Padia

Gjykatën e bllokon Edi Rama. Nuk e marrin dot Kakomenë, jo Luan Leka, por të ngrihet gjyshi dhe këlyshi

Postuar në 12 Tetor, 2020 22:24

Media të ndryshme lokale në Jug po raportojnë për një protestë të disa banorëve të Nivicë Bubar të cilët janë mbledhur para gjykatës së Gjirokastrës, kur pritet të shqyrtohet çështja e Kakomesë. Nga sa shihet në video, banorët thonëse kërkojnë pronën e tyre, brenda ligjit dhe asgjë më shumë, duke akuzuar Sali Berishën, Fatos Nanon dhe Edi Ramën si fajtorë për zvarritjen gati 30 vjeçare.

Po të jetë për fshat turistik ne e gjejmë vetë një sheik andej nga Arabia dhe e bëjmë fshatin. Jo ta bëjë Luan Leka, Dritan Çela apo Edi Rama

Padi 5 mld $ kundër Google. Gjurmon përdoruesit edhe në Private Mode

Postuar në 03 Qershor, 2020 13:25

Tashmë nuk përbën më lajm në vetvete. Google shkel privatësinë e përdoruesve. Ka shumë mënyra për këtë gjë, por së fundmi në SHBA kompania është paditur për shkelje të privatësisë edhe kur përdoruesi futet në internet me brouzerin në private mode. Sipas përdoruesve historiku i kërkimeve të tyre në profilin private mode nuk gjurmohet, por Google bën të këndërtën, sipas kompanisë gjurmimi i historikut edhe në këtë opsion kërkimi nuk është joligjor.

Teatri Kombëtar/Show apo lapsus i Presidentit me ankesat drejtuar Gjykatës Kushtetuese?

Postuar në 17 Maj, 2020 20:32

 

Në një tentativë për të “mbrojtur” Teatrin Kombëtar nga prishja, Presidenti i Republikës në një dalje për mediat ka komunikuar se ka kundërshuar në Gjykatën Kushtetuese, kërkesën (nr.1565 prot., datë 14.5.2020) nëpërmjet së cilës kërkon shfuqizimin si antikushtetues të Vendimit të Këshillit të Ministrave nr.377, datë 8.5.2020 “Për kalimin në pronësi të të Bashkisë Tiranë, të pasurisë nr.1/124, me emërtimin “Teatri Kombëtar”, në zonën kadastrale nr.8150, Tiranë”.

 

Padi për akt ekspertimin e Teatrit. Tre ekspertë janë pa licencë

Postuar në 15 Maj, 2020 12:46

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka ngritur një padi në Prokurorinë e Tiranës për tre zyrtarë të Institutit të Ndërtimit. AMT ka kallëzuar në prokurori për "Shpërdorim detyre", Artur Hasantare, Olsi Nunajn dhe arkitekten Elbarina Kola.

Mësohet se padia është depozituar sot në Prokurinë e Tiranës.

Irani zgjedh rrugën ligjore. Paralajmëron padi ndaj Trump për vrasjen e Qasem Soleimanit

Postuar në 13 Janar, 2020 17:20

Irani zyrtar ka paralajmëruar se do të padisë SHBA-të për vrasjen e gjeneralit Qasem Soleimani.

Ata që kryejnë sulme do të procedohen. Ne duhet marrim si të pandehur presidentin amerikan. Nuk do ta lëmë të na ikë, ai duhet të dënohet në nivel ndërkombëtar

citohet kreu i drejtësisë iraniane, Ebrahim Raisi.

Sipas tij do të jenë Ministria e Jashtme iraniane dhe Këshilli i të Drejtave të Njeriut që varet nga Gjykata Supreme iraniane që do të duhet të adresojnë këtë çështje.

Pasaportat e Shërbimit, Shoqata e Gjyqtarëve humbet përballjen gjyqësore me qeverinë

Postuar në 27 Dhjetor, 2019 12:49

Përfundon "lufta" midis Shoqatës Kombëtare të Gjyqtarëve të Republikës së Shqipërisë dhe Këshillit të Ministrave në lidhje me pasaportat e shërbimit. Qeveria ka dalë fituese në këtë përballje më të fundit gjyqësore. 

Erdogan ndjek shembullin e Ramës, ngre padi kundër revistës franceze

Postuar në 25 Tetor, 2019 17:18

Erdogan ka ngritur një padi kundër revistës franceze “Le Point”, e cila në kopertinën e numrit të fundit e përshkruan presidentin turk si një "vrasës" të kurdëve sirianë.

Agjencia e Lajmeve Anadolu njoftoi se  avokati i Erdoganit ka paraqitur një padi në zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm të Ankarasë për "fyerje të kreut të shtetit". Procedimi gjyqësor, me akuzën e cënimit të "dinjitetit të presidentit turk, referon gazetaren Etienne Zernel, si dhe kreun e seksionit "ndërkombëtar" të revistës në fjalë, Romain Gibber.

Nën mbrojtjen e Lulit

Postuar në 02 Tetor, 2019 14:14

Bashkë në ditë të mira dhe në ditë të këqija. Sot Partia Demokratike tha se i ka kërkuar Prokurorisë të nisë hetimet për pagesën e 80 mijë dollarëve të paguara për foton e Edi Ramës me Presidentin amerikan Barak Obama në vitin 2012. Kërkesa e PD-së i është dërguar prokurorisë pas vendimit të gjykatës amerikane për të dënuar me burg William Argeros, shtetas amerikan, që ka deklaruar se  paguar 80 mijë Usd për llogari të zotit Rama.

Kardhiq-Delvinë, kompania "Gjoka Konstruksion" paralajmëron padi për Sonila Qaton

Postuar në 16 Shtator, 2019 16:01

Prej dy ditësh në disa media kanë qarkulluar një njoftim i Autoritetit Rrugor Shqiptar për tenderin e rrugës Kardhi-Delvinë që u anullua nga Ministria e Infrastrukturës. Në thelb të njoftimit qëndronte akuza se kompania Gjoka Konstruksion, pjesë e një bashkimi kompanish që kanë qenë pjesë e garës, ka falsifikuar dokumentacionin e paraqitur për punë të pakryera në rrugën e Arbrit, dokumentacion që duhej si pjesë e përvojës dhe kapaciteteve në tenderin e tenderit të anulluar.

Nuk ka garë. Edi Rama konfirmon se projekti është ai i Bjarke Ingels

Postuar në 03 Gusht, 2019 23:02

Ligji për ndërtimin e një teatri të ri në vend të Teatrit aktual Kombëtar, parashikon një garë dhe një komision që vlerëson ofertat. Edhe ky aspekt u fut aty pas një proteste të gjatë. Mesa duket fare formalisht. Kryeministri Edi Rama ka bërë të qartë sot se Teatri i ri do të jetë projekti i Bjarke Ingels nga studio BIG.

Pages

Subscribe to RSS - Padia