Ndeshja

Kroacia në finalen e Botërorit të Rusisë

Postuar në 11 Korrik, 2018 22:51

Kroacia ka regjistruar sot më 11 korrik 2018 arritjen ndoshta më të madhe në historinë e futbollit të Ballkanit duke shkuar në finale e Botërorit që zhvillohet në Rusi.

Mossad raportoi për akte terroriste në ndeshjen Shqipëri-Izrael, pjesë e grupit 4 të arrestuarit në Shkodër

Postuar në 08 Nëntor, 2016 13:41

Shërbimi sekret izraelit, Mossad ka raportuar për akte të mundshme terroriste në ndeshjen Shqipëri-Izrael. Ky ka qenë thelbi i dosjes që çoi në arrestimin e shtetasve Ergys Fasllia, Bekim Protopapa, Xhezair Fishti dhe Medat Hasani të premten e kaluar në Shkodër. Mësohet se ky shërbim kishte vënë në dijeni me anë të informacionit shkresor Shërbimin Sekret Shqiptar në lidhje me “disa përpjekje që individë të caktuar po bënin për sigurimin e lëndëve plasëse, që do të tentohej të futeshin në stadiumin e qytetit të Shkodrës”.

30 vjet nga ndeshja më e famshme e futbollit me dy golat më të famshëm

Postuar në 22 Qershor, 2016 23:56

30 vjet më parë, më 22 qershor 1986, do të zhvillohej një nga ndeshjet më të paharrueshme të futbollit: Argjentinë-Angli. Përballja mes dy vendeve që ishin në konflikte politike e ushtarake me njëri-tjetrin, u mbyll me rezultatin 2:1 në favor të argjentinasve që u ndihmuan nga “Dora e Zotit”, por edhe nga i pakonkurueshmi në historinë e këtij sporti, Diego Armando Maradona.

Ndeshja e parë jona në Europian. Humbasim 0:1 me Zvicrën(video momentet kryesore)

Postuar në 11 Qershor, 2016 17:15

Shqipëria shkeli sot për herë të parë tapetin e gjelbër të kampionatit europian të futbollit që zhvillohet në Francë. Ajo është vendosur në fushë përballë përfaqësueses zvicerane në stadiumin e Lens “Stade Bollaert – Delelis”. Tifozët e Shqipërisë kanë mbushur shkallët e stadiumit për të dëgjuar për herë të parë himnin e tyre të kënduar në një ngjarje kaq të rëndësishme.

Dhunë dhe të ndaluar nga policia pas ndeshjes Tirana-Partizani

Postuar në 04 Maj, 2016 22:37

Ndeshja Tirana-Partizani, luajtur në stadiumin “Selman Stërmasi” është mbyllur me dhunë dhe të ndaluar nga policia. Në pamjet e përcjella nga “Top-Channel”, shihet drejtuesi teknik i Tiranës, Devi Muka, që qëllon një nga përfaqësuesit e ekipit të Partizanti. Muka bashkë me disa të tjerë, tifozë dhe përfaqësues të ekipit të Tiranës janë shoqëruar në polici. Ekipi i Partizanitnka shpërndarë një deklaratë për shtyp përmes së cilës denoncon dhunën dhe bën me dije se ka pamje të dhunimit edhe në mjediset e brendshme të stadiumit. Ndeshja përfundoi me rezultatin 2:2.

Video/Becchetti sërish lajm

Postuar në 28 Dhjetor, 2015 16:44

Francesco Becchetti ka bërë lajm sërish kur pas ndeshjes së futbollit mes Orient dhe Portsmouth, ka qëlluar me shkelm, zv. Trajnerin e Orient, Andy Hessenthaler. Becchetti posedon klubin e Leiton Orient.

Skandali në ndeshjen Tërbuni - Teuta, Beqja shkarkon shoferin e ambulancës

Postuar në 30 Nëntor, 2015 16:35

Skandali i ambulancës në ndeshjen Tërbuni-Teuta ka sjellë shkarkimin e shoferit nga ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqja. Gjatë ndeshjes u dëmtua një futbollist i Tërbunit, por ambulanca që duhet të bënte transportin ngeci në vend. Ca më keq, në pamje duket shoferi që ndodhej në tribunë dhe zbret me vrap drejt ambulancës. Një skandal-çudi më vete(http://www.lapsi.al/lajme/2015/11/30/skandali-me-autoambulancën-në-pukë-beqaj-pezullon-shoferin-video#.VlxrneOQ0gE).

Kujt i duhet ky lloj futbolli?

Postuar në 19 Nëntor, 2015 16:35

Video e mëposhtme paraqet një përballje mes Tërbunit dhe Bylis, përfunduar me rezulatin 4:2. Kronika përcjell një ndeshje, që për nga mënyra e realizimit ngrejnë dyshime të mëdha për korrektesën e ndeshjes.

Andrea Stefani "prezanton" Dimitrije Tucović nr.2

Postuar në 15 Tetor, 2015 17:01

Andrea Stefani shkruan sot në gazetën “Dita” një shënim me titull: “Heroi im nuk është Morina, por studenti serb Vojkan Udovičić”. Shkrimi i Stefanit i kundërvihet prirjes së përgjithshme, e me investim nga një set i tërë mediatik si Top-Channel, për glorifikimin e Ismail Morinës. Së fundmi për këtë kërkohet edhe nga politika që të lirohet. Mirëpo, është njëra gjë të kritikosh qëndrimet dhe problemet tona me nacionalizmin dhe urrejtjen, e tjetër të kalosh në të kundërtën duke shpallur për modele shembuj periferikë dhe të inskenuar nga politika.

Qeverisja, kriza dhe analistët

Postuar në 12 Tetor, 2015 14:06

Ndeshjet e ekipit kombëtar të futbollit po jetohen me intensitet të lartë, siç jetohen zakonisht dramat dhe ekstazat. Ato e bëjnë të padukshëm gjithë realitetin, i cili ngushtohet në vetëm çfarë ofron ndeshja. Në vitin 2000, Diego Maradona po luftonte me vdekjen në një spital të Buenos Airesit, për shkak të përdorimit të kokainës. Gjithë bota po përcillte me dhimbje minutat e kësaj lufte të Maradonës dhe mjekëve. Spitali ishte rrethuar me mijëra fansa dhe gazetarë.

Pages

Subscribe to RSS - Ndeshja