sulmi

Turqia nis ofensivën në veri të Sirisë

Postuar në 08 Tetor, 2019 08:53

Ushtria turke ka filluar të bombardojë pozicionet kurde në veri të Sirisë. Mediat raportojnë se ministria turke e mbrojtjes ka njoftuar përfundimin e të gjitha përgatitjeve për operacionin ushtarak në zonë.

Daily Sabah raporton se Njësitë e Mbrojtjes Popullore (YPG) bombarduan zonat e Malikiyah pa dhënë detaje të tjera. Stacioni televiziv Al-Haddad raportoi për sulme ajrore në një zonë afër kufirit Siri-Irak ku shkatërruan dy ura.

Video/Sulm me armë në Teksas. Raportohet për 18 të vdekur

Postuar në 03 Gusht, 2019 22:33

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në El Paso të Teksasit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sipas mediave bëhet fjalë për një atentat me shumë viktima që ka ndodhur në një market të linjës Ëalmart. Policia e zonës ka njoftuar se për momentin përjashtohet që të ketë patur disa atentatorë dhe një person po mbahet i ndaluar.

Video/Hong-Kong, sulm mbi protestuesit antiqeveritarë nga agresorë të maskuar

Postuar në 22 Korrik, 2019 12:57

Një sitiuatë e pazakontë ka ndodhur në Hong Kong, kur një grup njerëzish të maskuar kanë mësyrë në një stacion treni duke qëlluar me shkopinj mbi udhëtarë. Sipas raportimeve mediatike personat e lënduar janë në fakt protestues që kishin marrë pjesë në një protestë të madhe antiqeveritare.

Pas kësaj ngjarjeje pyetje dhe irritim ka shkakuar mungesa e policisë ndërkohë që dyshohet se një prej agresorëve të maskuar ëshë vetë punonjës policie. 

Kërkoi bisedime me Iranin pak para se të urdhëronte sulmin ushtarak të anulluar

Postuar në 21 Qershor, 2019 13:35

Taktika e ndjekur me Korenë e Veriut duke se ka udhëhequr sërish Presidentin amerikan Donald Trump në provokimin e një klime luftarake me Iranin. Por duket se taktika presim për përfitim, tipike e një njeriu të biznesit, nuk ka funksionuar. Mediat e ndryshme raportojnë se Trump ka njoftuar pak para urdhërit për sulm Iranin dhe zyrtarët e tij të lartë përmes kanaleve zyrtare në Oman.

Gjermania kundër akuzave të SHBA për përfshirjen e Iranit në incidentin e Gjirit të Omanit

Postuar në 16 Qershor, 2019 17:30

Incidenti me kontenierin e naftës në Gjirin e Omanit që mori flakë në lundrim është kthyer në tension diplomatik mes SHBA-së dhe Britanisë së Madhe nga njëra anë dhe Gjermanisë nga ana tjetër. SHBA kanë akuzuar Iranin si përgjegjës për zjarrin në anijen konteniere, por teherani zyrtar ka hedhur poshtë akuza të tilla. Amerikanët pretendojnë se iranianët kanë goditur me një raketë tokë-ajër një dron të SHBA që flututronte mbi Gji pas sulmit të së premtes.

Video/Paris, fyhet dhe sulmohet verbalisht nga "jelekët e verdhë", filozofi franko-hebre, Finkielkraut

Postuar në 17 Shkurt, 2019 02:10

Protestat e jelekëve të verdhë në Francë kanë provokuar edhe incidente me sfond racist. Pjesë e tyre është bërë edhe filozofi i njohur franko-hebre, Alain Finkielkraut, i cili është sulmuar verbalisht nga disa të rinj në Paris. Pamjet video tregojnë filozofin në një situatë shumë të sikletshme dhe të pashpjegueshme në sytë e tij, teksa policia e shoqëron deri sa largohet.

Hakerimi i madh i Kinës

Postuar në 09 Tetor, 2018 00:59

Kina me gjasë ka kryer sulmin më të madh teknologjik ndaj SHBA-së ndonëse një gjë e tillë është mbajtur larg vëmendjes së publikut. Rasti në fjalë raportohet nga “Bloomberg” që shkruan se sulmi ka qenë i ndryshëm nga hakerimet e zakonshme në nivel softuerik.

Kush është biznesmeni që është qëlluar me armë për të cilin foli Lulzim Basha?

Postuar në 31 Gusht, 2018 01:26

Dje kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka folur për situatën e rëndë që sipas tij është krijuar nga krimi në vend. Në një deklaratë për shtyp ndër të tjera, Basha tha: 

Siguria kibernetike/Drejtoresha e ASIG: Nuk jemi ende gati

Postuar në 21 Qershor, 2018 10:18

Shqipëria nuk ka kapacitete për të përballur sulmet kibernetike. Kjo gjë duket se pranohet edhe nga drejtuesja e Agjencisë së Sigurisë Kibernetike – krijuar gjashtë muaj më parë - Milva Tomçe, e cila në një komunikim me TemaTv, ka deklaruar se nuk ka të dhëna se serverat e kompanisë Abissnet janë shfrytëzuar nga Korea e Veriut. 

Mediat/Kreu i NATO-s: Aleanca nuk ndërhyn nëse Irani sulmon Izraelin

Postuar në 02 Qershor, 2018 23:45

Media të ndryshme si agjencia ruse “Sputnik” dhe televizioni Iranian “PressTv” raportojnë mbi një deklaratë të sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, dhënë për revistën gjermane “Spiegel” sipas të cilit në rast të një sulmi të Iranit ndaj Izraelit, Aleanca nuk do të ndërhyjë.

Izraeli është partneri i NATO-s, por përderisa nuk është anëtar i Aleancës, Neni 5 nuk mund të aplikohet

Pages

Subscribe to RSS - sulmi