tirane

Yee: Në politikë nuk ka garanci

Postuar në 15 Maj, 2017 18:41

Më poshtë bashkëbisedimi i plotë i zv.ndihmës sekretarit amerikan të Shtetit sot me gazetarë shqiptarë me rastin e vizitës në Tiranë: 

Deri tani Z. Yee, keni takuar Z. Rama, Z. Meta dhe më pas Z. Basha. A keni një plan politik për krizën? Nëse dështon dhe opozita vazhdon të bojkotojë zgjedhjet, a do t’i njihni zgjedhjet? Po sikur gjërat të precipitojnë në dhunë e përplasje?

Landfilli për mbetjet në Tiranë, hapet tenderi për PPP. Afati 30 vjet

Postuar në 25 Prill, 2017 15:20

Ministria e Mjedisit ka hapur tenderin për ndërtimin e landfillit, inceneratorit dhe rehabilitimin e venddepozitimeve të mbetjeve ekzistuese në Tiranë. Tenderi sugjeron formën e një Partneriteti Publik Privat me kohëzgjatje 30 vjet.

Kontrata parashikon “ndërtimin e një impianti të ri të mbetjeve në jug dhe lindje të zonës së venddepozitimit ekzistues në Tiranë”.

Mc Cain në Tiranë për “Sheshin e Lirisë” të opozitës iraniane

Postuar në 17 Prill, 2017 12:04

Vizita e ish-kandidatit për President në SHBA, John Mc Cain  u shoqërua me disa takime kortiezie me udhëqësit e Shqipërisë, të cilët postuan me jo pak krenari edhe fotot nga dorështringimi historik me një veteran të luftës së Vietnamit. Por qëllimi i ardhjes në Shqipëri i senatorit amerikan ishte takimi me anëtarë dhe presidenten e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit, Maryam Rajavi. Në takimin që u mbajt në Tiranë Mc Cain iu drejtua me një fjalë anëtarëve të opzoitës iraniane, duke folur me optimizëm për luftën e opozitës iraniane.

Foto/Senatori McCain mbërrin në Tiranë

Postuar në 14 Prill, 2017 15:29

Senatori i SHBA John McCain vizitoi Shqipërinë të premten, ku theksoi partneritetin ushtarak SHBA-Shqipëri, rëndësinë e reformës në drejtësi në vend, si dhe përpjekjet për të mundur ISIS. Senatori McCain, i cili shërben si kryetar i Komitetit të Senatit për Shërbimet e Armatosura, u takua me Presidentin Bujar Nishani, Kryeministrin Edi Rama, Kryetarin e Kuvendit Ilir Meta dhe udhëheqësin e opozitës Lulzim Basha. Senatori McCain po ashtu vëzhgoi ushtrime ushtarake dhe u takua me anëtarë të Forcave të Armatosura të Shqipërisë.

Dyshime për Kullën Ikonike të Tiranës/Projekt si Karpeni, nga pas biznesmenë shqiptarë?

Postuar në 12 Prill, 2017 08:26

“Shqiptarja.com”, gazeta e Carlo Bollinos, shkruan sot për kullën ikonike 250 milinë dollar që është propozuar për t’u ndërtuar nga një kompani nga Emiratet e Bashkuara Arabe në Tiranë. Ajo ka kërkuar 25 mijë m2 të falura, përjashtim nga tarifat doganore dhe TVSh për 15 vjet meqenëse do të punësojë 6000 njerëz gjatë ndërtimit dhe 3000 pas përfundimit. Mirëpo sipas kësaj gazete ka disa dyshime që e lidhin projektin për të cilin ministrja e Ekonomisë, Ekonomi paraqiti edhe një projektligj, me një biznesmen shqiptar.

E merr kush seriozisht shtetin tonë?

Postuar në 20 Mars, 2017 21:00

Çfarë lloj shteti është Shqipëria e sotme? Çfarë përfaqëson ajo në arenën ndërkombëtare përveç ekzistencës nominale? A e merr kush seriozisht këtë lloj krijese pa formë dhe pa përmbajtje që ushtron talentin e vet për gjullurdi të vogla si prej sarhoshi që ka rënë në dy pare xhepi? Me sa duket jo dhe këtë mund të kuptosh në një politikë pa sens dhe pa kuptim, që kryqëzon çdo akt dhe çdo korrent, kondensuar natyrshëm vetëm nga parëndësia e saj.

Parkimi me sms - vetëm 100 lekë, apo më shumë?

Postuar në 05 Mars, 2017 13:01

Ka disa ditë që kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, po i bën publicitet nismës për prenotimin e parkimit të makinës me sms. Ja si e përcillte lajmin televizioni kombëtar Top-Channel, një ditë më parë duke i marrë prononcim një inspektori: 

Në Shqipëri ka edhe financues të terrorizmit

Postuar në 01 Mars, 2017 09:18

Në Shqipëri ka edhe financues të terrorizmit përveç se pjesëmarrës në linjat e aktivitetit të tij. Kjo është deklaruar nga Agim Ismailaj, zv.drejtori i Përgjithshëm i Parandalimit dhe Pastrimit të Parave, I cili raportoi dje në Komisionin Parlamentar të Sigurisë. “Disponojnë një listë me emrat e personave të dyshuar në Shqipëri që financojnë terrorizmin”, ka thënë Ismailaj, raporton “Koha Ditore”. Sipas Ismailaj gjatë vitit 2016, janë evidentuar 1300 raportime për transaksione të dyshimt dhe janë bllokuar 28 milionë euro nga veprimtari kriminale. 

PD sjell në Tiranë grevistët e Zharrëzës

Postuar në 22 Shkurt, 2017 12:13

Të "ngujuar" në grevë urie një pjesë e banorëve të fshatit Zharrës në Patos janë nisur në këmbë drejt kryeqytetit për t’iu bashkuar protestës së opozitës. Ndonëse e mbështetur politikisht nga strukturat lokale të Partisë Demokratike, greva e tyre ka të bëjë me shpërthimet në nga kompania Bankers, të cilat kanë dëmtuar dhjetra banesa. Qeveria nuk ka gjetur ende një zgjidhje, ndonëse me urdhër të kryeministrit u ngrit një grup pune që vlerësoi situatën nga shpërthimet dhe sugjeroi sistemimin banorëve të cilëve u janë dëmtuar banesat.

Vendosja e bustit të Papës në Tiranë, akt i paarsyeshëm. Jemi popull me tri fe...

Postuar në 13 Shkurt, 2017 22:33

Rexhep Qosja ka dhënë sot një intervistë për emisionin “Dritare” në Vizion Plus.  Ai ka folur për një sërë çështjesh duke dhënë ato vlerësime që janë të njohura tashmë. Qosja ka vlerësim thuajse maksimal për Edi Ramën, që sipas tij ka dëshirë për modernizimin e Shqipërisë. Në listën e vërejtjeve akademiku kosovar rendit ndërhyrjen e Ramës në çështjet fetare, duke tërhequr vëmendjen në një aspekt delikat të jetës publike shqiptare. Thotë Qosja:

Pages

Subscribe to RSS - tirane