tirane

Bashkia vendos: Skulpturë në hyrje të Tiranës me fotografinë e këpucëve të grisura

Postuar në 01 Shkurt, 2021 03:10

Këpucët e grisura të Edi Ramës do të monumentalizohen si objekt skulpturor në rrugën e Elbasanit. Projekti është miratuar me shpejtësi nga Bashkia e Tiranës, kryetari i së cilës, Erion Veliaj është edhe drejtues i fushatës elektorale të PS-së në kryeqytet dhe ai parashikon një planvendosjen e simbolit të këpucëve, imituar nga fotoja e z. Rama, me shollën e shqyer dhe këmbët e zgjatura prej tyre veshur me tirqe me trëndafil, përballë një çezme.

Për herë të parë Kosova nuk duartrokiti, por kërkoi diçka në Tiranë

Postuar në 19 Dhjetor, 2020 02:35

 

Vështirë se gjen dot një rast kur ndaj një zyrtari të lartë të një shteti tjetër të jetë lëshuar një serial shkrimesh dhe sulmesh mediatike, si ky me presidenten në detyrë të Kosovës, Vjosa Osmani. Sulmet kanë autorësi fillestare kampin socialist, posaçërisht kryeministrin Edi Rama, që përfaqëson në kuadër të kësaj vizite një episod kompleksi personal dhe incidenti. Kompleksi sepse mbajti një takim të mbyllur aty ku në raste të tjera ka dashur të përqafohet dhe incidenti kur mungoi në seancën ku zonja Osmani mbajti një fjalë.

Nuk është protestë, por dhunë urbane

Postuar në 10 Dhjetor, 2020 20:39

Ajo që po ndodh këto dy ditë është asgjë më shumë sesa një mishelë e urrejtjes së ligjshme ndaj Edi Ramës dhe mbarë socialistëve në pushtet, me nevojat politike të opozitës. Produkti shihet: Ministri i Brendshëm i “dorëhequr” me sebepin e duhur dhe okelion e përshtatshme.

Pse vallë ndodhi kjo? Pse ky duf çoi ujë në mullirin e Edi Ramës? Sepse nuk kishim protestë reale, por dhunë urbane që vazhdon nën drejtimin operativ të personazheve pas të cilëve nuk rend kush e që të cilët janë me profil publik falë mediave që me të vërtetë janë bërë kazani i këtij vendi.

Foto/Rrethohet lulishtja te Vëllezërit Frashëri. Shënimi: Kujdes, zonë e rrezikshme!!!

Postuar në 13 Tetor, 2020 20:11

Lulishtja në sheshin e vogël ku ndodhen statujat e Vëllezërve Frashëri është rrethuar sot me kangjella metalike mbi të cilat është vënë një tabelë: Kujdes, zonë e rrezikshme!

Asnjë njoftim tjetër, as njoftim punimesh, thjesht një rrethim aty ku përditë shohim fëmijë që luajnë. Rrethimi ka lënë jashtë vetë statujat dhe fushën e vockël të basketollit duke bllokuar një lulishte për të cilën dikur u mburrën se ishte një xhevahir i shtuar në qytetin e shumicës së heshtur.

Një protestë e munguar për korsitë fantazëm të biçikletave në Tiranë

Postuar në 20 Korrik, 2020 21:48

Shoqata e bareve ka njoftuar një protestë nesër për shkak të masave të rejë kufizuese të qeverisë. Masa të cilat janë absurde për një arsye fare praktike: vërtet që barer mbyllen për shkak grumbullimi, por askush nuk ndalon njerëzit të grumbullohen bordurave dhe plazheve e të vazhdojnë atë që nuk ua lejojnë në lokal.

Kulla kundër Zotit

Postuar në 05 Maj, 2020 13:46

 

Në Prishtinë u rrëzua qeveria, në Tiranë po synohet rrëzimi i Albinit*

Postuar në 26 Mars, 2020 20:51

 

Qeveria e Albin Kurtit u rrëzua në Parlamentin e Kosovës, por duket sikur debati kryesor për pasojat e këtij akti po zhvillohet në Tiranë. Kaq shumë e ka provokuar rehatinë publike të Edi Ramës Kurti, saqë nuk po mbetet më kush pa shkruar. Kurti portretizohet si i rrezikshëm, për shtetin, demokracinë, të ardhmen, si aventurier, marksist. Gjithë arsenali i termave të vëna në punë pavarësisht nëse u dihet apo jo kuptimi. 

Zbardhet projekti i kompleksit të ri që do të ndërtohet tek ish-Ekspozita "Shqipëria Sot"

Postuar në 15 Shkurt, 2020 15:13

Tiranës do t’i shtohet së shpejti ndoshta një kompleks në terrenin ku dikur ndodhej ekspozita “Shqipëria Sot”. Studioja “Mario Cucinella Architects” publikon projektin e realizuar prej saj me të dhënat konkrete dhe faktin se ka marrë tanimë lejen e punimeve. Kulla e re do të jetë 93 m e lartë dhe në të do të ndërtohen qendër tregëtare, hapësira publike dhe rezidenciale ndërkohë që në fasadë do të gërshetohet gjelbërimi masiv me stilizime të ndryshme vetrate.

Faturat “e zeza” në kopshtet e Tiranës

Postuar në 01 Shkurt, 2020 15:16

Kopsht publik apo privat? Shumë prindër zgjedhin kopshtet e administruara nga bashkia për shkak të tarifave të ulëta. Por fatura reale që paguajnë prindërit përgjatë vitit është më e kripur se kaq, siç e evidentoi edhe Kontrolli i Lartë i Shtetit në auditimin e tij më të fundit. Drejtoresha e kopshteve dhe çerdheve të kryeqytetit,  Zhaneta Beqiri thotë  për TvT se kostot janë transparente dhe se për çdo pagesë shtesë është marrë miratimi nga bordi i prindërve.

Heshtja me kaq vlerë për të gjithë

Postuar në 14 Janar, 2020 17:35

Pas një kohe relativisht të gjatë për standardet e veta të komunikimit, ka reaguar sot ambasada amerikane në Tiranë. Përmes një njoftimi në Facebook ajo përshëndet tryezën e dialogut mes palëve. Thuhet në deklaratë:

Pages

Subscribe to RSS - tirane