raketa

Perëndimi bombardon Sirinë (Video)

Postuar në 14 Prill, 2018 09:13

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca kordinuan një sulm me raketa të shtunën në mëngjes kundër objektivave siriane si kundërpërgjigje për përdorimin e armëve kimike nga Bashar al-Assad.

Ndërhyrja ushtarake e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara u njoftua nga Presidenti i SHBA Donald Tramp, që theksoi në një konferencë për shtyp se kishte urdhëruar sulme precize në Siri.

Pritet urdhër i Trump për raketat në Siri

Postuar në 11 Prill, 2018 16:12

Donald Trump u ka kthyer përgjigje kërcënimeve të Rusisë për goditje të raketave amerikane që mund tëb godasin Sirinë. "Përgateni Rusinë, sepse po vijnë raketa të reja dhe të sofistikuar"-shkruajti Trump në Twitter. Kreu i Shtëpisë së Bardhë akuzon Moskën për bashkëpunimin me një "përbindësh", duke iu referuar presidentit sirian Bashar al-Asad.

Videolajm/Rusia teston me sukses raketën hipersonike "Kinzhal"

Postuar në 11 Mars, 2018 17:14

Ministria ruse e Mbrojtjes deklaron se ka kryer me sukses testimin e raketës hipersonike "Kinzhal", e cila është lëshuar nga një avion Mig-31. Raketa e cila arrin shpejtësi 10 herë shpejtësinë e zërit ka rreze 2000 km dhe u shpëton sistemeve mbrojtëse që përdoren sot. "Kinzhal" bashkë me armatime të tjera u prezantuan javën e kaluar nga presidenti rus, Putin si pjesë e riarmatimit të Rusisë dhe shkëputjes në epërsinë teknologjike ndaj Perëndimit. Mes këtyre armëve bëjnë pjesë edhe raketa apo dronë nënujorë me energji barthamore dhe pavarësi të pakufizuar.

Korea e Veriut teston raketë të re – mund të arrijë Alaskën

Postuar në 04 Korrik, 2017 10:26

Korea e Veriut deklaron se ka kryer testimin e një rakete balistike ndërkontinentale e quajtur Hwasong – 14. Ajo u shfaq në paradën e fundit ushatarake dhe përbën befasinë e radhës për vëzhguesit e ndryshëm të këtij vendi. Shpesh është shtruar pyetja se nga vjen teknologjia e nevojshme për zhvillimin e këtyre armëve në një vend kaq të izoluar.

Për rastin e fundit, televizioni kombëtar njoftoi se lëshimi ishte i suksesshëm dhe se raketa udhëtoi 934 km dhe udhëtoi për 39 minuta. Ajo mund të godasë Alaskën në territory amerikan, por vetë SHBA-në apo Havain.

Turqia lëshon raketën e parë me rreze të gjatë veprimi (Video)

Postuar në 12 Maj, 2017 11:13

Turqia kreu testin e parë të raketës me rreze të gjatë veprimi në rajonin e Sinopit. Ky veprim vjen vetëm pak ditë pas vendimit të SHBA  për të pajisur me armë të rënda kurdët sirianë. 
Siç  tha ministri turk i Mbrojtjes Fikri Isik, Turqia duke përfundoi testin e raketës së parë me pseudonimin "Bora". Testi u zhvillua në provincën e Sinopit, në rajonin e Detit të Zi, shtoi ai.

Korea e Veriut nuk bën mbrapa: Do të vijojmë testet. Luftë, nëse SHBA ndërmerr veprime ushtarake

Postuar në 17 Prill, 2017 19:45

Korea e Veriut ka bërë të ditur sot se do të vazhdojë me testimin e raketave, pavarësisht se kjo sjellje mund të kërcënojë një luftë me SHBA dhe disa aleatë të saj. BBC-ja referon burime zyrtare nga Pheniani sipas të cilave “testimi i raketave do të vazhdojë në një bazë javore, mujore apo vjetore”.  Kjo deklaratë është bërë për rrjetin britanik nga zv.ministri i Jashtëm koreanoverior, Han Song – Ryol.

Ukraina nis testimin e raketave në kufirin me Krimenë, Rusia mobilizon 55 mijë trupa

Postuar në 01 Dhjetor, 2016 12:08

Prej dy ditësh Ukraina  ka nisur testimin  e raketave  në Krime duke shkaktuar zemërim te Rusia e cila ka mobilizuar forcat e saj ajrore dhe ujore në Detin e Zi. Volodymyr Kryzhanovsky, një zyrtar ushtarak nga Ukraina u shpreh se ushtrimet ushtarake po zhvillohen në jug të Ukrainës dhe në përputhje me ligjin ndërkombëtar.

RS-28 Sarmat, kundërpërgjigja e Rusisë për sistemin e mbrotjes raketore

Postuar në 24 Tetor, 2016 14:33

RS -28 Sarmat, është zhvilluar në Bryonë Makeyev dhe është një raketë balistike termobërthamore interkontinentale super e rëndë, e cila mund të armatoset edhe me një transportues hipersonikë kokash bërthamore, quajtur Project 4202. Pasi shkëputet nga trupi i raketës bazë, ai ecën me shpejtësi 7 Mach-12 Mach. Rusia deklaron se zhvillimi i kësaj rakete rivendos balancën strategjike gobale. Këto janë fotot e para të raketës. 

Protestuesi që u kthye në “raketën” e bashkisë (Foto)

Postuar në 25 Maj, 2016 13:51

U identifikua si një nga aktivistët më të vendosur të shoqërisë civile kundër ndërtimit të  Këndit të Lodrave në Parkun e Liqenit Artificial. Madje sensi i tij i protagonizmit u fiksua në foto dhje pamje ku ai shfaqej teksa përleshej me policinë bashkiake në protestat e parkut apo kur duartrokitej pas lirimit nga komisariatet e policisë. Është fjala për Elian Taninin që në emër të shoqërisë civile denoncoi betonizimin e parkut, betejë të cilën e ndërpreu papritur.

Garë armatimi edhe në fushën bërthamore. Rusia deklaron se ka në dispozicion një raketë që thyen të gjitha sistemet mbrojtëse

Postuar në 08 Maj, 2016 14:19

Rusia pretendon se është duket përfunduar një model rakete balistike ndërkontinentale, e cila bën të pavlefshëm të gjithë sistemet aktualë mbrojtës. Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë qenë ndër promotoret e vendosjes së sisteme e mbrojtëse, në Europën Lindore apo në Kore,mnjëherë si masë kundër Iranit, kurse tani kundër regjimit në Phenian. Por përherë këto iniciativa janë parë si masa kufizuese ndaj potencialit të Rusisë.

Pages

Subscribe to RSS - raketa