tirane

KQZ-ja rrëzon kërkesën për referendum për ndërtimet në zonat e mbrojtura në Tiranë

Postuar në 07 Gusht, 2016 11:52

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka hedhur poshtë kërkesën për referendum nga grupimi “Ne Tirana” për zhvillimin e një referendumi mbi ndërtimet në Tiranë.

Hapet loja me lejet e ndërtimit

Postuar në 04 Korrik, 2016 10:54

Lejet e ndertimit pësuan një rritje të shpejtë në tremujorin e parë të vtit 2016, duke sinjalizuar kështu një rritje të mëtejshme të sektorit ndërtimeve pavarësisht vështirësive fiskale nga rritja e taksave në këtë fillimvit. Të dhënat e INSTAT tregojnë se numri i lejeve të dhëna në tre mujorin e parë arriti në 65 nga vetëm 14 të tilla në të njëtën periudhë të një viti më parë, duke pësuar një rritje mbi 360%. Rekordet për dhënien e lejeve i mbajtën qytetet e Tiranës, Fierit dhe Beratit. Në Tiranë janë dhënë gjithsej 18 leje, bashkia e Beratit ka dhënë 13 të tilla dhe ajo e Fierit 12.

Zv. Presidenti amerikan Biden në Tiranë në gusht?

Postuar në 02 Korrik, 2016 09:17

Zv. Presidenti amerikan Joe Biden do të jetë në Tiranë më 26 gusht. Kështu shkruan “Vizion Plus” që e lidh vizitën me reformën në Drejtësi. “Nëse ajo miratohet, burimet thanë se zv/presidenti Biden, do të japë shpërblesën për palët që punuan për kalimin e amendimeve kushtetuese. Por nëse ajo dështon, atëherë mesazhi i tij, pritet të jetë edhe më ndëshkues për faktorët politikë”, raporton VP. Vizita paraprihet nga ajo e ndihmës sekretares së Shtetit, Victoria Nuland më 10 korrik të këtij viti.

Asfiksi në urbanët e Tiranës, mungojnë kondicionerët ose nuk vihen në punë

Postuar në 17 Qershor, 2016 20:01

Pak ditë më parë kryebashkiaku Veliaj bëri bilancin e një viti punë në bashkinë e Tiranës ku lançoi edhe projektin për diferencimin e mbetjeve urbane vetëm në dy pika, duke u hequr “ekskluzivitetin “ personave që mblidhin kanaçe në koshat e mbeturinave. Por përtej kësaj pune të “vyer” në Tiranë qytetarët përballen me vështirësitë e transportit urban, tani që temperaturat kanë nisur të ngrihen. Tv Klan ka sjellë sot një reportazh nga udhëtimi në autobusët urbanë të kryeqytetit ku në disa mungojnë kondicionerët dhe në disa shoferët nuk i vënë në punë.

Misioni i Steinmeier në Tiranë, Berlini konfirmon rolin protektor për Shqipërinë

Postuar në 14 Qershor, 2016 13:21

Mosarritja e dakordësisë për reformën në drejtësi ka alarmuar Berlinin që nisi me ngut në Tiranë, ministrin e Jashtëm, Frank Walter Steinmeier. Në konferencën për shtyp me ministrin Bushati shefi i diplomacisë gjermane konfirmoi interesin direkt të Gjermanisë për afrimin e Shqipërisë me Bashkimin Europian.

Fotolajm/Më shumë lulishte dhe mjedise për fëmijë, apo më shumë lokale?

Postuar në 12 Qershor, 2016 16:16

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj deklaron se fëmijët janë prioritet i Bashkisë, se kënde lojërash po ndërtohen. Në fakt para shkollës "Emin Duraku" aty ku ishte një sipërfaqe modeste me stola, po ndodh tjetër gjë.

Intervista/Kotzias: Shqipëria po shkëput marrëdhëniet me Turqinë, retorika nacionaliste për qëllime të brendshme elektorale

Postuar në 10 Qershor, 2016 11:20

Mediat greke kanë treguar shumë interes pë vizitën e miistrit të Jashtëm, Nikos Kotzias në Tiranë. Në një intervistë të fundit ai analizon raportet me Shqipërinë dhe ndikimin e Turqisë në këto raporte. Kotzias thotë se Shqipëria është futur në peridhë zgjedhore dhe në këtë kuptim marrin rëndësi edhe qëndrimet nacionaliste pë nevoja të brendshme.

Gazetari: Në Shqipëri patët një pritje "të ngrohtë". A bëni një lidhje mes atyre që ndodhin në Turqi dhe atyre që u thanë në Shqipëri.

Vizita e Kotzias, Athina do kushtëzojë kërkesat e Tiranës me integrimin e Shqipërisë në BE

Postuar në 05 Qershor, 2016 11:39

Në prag të vizitës së ministrit të Jashtëm, Nikos Kotzias në Tiranë të dyja palët kanë qartësuar pozicionet e tyre në lidhje me çështjet e nxehta që do shtrohen në tryezën e bisedimeve. Një ditë më parë kryeministri Rama deklaroi si kusht shfuqizimin e ligjit të luftës, ndërsa bëri të qartë se qeveria shqiptare nuk do të negociojë për kufirin detar. "Për të çuar në një fazë të re marrëdhëniet me Greqinë, për të cilat jemi shumë të interesuar, heqjen e ligjit të luftës e kemi kusht"- theksoi kryeministri.

Kotzias bën gati valixhen për në Tiranë. Çfarë përmban paketa e propozimeve për qeverinë Rama

Postuar në 24 Maj, 2016 09:57

Një paketë e plotë propozimesh për të zgjidhur të gjitha çështjet dypalëshe mes Greqisë dhe Shqipërisë do të sjellë në në Tiranë në fillim të qershorit ministrin e Jashtëm grek Nikos Kotzias. Propozimet greke i dorëzohen Tiranës në 20 vjetorin e nënshkrimit të traktatit të miqësisë nga dy vendet në vitin 1996. 

Vrasja në Tiranë, skenarë nga mediat dhe nga Berisha. Policia ende në heshtje

Postuar në 02 Maj, 2016 16:45

Policia nuk ka dalë ende me një version të vetin për vrasjen e Elton Çiços, një natë më parë në një lokal në Bllok në Tiranë. Ndonëse raportohet se janë ndaluar disa të dyshuar dhe në media janë përcjellë disa pamje filmike nga momenti i ekzekutimit, bashkë me hollësi jo pa rëndësi , Policia apo Ministria e Brendshme nuk ka ende asnjë gjë për të thënë.

Duke patur parasysh atë çfarë raportojnë disa media mund të renditen disa pika:

Së pari se viktima ishte në hasmëri për shkak të një ngjarjeje të ndodhur një vit më parë në Tepelenë nga e kishte edhe origjinën.

Pages

Subscribe to RSS - tirane