Akti i parë i bashkëqeverisjes

Postuar në 06 Shtator, 2018 13:51

Veting në politikë, pas atij në rradhët e gjyqësorit dhe policisë  ka propozuar Lulzim Basha nga Elbasani në mbledhjen e dytë që opozita mbajti në Elbasan, pas asaj në Shkodër.

“Vendimi ynë është ti japim fund një elite politike të lidhur me krimin dhe të çojmë politikanët e lidhur me krimin, në radhë të parë jashtë institucioneve, dhe pastaj para një drejtësie të reformuar dhe jo para një drejtësie të kapur.Dekriminalizimi i plotë përmes vettingut të politikanëve të lidhur me krimin”-ka deklaruar Lulzim Basha

Kjo kërkesë e demokratëve pritet të depozitohet të premten si amendament kushtetues në kuvend. Sipas opozitës vetimgut duhet t’i nënshtrohen nga kryeministri, ministrat, deputetët, krerët e bashkive, drejtuesit e institucioneve kushtetuese dhe të gjithë zyrtarët e tjerë të lartë publikë. I menjëhershëm ka qenë reagimi i Ramës që e ka ftuar Bashën të ulen sa më parë në bisedime.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.