rinas

Çudia shqiptare/Pasagjerët që kalojnë nga Rinasi do paguajnë për autobuzin që i çon në terminal

Postuar në 21 Gusht, 2019 14:01

Deri sot veshët e qytetarëve shqiptarë kishin dëgjuar fjalën koncesion të përsëritej papushim thuajse për çdo shërbim publik. Por koncesion brenda koncesionit është ndoshta hera e parë.

Është fjala për shërbimin e transportit të brendshëm në aeroportin e Rinasit që çon pasagjerët nga avioni në terminal dhe anasjelltas. Deri më sot siç e dimë, ky shërbim është falas dhe mendohet se përfshihet në kontratën e menaxhimit të aeroportit, por tashmë kjo do t’u faturohet klientëve dhe pasagjerëve që hyjnë apo dalin në Shqipëri përmes Rinasit.

Rroftë sebepi i grabitjes

Postuar në 27 Prill, 2019 21:03

U desh një grabitje e përsëritur në Rinas që qeveria shqiptare të vërë në lëvizje një procedurë juridike që synon me gjasë zgjidhjen e kontratës koncesionare për aeroportin “Nënë Tereza”. Ose më saktë rishikimin e termave të kontratës. Përmes një vendimi Këshilli i Ministrave ka autrorizuar Avokaturën e Shtetit të kontraktojë kompani të huaja për të bërë mbikëqyrje juridike të kontratës.

Ushtria ka pastruar plazhet, sot bën roje në Rinas. Vetëm për kanabisin nuk u mobilizua ndonjëherë

Postuar në 11 Prill, 2019 16:13

Në Rinas u krye një grabitje spektakolare. U vodhën miliona euro. Personat ishin të armatosur. Qeveria përmes ministrit të Brendshëm deklaroi se nuk është cenuar siguria kombëtare. E megjithatë ajo urdhëroi  - aktet përkatëse nuk janë bërë ende publike – vendosjen e ushtrisë në aeroportin ndërkombëtar, duke vlerësuar kështu rëndësinë e objektit.

Të iku perimetri!

Postuar në 11 Prill, 2019 14:50

Sa herë i duhet të justifikojë diçka për ta interpretuar se nuk është ajo që duket, kryeministrit i kthehen në bumerang teorizimet që bën lartë e poshtë. Të gjithë e dëgjuam sesi u shfaq si turist televiziv në Porta a Porta duke thënë se protestat e opozitës  shtrihen në një perimetër  jo shumë se kilometër në qendër të Tiranës, me pasoja mbi imazhin e vendit në prag të sezonit turistik.

Ja çfarë ka deklaruar Rama për t’u mbushur mendjen gazetarëve italianë se protesta e opozitës është një anormalitet i imponuar në 1 km katror.

Mbase grabitja e Rinasit kalon pa maninë e reformës së radhës...në sigurinë aeroportuale

Postuar në 10 Prill, 2019 18:46

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj doli sot e ia hodhi fajin koncesionarit për grabitjen në Rinas. Duke harruar se në fakt çdo sistem sado i sofistikuar thyhet.

Konçesionari deklaroi se Policia e Shtetit duhet të ruajë çdo metër të këtij vendi.

Grabitje në Rinas, një i vrarë në përplasje me policinë (Video)

Postuar në 09 Prill, 2019 18:55

Në Rinas përsëritet i njëjti skenar i tre viteve më parë kur persona të maskuar hynë me armë brenda rrethimit të aeroportit dhe grabitën valutën e një banke të niveli të dytë që shoqërohej nga kompania e ruajtjes fizike “Nazeri 2000”.

Autorët kanë qenë me një furgon që u gjet i djegur në Tapizë të Fushë Krujës, ndërsa nga përplasja me policinë ka mbetur i vdekur një prej grabitësve.

Eurocontrol zbardh faturat që na fsheh qeveria

Postuar në 14 Mars, 2017 20:31

Biletat nga aeroporti “Nënë Tereza” do të jenë edhe më të shtrenjta. Shkak për këtë është rritja e taksës së terminalit nga agjencia e kontrollit të ajrit Albcontrol për çdo avion që ulet në pistë.Njoftimin që në fakt duhet ta bënte qeveria, e ka bërë Eurocontrol, institucioni që menaxhon rrjetin ajror në Europë. Duke iu referuar këtij dokumenti Tv Klan raporton se nga 158.7 euro për fluturim që ishte më parë, kjo tarifë ka shkuar në 202 euro.

Grabitja e parave në Rinas, Banka e Shqipërisë e ka marrë "me qetësi dhe përgjumësi”

Postuar në 12 Shkurt, 2017 14:22

Rreth grabitjes më të fundit në Rinas, ka reaguar sot edhe Konfindustria, e cila ka tërhequr vëmendjen drejt rolit rregullator të Bankës së Shqipërisë. Kjo e fundit duket se ka fshehur kokën si struci për shumë nga dukuritë e sistemit bankar, ndërkohë që edhe për çështjen e transportit të parave, dje u mor vesh se Shoqata e Bankave ka 7 muaj që ka kërkuar standardizimin e sigurisë nga autoritetet. Çfarë ka bërë Banka e Shqipërisë për këtë çëhtje? Pak ose aspak po t’i besojmë Konfindustrias që thekson se BSH duhet të mos flejë në këmbë po të bëjë diçka. 

Shoqata e Bankave: 7 muaj që kërkojmë standardizimin e transportit të parave. Askush s'ka vepruar

Postuar në 11 Shkurt, 2017 15:41

Ministri i Brendshëm Sajmir Tahiri nuk ka gjetur dot mbrojtje tjetër për ngjarjen e grabitjes në Rinas përveçse të premtojë se ajo do të zbardhet.

Policia e Shtetit nuk dorëzohet dhe as intimidohet nga sulmet politike. Detyrën e ka bërë edhe atëherë ku përveç kriminalitetit në rrugë ka patur edhe banditizëm në Parlament”, ka thënë Tahiri.

Shqipëria nën qeverisjen e Hashashinëve

Postuar në 05 Shtator, 2016 12:48

Enkelejd Alibeaj, zyrtar i Partisë Demokratike, ka denoncuar sërish sot mbjelljen e hashashit në Rinas. Pra pak km nga Tirana, aty ku ministri i Brendshëm duket se nuk i pëlqen të shkojë.
Alibeaj ka sjellë edhe pamje filmike nga vendi i lulëzimit të hashashit nën diellin e ngrohtë të shtatorit, që e bën akuzën një thuajse provë.

Pages

Subscribe to RSS - rinas