ministria e arsimit

Merret vendimi: Shkollat do të hapen

Postuar në 18 Gusht, 2020 13:23

Kryeministri i vendit, Edi Rama, ka njoftuar sot përmes faqes së tij në Facebook se shkollat do të hapen.

Ministrja e Arsimit Besa Shahini dhe Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, në një komunikim për situatën, arsyetimin tonë dhe masat paraprake që po merren për hapjen shkollave, në kushtet kur të gjitha vendet e botës po diskutojnë këtë çështje delikate dhe kanë zgjedhur rrugë të ndryshme për hapjen e shkollave apo jo pak vende nuk kanë vendosur ende, nëse do t'i hapin.

Studentë, takojeni Kryeministrin. Mos kini frikë nga logoreja dhe gjatësia e tij!

Postuar në 16 Dhjetor, 2018 15:53

Për protestën e studentëve ka folur sot në gazetën “Dita” historian dhe studiuesi Pëllumb Xhufi, që qysh në hapje e quan atë një lajm të mirë, apo si të vetmen protest demokratiek të viteve të fundit. Sipas Xhufit përgjegjësia për shkatërrimin e universitetit fillon me Partinë Demokratike që e plaçkiti atë duke caktuar aty militantët e vet të përjetshëm. Por PS-ja nga ana e vet ka përgjegjësinë e vet sidomos me ligjin “Për Arsimin”, miratuar në vitn 2015.

Ministria e Arsimit lë nxënësit e shkollave pa dëftesa

Postuar në 10 Korrik, 2017 17:52

Ndoshta për herë të parë në Shqipëri, nxënësit e shkollave nuk marrin dëftesa pas përfundimit të sezonit shkollor, situatë që nuk ka ndodhur as në vitin 1997. Kjo për shkak të burokracive në Ministrinë e Arsimit që nuk ka zhvilluar në kohë tenderin për printimin e dëftesave. Drejtoresha e arsimit ne Tirane Arjola Byzyka thotë se shpërndarja e dëftesave te notave mund te behet vetëm pas verës. Kjo pas dëftesat e notave per mijëra nxënës nga klasa e pare deri ne te 11 ende nuk janë prodhuar. Ndërkohë është zgjidhur problemi për 7 mijë maturantet qe do te aplikojnë per studime jashtë vendit.

Ngec projekti për futjen e historisë fetare në shkolla

Postuar në 20 Mars, 2017 13:05

Nuk ka ende një urdhër të ministres së Arsimit Lindita Nikolla për ndryshimin e kurikulave mësimore që ka të bëjë futjen e historisë së fesë në shkolla. Ekspertët kanë nisur punën për tekstet e reja për klasën e 3, të 8 dhe të 11, por jo për kurikulën e lëndëve që lidhen me njohuritë  për fenë, ndonëse ishte parashikuar që këto lëndë të futeshin në simetrinë e dytë të këtij viti mësimor. 

Rama nën hyqmin e vëllait Erdogan. Qeveria nis zbatimin e udhërit për heqjen e simboleve turke nga shkollat “Gylen” (zbulohet dokumenti)

Postuar në 02 Nëntor, 2016 10:56

Më 13 maj 2015, nga sheshi i Namazgjasë ku ndodhjej për fillimin e punimeve të xhamisë së re të kryeqytetit presidenti turk Erdogan ka lëshuar alarmin: nxirrni jashtë Shqipërisë Lëvizjen Gylen, të cilën Erdogan e sheh tani edhe si organizatore të grushtit të dështuar të shtetit të 15 korrikut 2016.

Kaosi i pranimeve të reja në universitet

Postuar në 08 Shtator, 2016 10:46

Duke filluar nga sot e deri në fund të muajit tetor 2016, çdo shqiptare e shqiptar, nisur nga kaosi i krijuar për pranimet në universitete, do të kuptojë përfundimisht se kjo qeveri nuk ka synim përmirësimin në arsimin e lartë, e aq më tepër rritjen e cilësisë dhe zhvillimin e universiteteve. Sot mbas tre viteve qeverisjeje të majtë, nuk shikohet ende në horizont se cili është vizioni i kësaj qeverisjeje për arsimin e lartë.

Dhunimi i fëmijës 3-vjeç, mbyllen 20 kopshte private. Ministria: Nuk i kontrollojmë ata që janë pa licencë

Postuar në 21 Qershor, 2016 18:46

Kopshti ku ndodhi rasti i dhunimit të fëmijës 3-vjeçar ishte pa licencë dhe i pakontrolluar nga Ministria e Arsimit dhe Sportit. Teksa ka dënuar ngjarjen, Ministrja Nikolla sqaroi se kopshti ishte ilegal dhe i pakontrolluar nga MAS. Ndërkohë nga kontrollet pas publikimit të videos janë mbyllur 20 kopshte private.

Qeveria e zbuluar nga sulmet kibernetike, studentët hakerojnë web-in e Ministrisë së Arsimit

Postuar në 10 Nëntor, 2015 22:22

Qeveria mund të rrëzohet edhe me vezë, por edhe me pak manovra në interenet. Studentët që protestuan para pak ditësh në Fakultetin e Shkencave kanë bërë jofunksionale faqen zyrtare të Ministrisë së Arsimit. Ëeb-i i një agjencie kaq të rëndësishme shtetërore që përfshihet edhe në institucionet e sigurisë kombëtare është hakeruar  lehtësisht nga studentët që gjetën një tjetër mënyrë për të protestuar kundër reformës në arsimin e lartë. Përveçse një formë e re proteste, çfarë ndodh nëse hakerohen kaq lehtësisht faqet e të gjitha agjencive shtetërore?

Ministrinë e Arsimit "e zë vapa". Anullon urdhërat që nxjerr vetë për tekstet

Postuar në 21 Gusht, 2015 15:10

Ministria e Arsimit po luan me urdhërat dhe kundërurdhrat që nxjerr. Më e fundit ka të bëjë me tekstin e anglishtes së klasës së 6-të. Sipas “News 24” që e dononcoi i pari këtë rast, pak ditë më parë ishte pezulluar procesi i përzgjdhjes së librit të Anglishtes për klasën e 6-­të. Mësuesit megjithëse të ndërgjegjshëm se përzgjodhën në masë një Anglishte që ripërsëriste njohuritë e nxënësve dhe nuk rrit nivelin e tyre, e dhanë verdiktin. ndërkohë Ministria e Arsimit nuk e ka lejuar këtë përzgjedhje.

Subscribe to RSS - ministria e arsimit