tenderi

Mirë i doli opozitarllëku këtij

Postuar në 18 Qershor, 2020 23:23

Raportime të ndryshme nga politika dhe analistë të shquar të drekave e darkave me politikën flasin për një diskurim të tenderit të identifikimit biometrik të zgjedhësve në Këshillon Politik. Tenderi thuhet se është kërkuar nga Partia Demokratike. Që këtej edhe historia se PD-ja e Bashës në fund të fundit, fitoi një zero me nam nga reforma si e tillë, por disa zero pas ndonjë numri me tenderin në fjalë. 

Aeroporti i Vlorës, dihet vetëm konsulenti. Ministrja: Tender ndërkombëtar. Së shpejti edhe autostrada e Thumanës

Postuar në 19 Dhjetor, 2019 12:55

Sot është raportuar se në godinën e Kryeministrisë është prezantuar projekti dhe tenderi për ndërtimin e Aeroportit të Vlorës. Kryebashkiaku i Vlorës, Dritan Leli citohet të jetë shprehur me këtë rast:

Fituesi për prodhimin e fletëve të votimit për zgjedhjet lokale shpallet javën që vjen

Postuar në 20 Prill, 2019 15:02

Fituesi për prodhimin e Fletës së Votimit për zgjedhjet lokale të qershorit 2019 pritet të shpallet brenda javës që vjen.  Burime nga Ministria e Brendshme bëjnë me dije për ResPublica se procesi i parë i prokurimit është pezulluar nga Komisioni i Prokurimit Publik që nuk ishte në gjendje të shqyrtonte ankesën e kompanisë Albdesign për shkak të ngarkesës në punë. 

Saga e Unazës, të preferuarit e tenderit të dytë

Postuar në 14 Janar, 2019 16:45

Janë zbardhur kompanitë që janë në garë për Lotin e Parë të Unazës së Madhe. Tenderi u rishpall pas pezullimit të kontratës së parë me kompaninë DH Albania, e cila rezultoi se jo vetëm ishte futur në garë me letra të falsifikuara, por ka dyshime të forta se administrata shtetërore u vu në shërbim të kompanisë që drejtohej nga një 26 vjeçar receptionist, me lidhje të afërta me biznesmenin Bashkim Ulaj.

Del prapë emri i Safet Gjicit si klient i Ramës

Postuar në 27 Dhjetor, 2018 17:11

Kudo ku kryeministri gërrmon të gjejë fajtorë del më vonë që zullumi ka rrënjë edhe në qeveri apo njerëzit në lidhje me pushtetin, të njohur ndryshe edhe si klientë të qeverisë.

Në të ashtuquajturin dialog për Universitetin, kryeministri Rama përmedni disa herë shpenzimet stratosferike që janë bërë nga Universiteti i Durrësit dhe i Elbasanit për sigurinë e këtyre dy institucioneve.

Verifikime edhe për koncesionin e Thumanë- Kashar?

Postuar në 11 Dhjetor, 2018 13:07

Pas skandalit me tenderin e Lotit 1 Të Unazës së Madhe, ku një shoqëri e themeluar me kapital 1 mijë lekë në muajin qershor dhe me dokumentacion të falsifikuar  u shpall fituese, burime anonime nga MIE flasin dhe për verifikime të tenderit të rrugës Thumanë-Kashar. Kjo procedurë ka muaj që ka mbaruar dhe është shpallur fituesi por akoma nuk është firmosur kontrata. Arsyet për momentin nuk bëhen publike.

"Na mashtruan!" Analogjia e ministrit, unike (Video)

Postuar në 11 Dhjetor, 2018 12:49

I zënë gafil në dy tendera ministri i Infrastrukturës, Damian Gjiknuri doli për të konfirmuar skandalin që fshihet pas kompanisë DH Albania, e cila është shpallur fituese në tenderin për Lotin 1 të Unazës së Madhe dhe  tenderin e OST ndërtimin e linjës së re Burrel – Peshkopi.

Dy tenderat, pas të cilave qëndron 26-vjeçari Avdiol Dobi i cili ka punuar si recepsionit në Spitalin Amerikan kapin vlerën e 30 mln eurove.

Gjiknuri i cili minimalisht duhet të ishte nën hetim dhe pa imunitet, i justifikohet publikut me një analogji shumë domethënëse.

Njolla "Gjiknuri" - DH Albania arrin në 30 milionë euro

Postuar në 10 Dhjetor, 2018 19:32

18 milionë euro në Lotin i të Unaza e Madhe dhe rreth 12 milionë dollarë nga Opperatori i Sistemit të Transmetimit. Kompania fantazmë DH Albania” degë e shoqërisë së huaj “Dunwel Haberman”, e cila u verifikuar se kishte mashtruar me firmën dhe ishte pa përvojë, duket se ka preferencë të posaçme në sektroët me buxhet të madgh që drejtohen dhe menaxhohen nga Damian Gjiknuri.

Recepsionisti i Unazës, saga e tenderit 18.8 mln euro

Postuar në 09 Dhjetor, 2018 21:35

Avdjol Dobi, por edhe noterja që ka vërtetuar si origjinale dokumentacionin e sjellë nga kompania DH Albania, e cila rezulton fituese e tenderit prej 18.8 milion eurosh të lotit të parë të segmetit të Unazës së Madhe nga pjesa e “Pallatit me Shigjeta” deri te “Rrethrrotullimi i Sheshit Shqiponja” janë dy personat që prokuroria është e detyruar të thërrasë për llogari të hetimeve që ka nisur.

Skandali i Unazës së Re, dy rrugë për Gjiknurin: Dorëheqje, ose pranga

Postuar në 07 Dhjetor, 2018 14:57

Skandali i zbuluar nga tpz.al ku një kompani që fiton tendera publikë në Shqipëri ka falsifikuar firmën e një zyrtari amerikan përbë një pikë ngopjeje për raportin që kjo qeveri ka me ligjin dhe legjitimitetin.

Pages

Subscribe to RSS - tenderi