nato

SHBA – Rusi, rikthehet klima e rivalitetit

Postuar në 18 Shkurt, 2017 22:58

Rusia dhe SHBA mbeten rivalë dhe thuajse antagonistë në një botë përfytyrimi i së cilës është i ndryshëm nga të dy palët. Megjithë premtimet e bujshme dhe deklaratat e pazakonta nga presidenti amerikan Donald Trump, në mes janë interesa të cilat nuk mund të kapërcehen dhe një gjë e tillë ka rënë në sy qartë në punimëet e Konferencës së Mynihut. Ministri i Jashtëm rus, Sergery Lavrov deklaroi se ai shpreson që “bota të pranojë një rend të ri botëror – një rend post perëndimor – më demokratik,në të cilin secili vend përkufizohet nga sovraniteti i tij”.

Sondazhi, 4 vende të NATO-s zgjedhin Rusinë

Postuar në 18 Shkurt, 2017 11:02

Në një periudhë jo pak të trazuar politike dhe kur pasiguritë mbi të ardhmen e NATO-s janë shtuar, prirjet e shoqërive brenda Aleancës reflektojnë gjendjen e turbullt që karakterizon aleancën më të madhe ushtarake të botës. Shumë domethënës e janë rezultatet e një sondazhi të Gallup që ka shtruar pyetjen se me kë forcë do të donin të ishin në aleancë në rast lufte.

Kërkesa e SHBA për 2% e NATO-s, Juncker: Jam kundër. Siguria nuk është vetëm buxhet i mbrojtjes

Postuar në 17 Shkurt, 2017 09:33

Kërkesa e SHBA-së dhe presidentit të saj të ri, Donald Trump, që shtetet anëtare të NATO-s duhet të përmbushin detyrimin e tyre për kontributin me 2% në buxhetin e mbrojtjes, është kundërshtuar nga Presidenti I Komisionit Europian, Jean – Claude Juncker.

Nuk më pëlqen që miqtë tanë amerikanë e ulin kaq afër me ushtrinë konceptin e sigurisë”, tha ai në fjalën e mbajtur në Konferencën e Mynihut. Sipas tij kjo është kërkesë e hershme e amerikanëve që përballojnë 70% të shpenzimeve të aleancës.

A ishte projekti i Ramës për ndryshimin e logos së NATO-s arsyeja e tensioneve në Shqipëri?

Postuar në 16 Shkurt, 2017 11:30

Sot është fakt politik i pamohueshëm se konflikti mes Edi Ramës dhe Ilir Metës e Sali Berishës është real dhe në pamje i pathyeshëm. Dy drejtuesit politikë të lexojnë sot një mbështetje të madhe ndërkombëtare për kreun e PS-së, e tillë që nuk ka precedent në 25 vite tranzicion. Shkrimet e fundit kundër Ramës janë një përgjigje ndaj këtij kuadri që i ka krijuar Ramës një hapësirë veprimi, që përndryshe do ta kufizonte shumë. Si shpjegohet kjo mbështetje?

Sondazhi/Në të gjithë Europën Lindore, NATO shihet si kërcënim vetëm në Rusi dhe në Serbi

Postuar në 14 Shkurt, 2017 08:58

Një sondazh i organizuar nga Gallup evidenon se në të gjitha vendet e Europës Lindore vetëm serbët dhe rusët e perceptojnë NATO-n si kërcënim. “Ndonëse edhe së fundmi presidenti amerikan Donald Trump e quajti NATO-në si të vjetëruar, njerëzit në shumë nga vendet anëtare në Europën Lindore e lidhin aleancën me mbrojtjen e vendit të tyre”, raporton Gallup.

Bosnja – Hercegovina, Bullgaria dhe Greqia janë vende që dominohen nga një prirje neutraliteti, qytetarët e të cilave nuk e shohin NATO-n as si kërcënim dhe as si mbrojtje.

Shqipëria dyfishon prezencën ushtarake në Kosovë

Postuar në 13 Shkurt, 2017 15:09

Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli ka zhvilluar sot një takim me ministrin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli. Në njoftimin për shtyp shpërndarë me këtë rast thuhet se ministrja ka deklaruar se “konsolidimi i shtetit të Kosovës dhe paprekshmëria e kufijve kushtetues është në fakt prioritet i axhendës sonë të përbashkët dhe ishte le të themi ajo çka në mënyrë eksplicite u bisedua midis nesh, dy delegacioneve”. 

Trump njofton pjesëmarrjen në takimin e përbashkët të NATO-s në maj. Kush do ta përfaqësojë Shqipërinë?

Postuar në 06 Shkurt, 2017 08:58

Kryeministri shqiptar Edi Rama, ndoshta do të ketë mundësinë, apo detyrimin, të takohet me presidentin amerikan Donald Trump në muajin maj. “Reuters” bën me dije se presidenti i SHBA ka pranuar të takojë liderët e vendeve anëtare të aleancës pas një telefonare me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në të cilën u prek edhe konflikti në Ukrainë.

Tsipras në Beograd: Për hir të sigurisë, Serbia duhet të ishte anëtare e BE-së

Postuar në 01 Shkurt, 2017 13:49

Serenata e takimeve Rama – Vuçic pasohet nga limonada e lidhjeve të posaçme mes grekëve dhe serbëve që artikulohen nga internacionalisti Aleksis Tsipras. Kryeministri grek, i provuar si zhgënjimi më i madh i 25 viteve të fundit në Greqi me deformimin e rezultateve të referendumit të fundit në Greqi, ka qenë këto dy dtë në Beograd, ku është takuar me homolgun Aleksander Vuçiç.

Gjermania rikthehet në Balltik

Postuar në 30 Janar, 2017 12:11

NATO publikon sot në profilin e vet në Facebook një video që pasqyron aktivitetin dhe dislokimin e një batalioni shumëkombësh në Lituani. Në video flasin përfaqësues të komandës së trupave, jepen pamje nga stërvitjet, por merren mendime edhe nga qytetarët.
“Ne nuk jemi në gjendje të mbrohemi. Do të doja të kishte më shumë se 1000 trupa”, shprehet një qytetar.

SHBA e palëkundur për forcimin e NATO-s

Postuar në 24 Janar, 2017 12:08

Në ditën e tij të parë në Pentagon, sekretari amerikan i Mbrojtjes James Mattis konfirmoi përkushtimin e palëkundur të SHBA-së në rapot me NATO-n. Në bisedat telefonike me zyrtarët evropianë ai  theksoi rëndësinë e Aleancës së Atlantikut të Veriut.Mattis, i cili do të jetë i pranishëm  në samitin e NATO-s në muajin shkurt, tha se kur Shtetet e Bashkuara kërkojnë aleatë për të mbrojtur vlerat e tyre  e fillojnë gjithmonë nga Evropa.

Pages

Subscribe to RSS - nato