pakti

Zbardhet marrëveshja e Stalinit me Hitlerin (dokumentat)

Postuar në 03 Qershor, 2019 23:49

Një fondacion jo-fitimprurës i Kujtesës Historike të Rusisë, në bashkëpunim me arkivin historik të ministrisë së jashtme të këtij vendi bëri publike për herë të parë dokumentet e marrëveshjes gjermano-sovjetike të 23 gushtit 1939 që dy vendet të mos sulmonin njëri-tjetrin.

Deklaratë e Këshillave Studentorë, paralajmerohen protesta

Postuar në 28 Mars, 2019 19:08

Këshillat Studentorë të disa Universiteteve kanë dalë me një deklaratë ku shprehin zhgënjimin e tyre për mospërmbushjen e thuajse 90% e kërkesave të tyre. Studentët kanë renditur me pika të gjitha shqetësimet lidhur me paktin për Universitetin, i cili supozohej t’i jepte zgjidhje kërkesave të tyre.

Ata kanë paralajmëruar rinisjen e protestave për ta çuar deri në fund kauzën e nisur me protestat e dhjetorit. Madje situata në Universitete do të diskutohet shumë shpejt në një takim mbarëkombëtar që do të thirret për këtë situatë.

Miratohet Pakti Global për Emigrimin

Postuar në 10 Dhjetor, 2018 15:07

Liderët e 164 vendeve anëtare të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, kanë miratuar në Marakesh të Marokut një pakt global për emigrimin.

I quajtur Pakti Global për Migrimin e Sigurtë, të Rregullt dhe të Oganizuar, ai vendos disa rregulla për një menaxhim më të mirë të migracionit në nivel lokal, rajonal, kombëtar dhe global duke përfshirë reduktimin e rreziqeve që një emigrant has në itinerarin e lëvizjes së tij.

Migrimi është një dukuri natyrore. Ndodh gjithë kohës në të gjithë botën. Nëse ndodh legalisht është një gjë e mirë

Edhe Austria tërhiqet nga pakti i OKB-së për refugjatët

Postuar në 31 Tetor, 2018 12:31

Qeveria austriake ka vendosur të ndjekë shembullin e Shteteve të Bashkuara dhe Hungarisë duke u tërhequr nga tërhiqet nga Pakti i OKB-së për emigracionin.

Agjencia austriake e lajmeve APA, vë në dukje se për qeverinë e djathtë depetërimi masiv i emigrantëve kufizon sovranitetin dhe lirinë e veprimit të saj.

Pakti ekziston, ai nuk mund të firmoset për momentin

Postuar në 13 Dhjetor, 2017 12:31

Një ditë pasi ish-kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha akuzoi ambasadorin amerikan Donald Lu për konflikt interesi në raport me Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla, kryetari aktual i PD-së, ka dalë me një qëndrim politik që në thelb zyrtarizon nisjen e negociatave me mazhorancën e Edi Ramës.

Nën rrogozin e një marrëveshjeje të "vdekur"

Postuar në 18 Shtator, 2017 09:46

Lulzim Basha deklaroi para pak ditësh se marrëveshja mes tij dhe Erdi Ramës ka rënë, por lëvizjet e fundit tregojnë se përtej retorikës politike për të treguar një distancë mes të dyve, nën rrogoz punët duket se po shkojnë vaj.
Partia Demokratike do të propozojë në Kuvend rikthimin e sistemit maxhoritar, ku Shqipëria të jetë e ndarë në 100 zona elektorale, një prej çështjeve ku Edi Rama dhe Lulzim Basha mendohet se kanë rënë dakord që me marrëveshjen e 18 Majit.

Pakti i dy gjeneralëve për të mbikëqyrur presidentin Trump

Postuar në 02 Gusht, 2017 10:41

Donald Trump duket se po kthehet në një problem serioz politik me këmbënguljen e tij për protagonizëm dhe obsesionin me imazhin. Associated Press raporton se ish-sekretari për Çështjet e Brendshme, John Kelly, një ish-gjeneral që së fundmi drejton kabinetin e presidentit, ka debatuar ashpër më këtë të fundit, për çështjen e pranimit të njerëzve me origjinë nga vende të konsideruara të rrezikshme. Kelly kërkoi largimin e këshilltarëve të tjerë nga mbledhja për të folur hapur me Trump dhe ia arriti duke i parashtruar presidentit se disa njerëz kanë arsye legjitime për të vizituar SHBA.

Pakti politik, PS-PD përjashtojnë FBI-në nga kontrolli i Byrosë së Hetimit

Postuar në 20 Tetor, 2016 10:24

Shqiptarja.com shkruan se pas konsensusit të befasishëm për votimin e ligjit të SPAK, me 122 vota pro, fshihet përjashtimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian nga kontrolli i veprimtarisë së Byrosë Kombëtare të Hetimit, superstrukturës hetimore që duket se ka trazuar qarqe të caktuara politike.

Ankesa e Gjinushit dhe pakti për të mos prekur Berishën

Postuar në 07 Tetor, 2015 00:56

Kryetari socialdemokrat Skënder Gjinushi ka shprehur sot zhgënjimin se ka një pakt mes Ramës e Metës për të mos prekur ish-kryeministrin Berisha. “Jo vetëm si kërkon dot llogari Berishës, por ai të kërkon.

Subscribe to RSS - pakti