tirane

Një tezë mbi lobin serb në Tiranë

Postuar në 13 Shkurt, 2017 08:54

Shaban Murati, ish-ambasador dhe gazetar, shkruan sot në “Gazeta Shqiptare” mbi rrezikun e tensionimit serb në Ballkan. “Tensioni serbe ndaj Kosovës janë edhe për Shqipërinë”, titullohet shkrimi, i cili nis më një përshkrim të akteve diplomatike provokative serbe në javët e fundit. Sipas Muratit kjo strategji synon të evidentojë Beogradin si aktor lider në Ballkan, sa kohë që do të perceptohet se ai ka në dorë stabilitetin e tij.

Holande në Shqipëri? Sërish "vizitë sa për numër"?

Postuar në 04 Janar, 2017 13:14

Këto ditë është bërë me dije se presidenti francez, Francois Holande, viziton Shqipërinë në muajin mars. Ambasada franceze citohet sot nga disa media se nuk ka një njoftim zyrtar për këtë, diçka që mbetet për t’u sqaruar në ditët në vijim.

100% dakord për djegien e mbetjeve në Tiranë

Postuar në 15 Dhjetor, 2016 19:59

Kur vjen puna për afera, koalicioni i majtë funksionon shumë mirë. Ministria e Drejtësisë që drejton Ylli Manjani ka publikuar një dokument të dërguar nga ministri Lefter Koka për dhënien me koncesion të ndërtimit të impiantit të djegies së plehrave të kryeqytetit në Sharrë. Koncensioni i cili parashikohet të zgjasë 30 vjet, është dërguar për mendim ministrave Ylli Manjani, Arben Ahmetaj, Milva Ekonomi, Ermonela Felaj dhe Damian Gjiknuri.

"TematTv"

Bruce Dickinson në Shqipëri, por si biznesmen

Postuar në 10 Dhjetor, 2016 16:11

Bruce Dickinson, solisti i njohur i grupit Iron Maiden, ka mbërritur në Tiranë, por si aksioner i një kompanie avionësh. Top-Channel i ka shkëputur disa pyetje përmes të cilave këngëtari i njohur ka bërë të qartë se nuk ka ndërmend të japë koncerte në Shqipëri.

P: ..për çfarë je në Tiranë?

Bruce: Jam një aksioner i madh në kompaninë e fluturimeve. Është puna ime dhe të dorëzoj avionë.

P: Është arsye fakti që je rritur me tregimet e gjyshit tënd, fakti që tani je pilot?

Tirana, jo në axhendën e Hahn. Të premten viziton Prishtinën

Postuar në 08 Nëntor, 2016 22:18

Qeveria pret të mërkurën opinionin e Komisionit Europian për ecurinë e reformave dhe një vendim pozitiv për hapjen e negociatave të anëtarësimit pas dritës jeshile nga Parlamenti Europian.

Terminali i ri në Tiranë/Pronari i tokës akuzon Erjon Veliajn: Më tha t'ia shes të huajve

Postuar në 21 Shtator, 2016 15:19

Pronari i tokës ku do të ndërtohet terminali i autobusëve në kthesën e Kamzës kundërshton nisjen e punimeve dhe pretendon se pronën ia kanë njohur 6 vendime gjykate, duke përfshirë edhe atë Kushtetuese. Hajdin Qevani, në një intervistë për "TemaTv" paraqet dokumentacionin përkatës dhe shpreh shqetësimin e tij për këtë çështje. Ai ka kontaktuar menjëherë me bashkinë e Tiranës dhe thotë se ka hasur në arrogancë.

Tirana e lartësive të reja/Pallat 24- katësh te këndi i lojrave “7 xhuxhat” (Rruga e Elbasanit)

Postuar në 21 Shtator, 2016 15:10

Një pallat 24-katësh pritet të ndërtohet te këndi i lojrave “7-xhuxhat” në kryeqytet duke pakësuar në këtë mënyrë hapësirat e dedikuara për fëmijët. Përveç të vegjëlve nga ky ndërtim preken dhe banorët e pallateve aty pranë të cilët thonë për "Tema Tv" se nuk do të lejojnë punimet. Ata shprehen se ankesën e tyre e kanë paraqitur në Bashki dhe Kryeministri por nuk kanë marrë asnjë përgjigje.

Tiranë, rrugë që zgjasin vetëm një vit!

Postuar në 13 Shtator, 2016 21:11

Bashkia e Tiranës vetëm para një viti ja kishte prerë shiritin rikonstruksionit të rrugës Dritan Hoxha. Por nuk është e thënë që aty të qarkullohet normalisht.
Tani është radha e OSHEE për ta kthyer atë në kantier, në një kohë që përveç shqetësimit që u krijohet qytetarëve askush nuk mban përgjegjësi për kostot shtesë.

"TemaTv"

Hashashi "merr pashaportizimin" edhe në Tiranë

Postuar në 03 Shtator, 2016 15:06

Enkelejd Alibeaj ka denoncuar sot mbjelljen e hashashit në Larushk pranë Rinsit. Sipas tij janë 50 000 rrënjë që ruhen nga kreuni bashkisë Krujë, Artur Bushi.

Lajmi shumë i dyshimtë i shitjes së Ujësjellësit të Tiranës

Postuar në 23 Gusht, 2016 16:45

Sot “Top-Channel” raportoi një lajm që duket si pa rëndësi. Ujësjellësi i Tiranës do të privatizohet. Madje televizioni në fjalë ka komunikuar me burime në Bashkinë e Tiranës, të cilat konfirmojnë ofertat e mbërritura. Emrat e kompanive që kanë prezantuar ofertën nuk bëhen publike dhe që këtu nis ai rituali i përhershëm i abuzimit me pasurinë publike.

Pages

Subscribe to RSS - tirane