vetting

"BE na frenoi të kryenim eksperimentin shqiptar të vetting-ut"

Postuar në 23 Nëntor, 2019 10:37

Naiv dhe më pak diskret nga sa duhet kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev përforcon dyshimet se as vetë Bashkimi Europian nuk kishte garanci për suksesin e reformës në drejtësi që ka nisur zbatimin në Shqipëri. Ai pranoi ne nje interviste per A2 CNN se ishte Brukseli që e frenoi në nisjen e këtij procesi në Maqedoninë e Veriut për shkak të skepticizmit mbi ecurinë e kësaj reforme në Shqipëri.

Meta No Coment

Postuar në 07 Shtator, 2018 12:22

I pyetur për propozimin e Lulzim Bashës që kushtetuta të amendohet për të kaluar në proces vetting-u edhe politikën, presidenti Ilir Meta ka anashkaluar një përgjigje të drejtëpërdrejtë, duke folur teorikisht për sfida dhe lexime të kundërta në politikën që sot përfaqësohet nga Partia Socialiste dhe PD e LSI nga ana tjetër.

Akti i parë i bashkëqeverisjes

Postuar në 06 Shtator, 2018 13:51

Veting në politikë, pas atij në rradhët e gjyqësorit dhe policisë  ka propozuar Lulzim Basha nga Elbasani në mbledhjen e dytë që opozita mbajti në Elbasan, pas asaj në Shkodër.

“Vendimi ynë është ti japim fund një elite politike të lidhur me krimin dhe të çojmë politikanët e lidhur me krimin, në radhë të parë jashtë institucioneve, dhe pastaj para një drejtësie të reformuar dhe jo para një drejtësie të kapur.Dekriminalizimi i plotë përmes vettingut të politikanëve të lidhur me krimin”-ka deklaruar Lulzim Basha

Shkëmbim kokë më kokë i Vetting-ut me hapjen e negociatave në dhjetor

Postuar në 25 Maj, 2017 11:19

Shqipëria shpreson të hapë negociatat e anëtarësimit në muajin dhjetor. Ky të paktën është projeksioni i kryeministrit Rama i shprehur pas një takimi në Bruksel me shefen e diplomacise europiane, Federica Mogherini. 
Rama deklaroi se i ka kërkuar BE-së të përgatitet për hapjen e negociatave të anëtaresimit me Shqiperinë. "I thashë Mogherinit dhe Bashkimit Europian që qeveria dhe opozita që do dalë nga zgjedhjet e 25 qershorit do kërkojnë me nje zë hapjen e negociatave të anëtaresimit"- theksoi kryeministri. 

Vetting elektoral për policët, por zgjedhjet sipas traditës

Postuar në 05 Prill, 2017 11:29

Zëvendësimi i Sajmir Tahirit nuk mjaftoi për të hequr dyshimet mbi rolin e policisë dhe mundësinë e përdorimit të saj në zgjedhje. Para pak ditës Drejtori i Policisë Haki Çako doli në një konferencë për të lajmëruar përjashtimin nga policia e Lezhës të 4 policëve që nuk kishin monitoruar siç duhet zonën për mbjelljen e kanabisit, kur shtrirja e këtij fenomeni ka prekur në fakt gjithë Shqipërinë dhe përgjegjësia duhet të kapte gjithë zinxhirin drejtues të policisë, çfarë nuk ka ndodhur.

Tjetër "barrikadë" nga PD për Prokurorinë Speciale dhe Vetting-un

Postuar në 21 Dhjetor, 2016 17:09

Pamvarësisht vendimit që pritet të marrë Gjykara Kushtetuese për ligjin e Vetting-ut, Partia Demokratike ka bërë një tjetër hap që më së paku do të vonojë zbatimin e operacionit për pastërtinë e figurave të gjyqtarëve dhe prokurorëve si dhe do të bllokojë për një periudhë të caktuar ngritjen e Njësisë Antikorrupsion e njohur ndryshe si Prokuroria Speciale.

Ambasadori i SHBA-së, sërish në kurs përplasjeje me përfaqësues të opozitës

Postuar në 07 Dhjetor, 2016 11:43

Teksa pritet zbardhja e opinionit të Komisionit të Venecias për Ligjin e Vetting-ut, ambasada amerikane duket se është në dijeni të përmbajtjes së këtij opinioni, çka e ka lënë të nënkuptohet ambasadori i saj Donald Lu, por edhe kryeministri në një deklaratë të para dy ditëve. Shantazhi i kreut të qeverisë mbi Gjykatën Kushtetuese për të marrë një vendim në favor të zbatimit të Ligjit të Vetting-un sipas variantit të miratuar në kuvend vetëm me votat e shumicës nuk mjafton dhe për këtë arsye ambasadori Lu ka hyrë në replika politike me një deputet të Partisë Demokratike si Sali Berisha.

PD del me një tezë të re, flet për një variant të Vetting-ut që është çuar në Venecia jo nga Gjykata Kushtetuese

Postuar në 06 Dhjetor, 2016 15:01

Partia Demokratike nxori në një konferencë nënkryetarin e Komisionit Parlamentar për Reformën në Drejtësi, Oerd Bylykbashin për të mbrojtur sërish tezën se përkthimi i dërguar në Venecia ishte i gabuar, por me një pretendim të ri se në Komisionin e Venecias është dërguar një variant i Ligjit të Vetting-ut, para se atë ta dërgonte Gjykata Kushtetuese.

VIP-at, vettingu...*

Postuar në 18 Korrik, 2016 11:20

(Kontradikta, në mes konsensusit që kërkon Uashingtoni dhe Brukseli dhe burgosjes së mundëshme të atyre që u duhet ta japin atë, i ka rrënjët pikërisht tek vettingu dhe dy mënyrat e shpjegimit të inicialeve VIP)

Subscribe to RSS - vetting