tirane

Kulla ikonike e Tiranës dhe analogjitë me debatin për Brexit

Postuar në 04 Shtator, 2017 13:17

Në 13 Prill të këtij viti, vetëm dy muaj para zgjedhjeve parlamentare, kuvendi miratoi një ligj për ndërtimin e të ashtuquajturës Kulla Ikonike në Tiranë  me lartësi 350 metra. Behet fjalë për një investim që kap vlerën e 250 milionë dollarëve dhe që ka si sipërmarrës të projëktit  kompaninë “Al Habtoor Investment LLC”, e regjistruar në Emiratet e Bashkuara Arabe, me seli në Dubai.

Mbyllet "pazari" 128 milionë euro për mbetjet në Tiranë

Postuar në 28 Gusht, 2017 18:44

Shoqëria “Integrated Energy B.V” është fituese e koncesionit për ndërtimin e landfillit dhe inceneratorit të Tiranës me vlerë 128 milion euro. Landifilli ekzistues do të rindërtohet brenda 22 muajve e më pas kompania do të nisë ndërtimin e inceneratorit të mbetjeve, ku sipas studimit të fizibilitetit, në të ardhmen djegia e mbetjeve do të prodhopjë energji elektrike. 

Punë me bythë

Postuar në 23 Gusht, 2017 17:51

Shikojeni këtë njoftim në tabelën elektronike në Tiranë. U rekomandon drejtuesve të automjeteve që të mos i afrohen sheshit “Skënderbej” sepse…ka shumë trafik. Bashkia e Tiranës sugjeron kështu se një mënyrë e mirë për të shmangur trafikun është të shmangësh akset kryesore të kryeqytetit. Kjo thirrje vjen pak pas përurimit me zhurmë dhe dridhje gjunjsh të sheshit “Skënderbej”, që kushtoi 12 mln €, do të jetë për këmbësorë dhe do t’i japë Tiranës tjetër pamje. Bashkia ia bëri qejfin edhe vetes dhe miqve: e shtoi një parkim.

Bashkia e Tiranës, 174 milionë lekë për kioska për një shërbim që merret edhe nga celulari apo çdo PC

Postuar në 18 Gusht, 2017 16:27

Televizioni Top-Channel promovon sot si lajm kryer në faqen e vet online një lajm lokal për...Bashkinë e Tiranës. Ja se çfarë thuhet në lajm:

Rritja e çmimit të ujit në Tiranë, Mazniku: Ulen shpenzimet familjare. Pas 5 vjetësh ujë i pijshëm në rubinet

Postuar në 25 Korrik, 2017 15:21

Nëkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbian Mazniku, thotë në një prononcim për Top-Channel se ndërhyrja e tanishme sjell ujë të pijshëm në rubinet pas 5 vjetësh.

Veliaj “argumenton” rritjen e çmimit të ujit në Tiranë. Një vit më parë u përfol konçesioni për ujësjellësin

Postuar në 24 Korrik, 2017 09:01

Erjon Veliaj, kryetar i Bashkisë së Tiranës ka dalë sot në emisionin “Koha për t’u zgjuar” në “News24” për të sqaruar arsyen e rritjes së çmimit të ujit të pijshëm. Njësoj si në vendosjen e takës së arsimit që është antikushtetuese, kryebashkiaku e ka jusitifikuar çmimin e ri me nevojën e Bashkisë për të marrë kredi në funksion të investimeve për të sjellë 24 orë ujë te konsumatorët.

Rritja e çmimit të ujit dhe ajo që sot e quan veten Opozitë

Postuar në 22 Korrik, 2017 14:37

Sot u bënë të njohura disa të dhëna dokumentare që provojnë se rritja e çmimit të ujit të pijshëm në Tiranë ka hyrë në procedura zyrtare në Bashkinë e Tiranës.

http://www.respublica.al/2017/07/22/veliaj-rrit-edhe-%C3%A7mimin-e-ujit-...

Ironia e ambasadës gjermane: Pamje nga Tirana

Postuar në 07 Korrik, 2017 13:04

E çuditshme pse jo një foto nga sheshi "Skënderbej" apo nga bulevardi i ri...surprise

Banorë të zonës së ish-Parkut përplasen me policinë. Protesta kundër ndërtimit të pallateve

Postuar në 01 Korrik, 2017 21:52

Disa banorë ë Tiranë po protestojnë që të mos lejojnë që një park në zonën e ish-Parkut të Autobusëve të kthehet në zonë ndërtimi.   sot ata janë përplasur me Policinë që kërkoi t’i largojë me forcë nga rruga.

 

20170701-211805 by e-d21

Lufta kundër Gylen, Erdogan sjell kryeprokurorin turk në Tiranë

Postuar në 21 Maj, 2017 22:40

Turqia ka intensifikuar veprimet në terren për goditjen e elementëve të organizatës Fetullah Gylen edhe në Shqipëri. Pas kërkesave në rrugë diplomatike dhe deklaratave nga krerë të disa agjencive qeveritare turke që veprojnë në Shqipëri, në Tiranë mbërriti Prokurori i Përgjithshëm i Turqisë,  Mehmet Akarca, i cili kërkoi edhe zyrtarisht bashkëpunimin e organeve hetimore të të dy vendeve për këtë çështje.

Pages

Subscribe to RSS - tirane