marreveshja e prespes

Opozita maqedonase: Rishikojmë Marrëveshjen e Prespës, nëse fitojmë zgjedhjet

Postuar në 25 Tetor, 2019 13:18

Partia kryesore opozitare në Maqedoninë e Veriut, VMRO-DPMNE ka deklaruar përmes sekretarit të saj për Marrëdhëniet Ndërkombëtare, Timco Mucunski se nëse do të fitojë zgjedhjet do të rishikojë marrëveshjen e Prespës.

Nëse do të formohet një qeveri e ri, prioriteti i saj do të jetë vendosja e Maqedonisë në rrugën e anëtarësimit në BE. Nëse e arrijmë këtë, do të jetë më e lehtë që të rihapen këto çështje, të rihapet çështja e vetëvendosjes, të cilën Marrëveshja e Prespës na e mohon. Ka mënyra ligjore si bëhe kjo

Qeveria e Mitsotakis konfirmon zyrtarisht: Marrëveshja e Prespës nuk diskutohet

Postuar në 30 Gusht, 2019 15:22

Athina zyrtare ka sqaruar përfundimisht qëndrimin e saj për Marrëveshjen e Prespës me Maqedoninë e Veriut. Pavarësisht zhurmës së madhe që u bë para nënshkrimit të saj nga konservatorët dhe nacionalistët grekë, qeveria e Kyriako Mitsotakis ka korrigjuar shënjestrën duke kaluar madje në krah të kundërt të qëndrimeve të veta të mëparëshme.

Letër Mitsotakis të anullojë Marrëveshjen e Prespës

Postuar në 23 Qershor, 2019 12:11

Dhjetra personalitete greke kërkojnë nga lideri i opozitës Kyriakos Mitsotakis, që të anulojë marrëveshjen e Prespës në rast se do të jetë kryeministri i ardhshëm i Greqisë pas zgjedhjeve të 7 korrikut.

Amendamentet kushtetuese janë vepër politike e jo, profesionale

Postuar në 13 Shkurt, 2019 14:15

Autorët e Marrëveshjes së Prespës kanë qasje bashkëkohore ndaj shtetësisë. Me të kuptuarin e tillë të shtetësisë shoqëria e Maqedonisë më shpejtë do të transformohet nga shoqëri multietnike në shoqëri civile dhe në mënyrë me të sigurt do të lëviz drejt UE.

Kundërveprim masiv ndaj “axhendave liberale” në Ballkan

Postuar në 30 Dhjetor, 2018 12:47

Ndërkohë që Marrëveshja e Prespës po vlerësohet si ngjarja e vitit për Ballkanin Perëndimir, presidneti bullgar Rumen Radev ka hedhur në publik disa kundërshti që janë të vjetra por edhe aktuale. Ai ka kritikuar qeverinë bullgare të Boyko Borisov për qëndrimet e veta pro integrimit të Ballkanit Perëndimor që po ecën me faturën e ngrirjes apo anashkalimit të konflikteve të vjetra. Një ndër këto është edhe pranimi I gjuhës maqedonase e cila sipas Radev nuk ekziston. 

Ky është Ballkani

Postuar në 03 Tetor, 2018 10:39

Rezultati i referendumit për çështjen e emrit në Maqedoni demonstron se rajoni  në të cilin Greqia bën pjesë ka rënë peng i një humori të pazakontë dhe me siguri anti-sistemik. 

Athina: Reagim i fortë nëse Rusia përpiqet të pengojë Marrëveshjen e Prespës

Postuar në 04 Gusht, 2018 21:42

Athina zyrtare ka përsëritur qëndrimin e saj për të ratifikuar marrëveshjen e Prespës për emrin e Maqedonisë, duke refuzuar çdo presion të Rusisë. Mesazhi është përcjellë për Bloomberg nga Costas Douzinas, kryetar i Komitetit Parlamentar për Marrëdhëniet me Jashtë, i cili ka paralajmëruar edhe Kremilinin. 

Nëse rusët do të përpiqen ta pengojnë, reagimi do të jetë i fortë

citohet Douzinas në një artikull në median në fjalë. 

Subscribe to RSS - marreveshja e prespes