memo

Trump, i paaftë dhe i pasigurtë. Memot konfidenciale të ambasadorit britanik në SHBA dalin në media

Postuar në 07 Korrik, 2019 16:31

Media të ndryshme të huaja po qarkullojnë një informacion që vë në dukje dyshimet e mëdha që provokon personaliteti i Donald Trump edhe brenda aleatëve më të ngushtë të SHAB-ve. Një memo e ambasadorit britanik në SHBA, Kim Darroch, hartuar në vitin 2017 dhe drejtuar qeverisë së tij, hedh dritë mbi vlerësimet e ktij diplomati për presidentin amerikan.

Rrezaton pasiguri. Me të duhet që t’i bësh të thjeshta parashtrimet, madje duhet të flasësh troç

shkruan Darroch.

SHBA planifikon ndërtimin e një rrjeti shtetëror 5G. Synimi: Përballja dhe frenimi i Kinës

Postuar në 29 Janar, 2018 10:53

Administrata e presidentit amerikan Donald Trump planifikon të shtetëzojë rrjetin e celularëve me synim mbrojtjen nga aktivitetet e Kinës.

TemaTv/Ekspertët e Kuvendit: Prokurori i Përgjithshëm zgjidhet me 84 vota

Postuar në 06 Dhjetor, 2017 15:47

Drejtoria për Monitorimin e Institucioneve të Pavarura në Kuvend këshillon që zgjedhja e Kryeprokurorit të përkohshëm të bëhet me 84. Memoja që do t’u dorëzohet deputetëve duket se zhbën çdo tentativë për të bërë zgjedhje tranzitore deri në ngritjen e organeve të reja që sipas Kushtetutës kanë të drejtë për të propozuar dhe vijuar me procedurat e zgjedhjes së kryeprokurorit të ri.

Hitleri gjallë në Argjentinë? Një informacion i tillë i shkoi CIA-s më 1955

Postuar në 08 Shtator, 2017 23:44

Për fatin e Adolf Hitlerit, themelues dhe lider i Gjermanisë Naziste, ka një mitografi jo të vogël. Vdiq apo jetoi pas Luftës së Dytë Botërore Fyhreri? A është fotoja e kufomës së tij pranë shefit të shërbimit sekret sovjetik të asaj kohe, Lavrenti Beria e vërtetë? Spekullimi se Hitleri i shpëtoi luftës me trukun e njohur të inskenimit të vdekjes e ka kërkuar atë zakonisht në Argjentinë, një vend ku u mblodhën disa eksponentë gjermanë të nazizmit. 

Luftë politikë në Shtëpinë e Bardhë. Këshilltari për Sigurinë, McMaster në qendër të sulmeve të krahut të djathtë

Postuar në 11 Gusht, 2017 09:44

Revista “Foreign Policy” publikon sot një memo të hartuar nga Këshilli I Sigurisë Kombëtare që i është sugjeruar për lexim edhe presidentit Donald Trump. Memoja është hartuar më 17 maj të këtij viti dhe sipas revistës ajo gjeneroi një luftë politike që çoi në largimin nga KSK të një numri të madh zyrtarësh të lartë të lidhur me ish-këshilltarin për Sigurinë Kombëtare Michael Flynn. Autor i Memos është Rich Higgins, që punonte në zyrën e planifikimit strategjik dhe që u largua së fundmi.

Deklasifikimi/Grushti i shtetit në Iran u propozua nga britanikët

Postuar në 09 Gusht, 2017 11:30

Në qershor të këtij viti, Departamenti amerikan i Shtetit deklasifikoi 1007 faqe dokumentacion sekret që preknin aktivitete të CIA-s, NSA-së mes të cilave mediat veçuan dokumentet që kishin të bënin me rrëzimin Mohammad Mosaddeq në Iran në vitin 1953. Siç rezultonte nga publikimet, SHBA ka qenë shumë e pasigurtë në operacionin e ndërmarrë asokohe, zyrtarët e CIA-s madje urdhëruan anullimin e tij, për shkak se nuk dëshironin që roli I SHBA të ekspozohej sidomos në kushtet kur Mosaddeq reagoi përmes ushtrisë.

Pas firmës ruse Kaspersky, ushtria amerikane ndalon përdorimin e dronëve kinezë

Postuar në 05 Gusht, 2017 15:25

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi që përcaktoi dhe imponoi rrugëtimin e botës drejt epokës së informacionit online dhe komunikimit, duket se është kujtuar për rreziqet e mëdha që paraqet ajo. Pas kërkesës së Senatit për të hequr nga përdorimi produktet e firmës ruse Kaspersky(http://www.respublica.al/2017/07/29/tensionet-shba-rusi-kongresi-amerika...), në shënjestër kanë ardhur edhe kinezët.

Dëshmia e Comey para Senatit të SHBA: Trump më kërkoi Besnikëri

Postuar në 08 Qershor, 2017 15:31

Dëshmia e ish-kreut të Byrosë Federale të Hetimit, James Comey para Senatit amerikan(teksti i shkruar) është hedhur nga mediat online dhe qarkullon në formën e një dokumenti prej 7 faqesh. Comey, që me gjasë do të mbetet si një nga figurat më të debatuara të Byrosë, është thirrur të dëshmojë për marrëdhëniet e tij me presidentin e zgjedhur të SHBA-së, Donald Trump që mandej u bë president në detyrë të plotë.

Dekalogu i Presidentit/Memoja konfidenciale e PS-së për zgjedhjen e kreut të shtetit

Postuar në 24 Prill, 2017 12:00

Afrimi i zgjedhjeve për presidentin e ri të vendit ka vënë në lëvizje një pjesë të deputetëve të Partisë Socialiste të cilët përmes një Memoje, i kanë sugjeruar kreut të PS-së dhe qeverisë, piketat kryesore të “formatit që duhet të ketë presidenti i ri”. Kjo qasje parimisht vjen në pëputhje me qëndrimin e PS-së për këtë çështje në vitin 2012, kur në vend të referimit kushtetues, u artikulua “dakordërsimi për identikitin”.

Trump vë në alarm republikanët: "Thotë atë që mendon. Ky është problemi"

Postuar në 03 Dhjetor, 2015 10:38

Donald Trump në fillim i çudiste të gjithë, kurse tani, po i shqetëson. Kryesimi në sondazhet e fundit kanë ngritur tensionet dhe preokupimin brenda republikanëve që dokumentohet nga mediat amerikane përmes një Memoje të adresuar nga Drejtori Ekzekutiv Senatorial Kombëtar i Partisë Republikane, Ward Baker. Ky i fundit e krahason kandidatin Trump, i cili mund të nominohet, nisur nga të dhënat e publikut, me  Wendell Willkie në vitin 1940. “Dhe të dy kanë shumë të përbashkëta”, shkruan Baker, duke cilësuar se “të dya ishin fytyra të ndryshme që vinin nga jashtë.

Subscribe to RSS - memo