Vucic

Vuçiç i dhuron 10 000 vaksina Bosnje-Hercegovinës

Postuar në 02 Mars, 2021 15:16

Presidenti i Serbisë Aleksander Vuçiç ka bërë sot një lëvizje politike që me gjasë shenjon një konfirmim të një roli të ri të Beogradit në politikën rajonale. Mediat serbe raportojnë se ai ka vizituar Sarajevën për të dorëzuar një paketë ndihme prej 5000 dozash vaksine AstraZeneca në formë dhurate. Ai është pritur nga presidenti i Republikës Srpska, pjesë kosntituive e Federatës, Milorad Dodik dhe anëtari boshnjak i presidencës, Sefik Dzaferoviç. Në aeroport nuk ka qenë i pranishëm presidenti i Bosnjes, kroati Zhelko Komshiç, që më herët u tha se do të priste homologhun serb.

Njeriu më i besuar i Vuçiç, biznes me njerëz të lidhur me krimin e organizuar

Postuar në 13 Shkurt, 2021 12:11

Një nga njerëzit më të besuar të presidentit serb dyshohet për lidhje me një figurë të dyshuar të krimit të organizuar. Nikola Petroviç, mik i ngushtë i Presidentit Serb Aleksandar Vuçiç, ka bërë biznes me Stanko Subotiç, një figurë e diskutueshme me lidhje të gjata me krimin. Ky i fundit i ka shitur një firmë aviacioni Petroviçit për një çmim qesharak, përmes disa kompanive në Luksemburg.

Një dosje patriotizmi për Thaçin, një dosje tradhëtie për Bashën...Në emër të Shqipërisë

Postuar në 16 Nëntor, 2020 20:03

Sot Edi Rama ka hedhur një  hap më tej në ndotjen e mjedisit politik të Kosovës me ndikimet dhe manovrat e veta. Ai ka nxjerrë kryetarin e Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla që të propozojë ngritjen e një komisioni parlametar për rolin e Shqipërisë në luftën e Kosovës. Duke folur në parlament rreth kësaj teme z. Balla ndër të tjera tha:

Serwer: Marrëveshja e Uashingtonit, lëng groshe. Vuçiç nuk do ta njohë Kosovën

Postuar në 29 Tetor, 2020 14:36

Eksperti i çështjeve ndërkombëtare, Daniel Serwer, profesor në Universitetin “John Hopkins” ka deklaruar në një intervistë për gaetën serbe, “Vreme” se Aleksander Vuçiç nuk do ta njohë Kosovën. Madje sipas tij:

Ka më shumë gjasë që Serbia të ketë një president tjetër përpara se të njohë Kosovën

Vuçiç zgjedh Gent Cakajn e vet në Ministrinë e Jashtme

Postuar në 14 Shtator, 2020 15:05

Mediat serbe shkruajnë se Ivica Daçiç pritet të zëvendësohet në detyrën e ministrit të Jashtëm, nga Marko Gjuriç, kreu i Zyrës për Kosovën. Lajmi raportohet nga gazeta Vecernje Novosti, sipas të cilës një sinjal për këtë ishte prezenca e Gjuriç në delegacionin serb në Uashington dhe Bruksel.

Formati i ri demokratik: O me Ne, o kundër Nesh

Postuar në 08 Shtator, 2020 22:11

 Marrëveshja historike e Uashingtonit po prodhon një serial të vërtetë episodesh paradoksale në media dhe rrjetet sociale. 

Karakteristikë e politikanëve skenikë është prevalenca e shout mbi përmbajtjen, gjetja e rrugëve të shkurtra për çështje që në fakt nuk kanë përgjigje të tilla. 

Nëse presidenti Donald Trump luajti heroin e paqes në atë inskenim, figurantët rreth tij po përpiqen t’i gjejnë kuptim roleve të veta. 

Një turp edhe me standardet e servilizmit ballkanik

Postuar në 06 Shtator, 2020 15:15

Shikojeni videon: presidenti amerikan Trump njofton se Serbia do vendosë ambasadën e vet në Jeruzalem. Në këtë kohë presidenti serb lëviz kokën dhe shfleton tekstin e dokumenti me pamjen e atij që pyet: po kjo nga doli?
Dëgjoni Trump që thotë se në takim janë dy “njerëz shumë të respektuar”, presidenti i Serbisë dhe Presidenti i Kosovës, ndërkohë që Hoti është kryeministër. 

Serbia dhe Kosova nuk kanë ditur se çfarë kanë firmosur në atë marrëveshje historike. Është një turp edhe me standardet ballkanike të servilizmit.

Vesiç, Veliaj, Vuçiç, Rama - lehjet e ngjashme "patriotike" në Ballkan

Postuar në 25 Gusht, 2020 14:08

Në Serbi ka lindur një debat mbi vendosjen në Beograd të monumentit të Stefan Nemanjës, thmelues i dinastisë së Nemanjiçëve që sunduan tokat serbe gjatë dy shekujve në Mesjetë. Monumenti është porositur në Rusi dhe ka për autor skulptorin Alesander Rukavishnikov që siç thuhet do të jetë i pranishëm personalisht në vendosjen e monumentit.

Nëkryetari i Bashkisë së Beogradit, Goran Vesiç ka komentuar me këtë rast edhe sulmet e asaj që i quajti “elita e rreme e Serbisë”.

Pozita inferiore e Kosovës përballë Serbisë*

Postuar në 20 Korrik, 2020 17:42

 

Me siguri të madhe mund të besojmë se Miroslav Lajçak nuk ka pasur ndonjë qëllim të keq ndaj Kosovës kur është ulur në anën e delegacionit të Serbisë në tavolinën ku u zhvillua takimi i parë në nivel të lartë mes Kosovës dhe Serbisë. Por ajo pamje, ku “i dërguari i posaçëm për dialog” ishte krahas presidentit të Serbisë, në krye të tryezës ishte shefi i tij Josep Borrell, anash zyrtarja e cila merret me dialog që nga fillimi i tij, e përballë kryeministri i Kosovës, ka një simbolikë.

Vuçiç: Serbia, anëtare e BE-së në vitin 2026

Postuar në 26 Qershor, 2020 14:50

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç ka deklaruar nga Brukseli ku ndodhet për një vizitë se vendi i tij do të jetë anëtar i Bashkimit Europian në vitin 2026.

Jam i bindur se po hyjmë me optimizëm në një fazë të re marrëdhëniesh me Bashkimin Europian. Besoj se do t’i pëfundojmë negociatat me BE-në nga fundi i mandatit të qeverisë së re që do të thotë se është realiste të besoshet se ne do të jemi shtet anëtar i BE-së në vitin 2026. Ky është opinioni im, shpresa ime

tha Vuçiç.

Pages

Subscribe to RSS - Vucic