Padia

Padi kryetarit të Bashkisë së Tiranës nga Presidenti i Republikës. KLD-ja dënon protestën para Gjykatës Administrative

Postuar në 12 Maj, 2016 19:39

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka paditur kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, për shpifje të konsumuara gjatë një interviste televizve. “Natyrisht që një njeri, kushdoqoftë ai, që vjedh, ka vetëm një emër, hajdut. Dhe unë besoj se shqiptarët nuk mund të kenë në krye të shtetit një hajdut. Hajduti e ka vendin në qeli. Prandaj kjo është një çëshjte që i kalon që sot drejtësisë. Drejtësia ka për qëllim ose të vërtetojë akuzat e Presidentit si hajdut ose përdhosësi të përballet me ligjin.

Fullani kërkon rrogën e 4 viteve dhe dëshmpërblim moral

Postuar në 05 Prill, 2016 09:58

Gjykata Administrative e Shkallës së Parë zhvilloi dje seancën e dytë të betejës gjyqësore mes ish-Guvernatorit Ardian Fullani dhe Bankës së Shqipërisë e Kuvendit të Republikës si palë të paditura.

Padi Bashkisë së Tiranës për ndërtimin te Liqeni: "Mungon masterplani i Parkut"

Postuar në 16 Shkurt, 2016 19:50

Disa qytetarë kanë protestuar sot kund

Becchetti, padi Shqipërisë në Strasburg. “Deklaratat e kryeministrit shkelin prezumimin e pafajësisë”

Postuar në 02 Shkurt, 2016 19:11

Francesco Becchetti ka nisur lojërat juridike me Shqipërinë me qeverinë e së cilës ka konflikt të hapur për aktivitetin e tij sipërmarrës. “Reporter.al” shkruan se binzesmeni me origjinë italiane ka paditur Shqipërinë në Gjykatën e Strasburgut pasi sipas tij, deklarimet publike të kryeministrit të vendit, Edi Rama, përmes të cilave ai akuzon Becchettin, shkelin parimin kushtetues të prezumimit të pafajësisë.

Arrestimi i Spiro Kserës merr vërejtjen e parë politike: “I paditur prej një viti. U arrestua pa u marrë në pyetje”

Postuar në 31 Janar, 2016 14:16

Dje, pra një ditë pasi ish-ministri i Punës dhe Çështjeve Sociale, Spiro Ksera, u arrestua, Partia Demokratike doli me një deklaratë ku shprehte neutralitetin dhe kërkonte “hetim të paanshëm”. “Partia Demokratike mbështet dhe inkurajon çdo hetim dhe akt të drejtësisë në luftën kundër korrupsionit. Partia Demokratike nuk bëhet pengesë e asnjë hetimi ndaj zyrtarëve apo ish-zyrtarëve të saj në asnjë rast dhe e vlerëson luftën ndaj korrupsionit si jetike për vendin. Në lidhje me ndalimin e z.

Lule dhe një mashtrim publik për zbardhjen e 21 janarit

Postuar në 05 Janar, 2016 14:33

Në janarin e tretë pas ardhjes në pushtet, socialistët kanë vendosur të kërkojën një lloj trajtimi juridik për ngjarjen e 21 janarit. Ministri i Brendshëm Sajmir Tahiri, deklaroi gjatë një konference për shtyp të organizuar si analizë për rezultatet e larta të punës së Policisë së Shtetit, se është bërë padi ndaj Hysni Burgajt dhe Agron Kuliçajt. “Kemi ngritur kallëzim penal ndaj Agron Kuliçajt, Hysni Burgajt..etj, të cilët kanë shpërdoruar detyrën në rastin 21 Janarit.

Hetim korrupsionit, përveç LSI-së

Postuar në 28 Dhjetor, 2015 13:35

Damian Gjiknuri, ministër i Energjetikës, inicioi sot një padi penale për disa ish-ministra të qeverisjes së PD-së, që sipas tij kanë favorizuar në privatizimin e realizuar prej CEZ(http://www.respublica.al/2015/12/28/gjiknuri-çon-për-ndjekje-penale-3-ish-ministra-të-berishës-për-privatizimin-e-ossh).

Becchetti i drejtohet Arbitrazhit. Kërkon 400 milionë euro dëmshpërblim nga shteti shqiptar

Postuar në 18 Dhjetor, 2015 16:34

Shqipëria do të paraqitet edhe njëherë tjetër në Arbitrazh. Kësaj radhe si pasojë e padisë së Francesco Becchettit, ish-pronar i “Agon Channel”. “ABCNEWS” raporton se avokatët e italianit “kanë paditur Shqipërinë në tre procese të ndryshme në Arbitrazh me seli në Vjenë dhe Paris, duke kërkuar nga shteti shqiptar të paguajë në formën e dëmshpërblimit shumën prej 400 mln eurove”. Janë tre procese: i pari ka të bëjë me prishjen e marrëveshjes me qeverinë shqiptare në vitin 2003 që ka të bëjë me importin e plehrave nga Italia në Shqipëri.

Gjykata rrëzon doganat, bien paditë për tregtarët e duhanit

Postuar në 14 Dhjetor, 2015 11:22

Dy vendime të dhëna nga Prokuroria, e cila ka pushuar paditë e Doganave ndaj tregtarëve të duhanit, janë lënë në fuqi edhe nga ana e Gjykatës së Tiranës. Në të dyja rastet, të cilat janë konsideruar nga Prokuroria dhe nga Gjykata si jo penale  personat e denoncuar kanë qenë tregtarë duhani.

Ata janë ndëshkuar gjatë aksionit kundër informalitetit, ndërsa pas konstatimit të veprimtarisë së tyre, Doganat kanë bërë kallëzim për ndjekje penale me akuzën e kontrabandës

Muhamet Veliu padit për shpifje botuesit e Lapsit: Më ofenduan, thanë se i bëj Ramës pyetje të gatshme. Kjo nuk durohet

Postuar në 14 Shtator, 2015 16:48

I fyer në sedrën profesionale, gazetari i Top Channel, Muhamed Veliu ka paditur për shpifje portalin online Lapsi, në pronësi të gazetarëve, Andi Bushati dhe Armand Shkullaku. Kjo për shkak të një shkrimi në portal ku thuhej se pyetjet që gazetari Veliu i ka bërë në konferencën Rama-Merkel kanë qenë të parapërgatitura nga stafi i kryeministrit. Sipas një reagimi në vetë Veliut në Fb, kjo është një betejë sa njerëzore ashtu dhe profesionale, kundër shpifjes në gazetari dhe goditjeve poshtë brezit.

Pages

Subscribe to RSS - Padia