skripal

Intervistë në TV shtetëror e dy të akuzuarve për çështjen Skripal (Video)

Postuar në 14 Shtator, 2018 10:31

Dy rusët e akuzuar si autorë të tentativës për helmim të ish-agjentit të dyfishtë Sergei Skripal dhe vajzës së tij u shfaqën në televizionin shtetëror rus, duke thënë se janë akuzuar padrejtësisht nga Britania për ngjarjen në Salisbury. Ata thanë se  kishin vizituar qytetin e të Anglisë për turizëm.

Lufta e ftohtë e çështjes “Skripal”

Postuar në 06 Shtator, 2018 10:10

Dy oficerë të Inteligjencës Ushtarake ruse, e  njohur edhe si GRU akuzon Britania për helmimin me noviçok të ish-agjentit Sergei Skripal dhe vajzës së tij, Julia. Kryeministrja Tereza i tha parlamentit se misioni i tyre ishte miratuar në nivelet e larta të udhëheqjes së Kremlinit.

Rasti "Skripal 2.0" në Kosovë?

Postuar në 01 Prill, 2018 00:30

Në pak ditë Kosova ka përjetuar dy ngjarje që vënë në pikëpyetje serioze aftësinë e qeverisë së saj për të administruar territorin dhe për të qenë në gjendje t’i përgjigjet sfidave të sigurisë.

Arrestimi dhe shoqërimi me pranga i zyrtarit të lartë serb Marko Gjuriç nxori në pah faktin se kryeministri Ramush Haradinaj nuk ishte në dijeni të vendimit për të bërë atë që u bë.

Fakte të reja për rastin Skripal, u helmua në shtëpi

Postuar në 28 Mars, 2018 22:33

Fakte të reja për tentativën e vrasjes së agjentit të dyfishtë Sergei Skripal janë bërë publike nga policia britanike. Siç njoftuan të mërkurën në mbrëmje autoritetet britanike, Skripal dhe vajza e tij kanë ardhur ndoshta në kontakt me agjentët neurotoksikë në shtëpinë e tyre, veçanërisht në derën kryesore të shtëpisë së tyre, ku u gjet përqendrimi më i madh i substancës.

"Policia do të intensifikojë hetimet në lagjen e shtëpisë së Skripal"-tha një zëdhënës, duke vënë në dukje se rreziku për banorët vendas mbetet i ulët.

Të kishim dëgjuar Hrushovin nuk do ishim bërë kaq qesharakë

Postuar në 26 Mars, 2018 22:51

Sot shqiptarët konsistuan në dy akte të njëkohëshme që edhe sikur të mos jenë të koordinuara, përcjellin një mesazh të qartë: Perëndimi nuk do të tolerojë më vakuumin e krijuar në Ballkanin Perëndimor dhe në zona ku eksperimentohet me durimin e aktorëve krysorë si Kosova.

Largimi në mënyrë poshtëruese i zyrtarit serb Marko Gjuriç dhe vendimi i qeverisë shqiptare për të dëbuar dy diplomatë rusë në Tiranë, bashkë me zhvillimet në Maqedoni, flasin se loja e tensionit pasiv po shkon drejt fundit dhe diçka do të rikalibrohet.

Edhe SHBA pritet të dëbojë diplomatë rusë për çështjen "Skripal". Mbetet vetëm Shqipëria...

Postuar në 24 Mars, 2018 17:38

Pas Britanisë së Madhe dhe disa vendeve të BE-së, edhe SHBA po mendon të marrë masa të forta ndaj diplomatëve rusë për shkak të çështjes “Skripal”. “Bloomberg” raporton se edhe administrata amerikane e Presidentit Donald Trump po konsideron dëbimin e diplomatëve rusë që shërbejnë në selinë diplomatike në SHBA.

Trump ra dakord me rekomandimin e këshilltarëve dhe dëbimet ka gjasë të njoftohen të hënën

Çështja "Skripal"/Tillerson: "Nuk do të kalojë pa përgjigje"

Postuar në 13 Mars, 2018 00:36

Vdekja e ish-agjentit rus Sergei Skripal si pasojë e mundshme një helmimi të qëllimshëm ka sjellë reagime edhe nga sekretari amerikan i Departmentit të Shtetit, Rex Tillerson. Duke folur me gazetarët gjatë një fluturimi nga Nigeria drejt Washington-it, Tillerson e ka cilësuar vdekjen e Skripal si një akt “të shëmtuar dhe përtej çdo mirëkuptimi”. Ai ka paralajmëruar se ky akt do të marrë përgjigje, por mediat nuk bëjnë të ditur se për çfarë e ka patur fjalë z. Tillerson.

Subscribe to RSS - skripal