politika e jashtme

Politika e SHBA në Ballkanin Perëndimor nuk ndryshon. Trump zgjat me një vit urdhërin ekzekutiv të vitit 2001

Postuar në 23 Qershor, 2017 09:11

Shtëpia e Bardhë ka publikuar dy ditë më parë atë që mund të konsiderohet qëndrimi i parë zyrtar i administratës Trump për Ballkanin Perëndimor. Përmes një njoftimi të shkurtër në faqen zyrtare të Shtëpisë së Bardhë situata në rajonin tonë përshkruhet në kuptim të termave që rrjedhin nga Urdhri Ekzekutiv nr. 13219 i 26 qershorit 2001, çka do të thotë situatë që përfaqëson kërcënime të pazakonshme dhe të jashtëzakonshme për interesat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe politikës së saj të jashtme. Për këtë arsye administrata Trump ka vendosur që

Makron, çfarë ndryshon në politikën e jashtme të Francës

Postuar në 08 Maj, 2017 13:56

Presidenti i Republikës së Francës në bazë të kompetencave të dhëna me Kushtetutë, është, siç shpesh ka thënë francezët, një "monark i zgjedhur". Kjo është veçanërisht e dukshme në fushën e politikës së jashtme dhe atë të mbrojtjes.
Emmanuel Makron në bazë të premtimeve të fushatës dhe në veçanti në deklaratat pas zgjedhjeve duket i vendosur për ta marrë këtë rol që kujton Miteranin apo Gjeneralin De Gol.
Mënyra se si ai do të operojë në këto fusha është e rëndësishme duke pasur parasysh rolin e Francës në botë. Kujtojmë se Franca është:

Në kurs përplasjeje me Europën*

Postuar në 18 Mars, 2017 14:12

Qeveria e Erdoganit është në kurs përplasje me Evropën. Tani Turqia vendosi t'i ndalojë organizatës humanitare amerikane, "Mercy Corps" veprimtarinë në vend. Kjo organizatë kujdesej për rreth 360.000 refugjatë sirianë në Turqi dhe tani jo vetëm ata por edhe refugjatët e zhvedosur brenda Sirisë humbën një mbështetje të konsiderueshme.

Mbi "politikën" e provokimit

Postuar në 06 Mars, 2017 15:28

Italishtja ka një fjalë shumë të përshtatshme për ata që premtojnë shumë e bëjnë pak, në mos asgjë: Farabolano. Edhe në shqip fjala duket sikur përligjet mirë: të jep përshtypjen e një tullumbaceje që çahet për të lëshuar vetëm ajrin që mban brenda duke u lëshuar me nxitim drejt tavanit ku përplaset e mandej bie në tokë.

Kundërpërgjigje ndaj Gruevskit? M. i Jashtëm: Rrezikohet tjetërsimi i identitetit tonë kombëtar!

Postuar në 27 Shkurt, 2017 12:52

Kjo është një sekuencë e zgjedhur nga vetë ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, nga fjala në universitetin e Shkodrës:

Qeveria që fshehu mesazhet e urimit për Trump: Politika e ShBA nuk ndryshon

Postuar në 18 Shkurt, 2017 11:02

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka folur dje në një intervistë për Zëri i Amerikës, për tensionet e fundit në Ballkan dhe sulmet sipas tij ndaj ambasadorit amerikan në Tiranë. 
Me tonin e një lektori që kupton mbi të tjerët çështjet shumë të ndërlikuara të politikës së jashtme, Bushati e ka nisur komentin për këtë çështje me një thënie të para disa dekadave, që duket se e ka bindje: 

“Shqipëria e gatshme të hyjë në luftë” – Bëjini një “like” politikës së jashtme ju lutem!

Postuar në 03 Shkurt, 2017 10:40

Nëse Serbia cenon 1 cm të territorit tonë, Shqipëria e Kosova do të jenë gati t’i përgjigjen”.  Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama e ka kapur edhe njëherë trenin e ngjarjeve mediatike duke e konvertuar politikën e jashtme në shoë personal.

I ftuar në “Zona e Debatit” që drejtohet nga Baton Haxhiu, një gazetar I afërt me pushtetin në Tiranë, Edi Rama, në prezencë të Hashim Thaçit, deklaroi gatishmëri numër 1 për përballjen me Serbinë:

Tillerson: Dialog me Rusinë, por do rekomandoja përgjigje më të fortë për Krimenë

Postuar në 11 Janar, 2017 16:12

Rex Tillerson, kandidati për Sekretar i Departamentit të Shtetit në SHBA, është prezantuar sot para Senatit për të dhënë shpjegime për politikën e jashtme amerikane. Krejt ndryshe nga sa është percpetimi mbi Trump, Tillerson, ka folur për veçanësinë amerikane, për vlerat e SHBA-së, duke nënvizuar se “prioriteti kryesor do të jetë mundja e ISIS”. 

Kur çdo gjë është prioritet, atëherë asgjë nuk prioritare”, tha Tillerson.

Një konsideratë nga Moska për nobelistin Obama

Postuar në 31 Dhjetor, 2016 09:31

Veçanërisht nënçmuese ishin komentet e zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme ruse si reagim ndaj vendimit të qeverisë amerikane për të dëbuar 35 diplomatët rusë nga Shtetet e Bashkuara.

“Interesi numri një i Shqipërisë në Greqi janë emigrantët”

Postuar në 28 Dhjetor, 2016 09:43

Koço Kokëdhima ka qenë dje i ftuar në emisionin “Zululand” në “TemaTv”. Ai është pyetur për një sërë çështjesh, mes të cilave edhe marrëdhëniet me Greqinë dhe politika e jashtme e Shqipërisë nën drejtimin e Edi Ramës. Kokëdhima ka shprehur vlerësime maksimale për emigrantët shqiptarë në tërësi, duke i quajtur emigrantët në Greqi, “pjesa më e mirë e shqiptarëve”. Kjo pasi sipas tij, ata kanë qenë për një kohë të gjatë kontribuues të ekonomisë, kanë përballuar sakrifica të mëdha dhe diskriminim, por edhe janë ndjerë të lënë pas dore nga shteti i tyre.

Pages

Subscribe to RSS - politika e jashtme