problemet

Problemet reale dhe problemet e preferuara nga kryeministri në shërbimin e Jashtëm

Postuar në 25 Mars, 2019 12:33

Sot Kryeministri Edi Rama ka deklaruar gjatë një aktiviteti për prezantimin e portalit të transparencës universitare se së shpejti do të nisë pastrimi i shërbimit diplomatik nga nepotizmi.

Cipras pranon "gjendjen e luftës" me Shqipërinë

Postuar në 17 Maj, 2018 18:12

Kryeministri grek Aleksis Cipras ka pranuar se Shqipëria dhe Greqia janë ende në gjendje lufte, duke deklaruar se zgjidhja e kësaj çështje është pjesë e paketës së çështjeve të mbetura pezull nga Lufta e Dytë Botërore. Ai shprehet optimist se dy vendet do përmbyllin marrëveshjen për Zonën Ekskluzive Ekonomike brenda qershorit.

Kotzias: Problemet me Shqipërinë, kapitull i mbyllur

Postuar në 16 Shkurt, 2018 10:57

Greqia i konsideron te mbyllura ceshtjet qe kane qene prej shume kohesh te hapura me Shqiperine. Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, ne nje interviste te dhene mbreme per televizionin “Alpha” ka theksuar prere se Greqia i ka mbyllur gjithë çështjet hapura me Shqipërinë, dhe ka shprehur shpresën që së shpejti të kurorëzohet marrëveshja përfundimtare. Ai ka pranuar se paketa e ceshtjeve qe ishin te hapura prej 70 vitesh tashme kurorezohet ne nje marreveshje.

Një faltore për t'u lutur/falur për zgjidhjen e problemeve

Postuar në 20 Gusht, 2017 11:51

Legjislatura e re parlamentare e bashkë me të edhe mandati i dytë qeverisës i Edi Ramës po afron me disa qartësi më të mëdha sesa koha e zgjedhjeve. 

"Pesë gjëra të zgjidhen nga protesta, behreqaves"

Postuar në 14 Shkurt, 2017 10:20

-Do bëjnë protestë këta. Kushedi çfarë mund të ndodhë!

-Mos e vri mendjen! Kështu është me radhë. Në demokraci opozita proteston. Dje protestonin ata, sot protestojnë këta. Kështu është kjo punë. Sikur 5 gjëra të zgjidhen për shkak të protestës, behreqaves për ne.

Bisedë mes dy grave në një bar në Tiranë.

Një ekspert nga Vjena për “problemet dypalëshe” të Shqipërisë me fqinjët

Postuar në 23 Mars, 2016 18:06

Para disa ditësh ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, zhvilloi një vizitë në Greqi, të cilën disa media u përpoqën ta trajtonin si shteruese në pikëpamje të diskutimit të çështjeve mes të dyja vendeve. Bushati, që është shkolluar në Greqi, i hapi rrugën një njoftimi zyrtar shumë të thatë, për të lënë mediat që të informonin me “burime” suksesin e vizitës. Zbardhja e konferencës për shtyp mes tij dhe homologut grek, Kotzias, nga Ministria e Jashtme e Greqisë, hodhi dritë mbi faktin se në takime ishte folur për të gjitha çështjet.

Subscribe to RSS - problemet