refugjatet

Arrin në 68.5 milionë numri i refugjatëve në botë

Postuar në 12 Prill, 2019 12:01

Komisari i Lartë për refugjatët në Organziatën e Kombeve të Bashkuara, Filippo Grandi ka kërkuar reagim efektiv për zbatimin e Paktit Global për refugjatët.  Në botë aktualisht janë 68.5 milionë refugjatë dhe kjo e kthen çështjen e tyre në një sfidë të vërtetë.

Kjo është krizë e nënave me fëmijë që ikin nga dhuna e bandave, e të rinjve që ikin prej luftës, e qeverive të vendeve të varfra që hapin dyert për mijëra refugjatë

citon DW, Komisarin Grandi.

Salvini, shqiptarët e anijes "Vlora" dhe një ish-president që turpëron

Postuar në 11 Shkurt, 2019 19:28

Revista italiane “Panorama” shkruan sot për situatën në vendin fqinj ku politika ka inkastruar ministrin e Brendshëm, Matteo Salvini, vënë në procedim për shkak të refuzimit të zbarkimit më 20 gusht 2018 të refugjatëve nga anija e rojes bregdetare “Diciotti”.

Ndërron mendje i madhi, "bujrum" refugjatëve për të hapur negociatat

Postuar në 27 Janar, 2019 20:31

Para afro 1 viti qarkulloi lajmi se Shqipëria ishte përzgjedhur si një nga vendet për ngritjen e kampeve për refugjatët. Ishin kryesisht mediat austriak e dhe ato të rajonit që raportonin mbi negociatat që po kryheshin në kulmin e krizës së refugjatëve.

Dalai Lama: Europa u përket europianëve

Postuar në 13 Shtator, 2018 16:25

Europa u përket europianëve. Ky parim që ngjan me një thirrje populiste të djathtë, është artikuluar nga lideri shpirtëror tibetian, Dalai Lama gjatë një konference në Suedi.

Europa është moralisht përgjegjëse për të ndihmuar refugjatët që përballen me rreziqe për jetën e tyre. Pritini ata, ndihmojini, edukojini, por në fund ata duhet të zhvillojnë vendin e tyre. Mendoj se Europa u përket europianëve. Europa duhet t’ua bëjë të qartë refugjatëve se ata duhet të rikthehen për të rindërtuar vendin e tyre

Atleti i europianizmit: Morëm eritreasit. Bëmë atë që duhet të bënte Europa

Postuar në 27 Gusht, 2018 13:49

Kryeministri Edi Rama është shfaqur sot si kristian i mirë kur ka folur për vendimin e qeverisë shqiptare për të pritur 20 emigrantë eritreas në vendin tonë. Sipas Ramës Shqipëria nuk mund të rrinte spektatore në një histori dhimbjeje dhe turpi.

Ideja e kampit të refugjatëve ekziston

Postuar në 19 Qershor, 2018 21:13

BE është shumë e shqetësuar për çështjen e emigrantëve. Përmes komisionerit  për migracionin dhe punët e brendshme Dimitris Avramopoulos, Brukseli thotë se ka vërejtur  një rritje të numrit të emigrantëve nga një rrugkalim i ri që prek Bosnjën, Shqipërinë dhe Malin e Zi.

“Edhe pse numrat nuk janë ende alarmante, qëllimi ynë sot ishte që të përforcojmë bashkëpunimin dhe përprjekjet tona për të evituar në mënyrë kolektive që situata të përkeqësohet”-ka deklaruar Avramopulos.

Problemi i refugjatëve, Merkel do samit të jashtëzakonshëm

Postuar në 17 Qershor, 2018 17:45

Kancelarja gjermane mund të thërrasë një samit të jashtëzakonshëm për çështjen e refugjatëve. Sipas gazetës gjermane Bild, do që minisamiti i jashtëzakonshëm ka gjasa të zhvillohet në fund të javës së ardhshme, përpara mbledhjes Këshillit Evropian më 28 dhe 29 qershor. 

Kancelari dëshiron të shohë në samit Greqinë, Italinë dhe Austrinë, ndërsa nuk dihet nëse në këtë takim do të marrin pjesë Spanja dhe vendet e Ballkanit. Javët e fundit kancelarja po ndeshet me një presion të fortë nga partneri i saj në koalicion dhe ministri i brendshëm Horst Zeechofer. 

Hapi i parë i qeverisë/Zv.ministrja e Brendshme: Kemi kapacitete për të pritur emigrantë

Postuar në 11 Qershor, 2018 15:49

Qeveria shqiptare ka hedhur poshtë këro ditë çdo aludim se në Shqipëri do të ngrihet një kamp për refugjatët apo për azilantët. Përmes disa deklaratave të veta, qeveria i ka cilësuar këto lajme si trillime dhe fantazi. Por në një prononcim për Tv Klan, zv.ministrja e Brendshme, Rovena Voda, thotë se vendi ynë i ka kapacitetet për të përballur një fluks azilantësh. Sipas saj, deri në momentin e tanishëm nuk ka një kërkesë zyratre nga Bashkimi Europian.

Paratë e Merkel u dhanë për sirianët, por përfunduan për ndërtimin e murit ndarës Turqi-Siri

Postuar në 03 Prill, 2018 11:06

Modeli turk i frenimit të emigracionit të sirianëve duket të ketë rezultuar efektiv parë nga interesi europian për të mos patur më në kontinent njerëz që ikin nga lufta. Por marrëveshja me Turqinë ka edhe një anë që duket se implikon Bashkimin Europian në promovimin e politikave turke që përndryshe do të konsideroheshin si shkelje e të drejtave apo poshtë standardit europian.

Përçarje serioze në BE për shkak të refugjatëve

Postuar në 18 Dhjetor, 2017 11:01

Kuotat e detyrueshme për marrjen e një numri të azilkërkuesve, për të cilat ka pasur grindje në samitin e BE, janë harruar. Marrëveshja për kuota nga shtatori i vitit 2015, si një masë për shpërndarjen e ngarkesës me refugjatët, ka qenë e afatizuar për dy vite. Por koha ka kaluar dhe kuotat nuk janë respektuar. Ndërkohë që vazhdimi i këtij afati nuk është parashikuar. Gjykata Evropiane i ka hedhur poshtë ankesat e Hungarisë dhe Sllovakisë, kundër kuotave. Edhe ato kanë qenë të detyruara të marrin azilkërkues nga Greqia dhe Italia.

Pages

Subscribe to RSS - refugjatet