raketa

Garë armatimi edhe në fushën bërthamore. Rusia deklaron se ka në dispozicion një raketë që thyen të gjitha sistemet mbrojtëse

Postuar në 08 Maj, 2016 14:19

Rusia pretendon se është duket përfunduar një model rakete balistike ndërkontinentale, e cila bën të pavlefshëm të gjithë sistemet aktualë mbrojtës. Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë qenë ndër promotoret e vendosjes së sisteme e mbrojtëse, në Europën Lindore apo në Kore,mnjëherë si masë kundër Iranit, kurse tani kundër regjimit në Phenian. Por përherë këto iniciativa janë parë si masa kufizuese ndaj potencialit të Rusisë.

Test i ri nga Korea e Veriut – kryhet lëshimi i një rakete balistike nga një nëndetëse

Postuar në 24 Prill, 2016 11:41

“CNN” raporton se Korea e Veriut ka kryer sot lëshimin e një rakete balistike nga një nëndetëse në bregun lindor të gadishullit korean.  Lajmi është referuar nga zyrtarë të Koresë së Jugut spas të cilëve raketa ka fluturuar për 30 km, një test i pasuksesshëm siç cilësohet, pasi objektivi ishte për 300 km.  Gjithsesi agjencia koreanoveriore e lajmve “KCNA” raporton se testi ishte i suksessshëm dhe se ai u mbikëqyr personalisht nga lideri i vendit, Kikm Jong Un.

“Falcon 9” ja del në provën e pestë

Postuar në 13 Prill, 2016 02:01

Elon Musk ia doli me sukses në provën e pestë. Kompania e tij “SpaceX” arriti të kryejë ulje në një platformë robotike në oqean të raketës “Falcon 9”, e cila u lëshuannë hapësirë më 8 prill nga Cape Canaveral në Florida. Manovra, saktësia dhe koha e kryerjes pas kthimit ng hapësira, janë një provë se kompania e Musk po bën histori dhr po ecën shpejt drejt objektivave që për momentin duken futuriste, në mos më tepër. Disa foto nga momenti i uljes së raketës, të cilat janë realizuar prej saj:

Koreja e Veriut teston 5 raketa, në alarm Koreja e Jugut dhe Japonia

Postuar në 21 Mars, 2016 11:30

Koreja e Veriut vazhdon të provokojë fqinjët e saj, teksa raportohet se ka hedhur pesë raketa me rreze veprimi të shkurtër në bregun lindor të saj. Ky veprim mund të shihet si provokim i rëndë ushtarak nga ana e Japonisë dhe Koresë së Jugut. Kjo nuk është hera e parë që Koreja e Veriut provokon fqinjët e saj duke testuar raketat apo teknologjitë e saj ushtarake. Vendi më i izoluar në botë i lëshoi raketat ditën e sotme. Ato fluturuan për 200 km dhe më pas ranë në bregun e saj lindor.

Korea e Veriut kalon në veprim. Kryen lëshimin e një rakete me rreze të gjatë veprimi

Postuar në 07 Shkurt, 2016 02:47

Mediat ndërkombëtare njoftojnë se Korea e Veriu ka lëshuar sot një raketë me rreze të gjatë veprimi, e cila zyrtarisht është deklaruar se bëhet për të hedhur një satelit në orbitë. Japonia dhe Korea e Jugut kanë shprehur shqetësimin përmes autoriteteve më të larta të tyre institucionale, duke vlerësuar se lëshimi në fakt është një testim për lëshimin e raketave balisitike. Zyra e kryeministrit japonez përcolli një mesazh përmes “Twitter” ku deklaronte se trajektorja e “satelitit” shkon drejt rajonit të Okinavas.

Video/"Sulmi" iranian në afërsi të anijeve ushtarake amerikane

Postuar në 10 Janar, 2016 02:20

Marina amerikane ka publikuar videon e "sulmit" iranian në afërsi të kursit të disa anijeve ushtarake amerikane, mes të cilave edhe aeroplanmbajtëses "Harry Truman". Incidenti ndodhi muajin e kaluar në ngushticën e Hormuzit. Pamjet janë marrë nga një helikopter.

http://www.businessinsider.com/navy-video-of-iran-firing-rockets-near-us...

I forti Kim Jong Un shfaqet në video duke parë testim rakete

Postuar në 09 Janar, 2016 12:44

Tri ditë pas Korea e Veriut njoftoi shpërthimin e një bombe me hidrogjen, është shpërndarë një tjetër video. Aty shfaqet kreu i shtetit Kim Jong Un duke parë një raketë që del nga uji shoqëruar me komente me tone luftarake. Në video thuhet se lëshimi i raketës dhe pamjet janë të muajit dhjetor 2015 dhe mendohet se testi është kryer afër Sipo, në Detin e Japonisë që lag Korenë e Veriut. Mediat koreanojugore thonë se video është një përpunim pamjesh nga disa teste, por jo një lëshim i suksesshëm nga një nëndetëse.

DF-ZF, kinezët testojnë raketën që çan edhe mbrojtjen raketore amerikane

Postuar në 28 Nëntor, 2015 21:01

Kina ka kryer me sukses testin e gjashtë të një rakete ultra të shpejtë, që sipas disa analistëve depërton edhe mbrojtjen  raketore amerikane. DF-ZF u lëshua në qendrës e testimit raketor në Ëuzhai, në Kinën Qendrore. Ajo u transportua në kufijtë e atmosferës nga një raketë balisitike, ku u krye ndarja nga lëshuesi për t’u drejtuar në një rreze goditjeje disa mijëra kilometra në Perëndim të Kinës. Agjencitë amerikane të inteligjencës gjurmuan raketën e cila lëvizte me Mach 5, pra pesë herë mbi shpejtësinë e zërit.

Tenis: Mbërrin raketa inteligjente

Postuar në 15 Tetor, 2015 12:08

Një fillim i ri për një pajisje të re të vogël, projektuar për t’iu dhënë tenistëve një avantazh të teknologjisë së lartë. “Atletët sot më shumë kanë nevojë për të dhëna konkrete. Jemi duke krijuar një produkt i cili fokusohet në përmirësimin e rezultateve”, thotë Shot Stats, bashkëthemelues i Lavie Sak.

Fundi i monopolit të Tomahwak

Postuar në 10 Tetor, 2015 16:39

Sulmi nga Kaspiku i flotës ruse drejt objektivave në Siri ka provuar hapur se monopoli anglo-amerikan në përdorimin e raktave të ngjashme nga pikëpamje funksionale me “Tomahawk” ka përfunduar. “The Daily Beast” shkruan se deri më sot, edhe vëzhguesit më të afërt të ushtrisë ruse, njihnin një version rakte, të quajtur SS-N-27, kurse versioni i fundit, quhet SS-N-30. Ndryshimi sipas analistëve ushtarakë që citon “The Daily Beast” është se ky i fundit mbulon një distancë prej 1000 miljesh, kurse versioni i parë shkonte deri në 150 km.

Pages

Subscribe to RSS - raketa