politika e jashtme

Trump është një përvojë që kombet e tjera nuk e kanë njohur

Postuar në 19 Dhjetor, 2016 15:11

Donald Trump. Fjala dhe emri më i përdorur në botë këto muaj. Të paktën sa i përket politikës. Stili krejt tjetër, shpërthimet anti-protokollare, emërimet në detyra kyçe, telefonatat me kreun e Tajvanit, ideja e vendosjes së selisë diplomatike të SHBA-së në Izrael në Jeruzalem, këto dhe të tjera kanë pështjelluar shumëkënd. Sot Trump kalon edhe provën e fundit që është Kolegji Elektoral në ndryshimin e vendimmarrjes së të cilit janë projektuar disa shpresa. Por këto duken të kota.

Mëkmëku i mjeshtrit të Politikës së Jashtme

Postuar në 09 Nëntor, 2016 14:01

Donald Trump fitoi. Ky është lajmi kryesor sot në botë. Ky është një zhvillim që pritet të ndryshojë shumëçka në orientimin e SHBA-së, por edhe në metodën e qasjes së politikës ndaj elektoratit dhe kapitalizimit të emocioneve, ankthit dhe normave identitare. Një leksion që do të studiohet gjatë. Analiza apo komenti nga vende të vogla, periferike si Shqipëria, bëhet në raport me atë që pritet të ndodhë me politikën amerikane në rajonin e me vendin tonë.

Politikë e Jashtme, apo show? Mbi çfarë të gjykohet?

Postuar në 06 Nëntor, 2016 15:58

Ka një përpjekje të qartë për të mbrojtur kryeministrin shqiptar nga armiqtë e Shqipërisë. Ata që shpallen të tillë me gjithfarë artificash: historike, politike, statisikore apo edhe emocionale. Armiq që njëherë janë me Berishën nëse kritikojnë, një herë tjetër janë jo profesionalë pasi nuk kanë fakte, e së fundmi, janë kundër Shqipërisë, meqenëse nuk i shkojnë pas avazit lojërave provokative të kryeministrit me fqinjët.

Probleme me fqinjët? Jo. Thjesht po na prezantohen "kauzat" e fushatës elektorale

Postuar në 29 Gusht, 2016 09:23

Shqipëria zyrtare përballet së fundmi me një seri problemesh në marrëdhëniet me disa prej fqinjëve të saj. Ndonëse në vijimësi ka patur një zgjatje në kohë të tensioneve, javët e fundit ato janë akumuluar për t’u shfaqur nga disa drejtime. Të paktën kjo përshtypje krijohet nga ajo që del në media.

A po ndryshon politika e jashtme e Turqisë?

Postuar në 20 Korrik, 2016 03:52

Grushti i Shtetit në Turqi ka prodhuar pasoja reale edhe në politikën e jashtme të Ankarasë. Vetëm tri ditë pas përpjekjes për të ndryshuar pushtetin me dhunë, presidenti turk, Reçep Tayyip Erdogan, ka ndërmarrë hapin e parë që dëshmon zhvendosjen e politikës turke në raport me një krizë serioze si ajo e Sirisë. Agjencia ruse e lajmeve, “Sputnik” raporton se të hënën, Erdogan ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin iranian, Hasan Rouhani, i cili nga ana e vet “ka vlerësuar pjekurinë e popullit turk që dëshmoi se taktikat dorës së fortë nuk kanë vend në rajonin tonë”.

Kush është ambasadori dhe kush kryeministri?

Postuar në 19 Korrik, 2016 21:19

Sot paradite ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu, kreu një gjest domethënës, por që nuk ishte parë në Shqipëri që nga koha e Rayerson. Ai u shfaq para një turme të ashtuquajtur protestuesish dhe mbajti një fjalim politik. Tha Lu:

Roli i ri i Gjermanisë – Europa dhe ruajtja e BE-së, prioritetet kryesore

Postuar në 04 Korrik, 2016 01:43

Po flitet shumë së fundmi për një rol të ri të Gjermanisë. Në planin ekonomik ajo e ka prej kohësh rolin e një fuqie të madhe, për vetë peshën që zë, por në planin diplomatik e sidomos në çështjet e sigurisë, Berlini është treguar shumë i kujdesshëm. Trashëgimia e Luftës së Dytë Botërore dhe më tej akoma, një histori shekullore konfliktesh në Europë, që kanë patur si protagonist këtë vend, imponuan rishikimin themelor të qasjes ndaj situatave ndërkombëtare.

"Serbia nuk mund të jetë neutrale nëse dëshiron të hyjë në BE"

Postuar në 23 Qershor, 2016 13:42

Hyrja në Bashkimin Europian i jep fund neutralitetit në politikën e jashtme. Këtë ka thënë lidhur me Serbinë, ministri i Shtetit në Ministrinë e Jashtme Federale, Michael Roth për gazetën serbe “Vecernje Novosti”. “BE-ja dhe vendet anëtare të tij janë në vend të parë për Serbinë kur vjen puna për tregëtinë, investimet dhe bashkëpunimin politik. Më tej akoma, Serbia mban marrëdhënie me vende të tjera dhe askush nuk pret që ato të dëmtohen. Gjithsesi, ju dëshironi t’i bashkoheni BE-së, çka do të thotë se ju duhet të deklaroheni në përputhje me poizicionet e BE-së për politikën e jashtme.

Rama përfiton nga toleranca e shoqërisë shqiptare, pa vizion në politikën e jashtme

Postuar në 18 Qershor, 2016 14:19

Vangjel Dule akuzon ish-aleatin e tij, kryeministrit Rama se po aplikon një politikë të jashtme pa vizion që ka ndikuar edhe në marrëdhëniet me Greqinë.  Sipas tij për sa kohë kjo politikë tolerohet nga shoqëria shqiptare, Rama do vazhdojë të ulë nivelin e marrdhënieve me fqinjët. “Marrdhëniet midis Shqipërisë dhe Greqisë natyrshëm janë të një niveli të lartë dhe marrëdhënie të tilla vendi ynë i ka me shtete të rralla veçse duhet të jemi të ndërgjegjshëm se ato nuk janë në nivelin e tyre optimal.

Një ekspert nga Vjena për “problemet dypalëshe” të Shqipërisë me fqinjët

Postuar në 23 Mars, 2016 18:06

Para disa ditësh ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, zhvilloi një vizitë në Greqi, të cilën disa media u përpoqën ta trajtonin si shteruese në pikëpamje të diskutimit të çështjeve mes të dyja vendeve. Bushati, që është shkolluar në Greqi, i hapi rrugën një njoftimi zyrtar shumë të thatë, për të lënë mediat që të informonin me “burime” suksesin e vizitës. Zbardhja e konferencës për shtyp mes tij dhe homologut grek, Kotzias, nga Ministria e Jashtme e Greqisë, hodhi dritë mbi faktin se në takime ishte folur për të gjitha çështjet.

Pages

Subscribe to RSS - politika e jashtme