:28

Në gjithë vendin mësohet se  janë djegur më shumë se 500 hektarë pyje e kullota nga zjarret e shpërthyera që prej qershorit. Edhe këtë vërë Emergjencat Civile kanë kërkuar ndihmën e avionëve nga Greqia dhe Italia pasi  vendi ynë nuk ka avionë ujëhedhës. Tv Klan raporton se 20 bashki nga 61 që ka i gjithë vendi, nuk kanë fare shërbim zjarrfikës, ndaj dhe sytë jane drejtuar nga vendet fqinje ku është kërkuar dergimi i avionëve për të shuar nga ajri zjarret e shumta që janë shënuar këtë verë . Sipas Emergjencave Civile 90 për qind e rasteve janë zjarrvënie të qëllimshme.

Videolajm/Gomonia me 34 refugjatë merr flakë

Postuar në 31 Maj, 2017 10:16

Videoja e realizuar nga forcat ajrore portugeze tregon një gomone me 34 refugjatë që merr flakë. Ata hidhen në ujë dhe fatmirësisht janë shpëtuar.

Pages

Subscribe to RSS - zjarri