Mafia

Depërtimi i mafies në ekonominë legale

Postuar në 03 Shtator, 2019 12:28

 

Mafia ka rritur t’i ngulë këmbët fort në ekonominë italiane. Bosët e saj ia kanë dalë të jenë aktorë të tregut. Ky "kapitalizëm kriminal" është një hibrid monstruoz që rrezikon të ndryshojë rregullat e lojës së sipërmarrjes. Kjo sepse mafia, nga njëra anë arrin të përshtatet me mjedisin përreth, ndërsa nga ana tjetër e kushtëzon atë, duke i dhënë formën që do. 

Italia nuk është Ajo që rrëfen z. Bollino

Postuar në 17 Qershor, 2019 14:18

Carlo Bollino sjell në një shkrim të sotshëm shembullin e Italisë për funksionimin e demokracisë në standardet europiane. Në Bari është hapur një hetim për shitblerjen e votave në zgjedhjet vendore të 27 majit. Sipas Bollinos në këtë rast çdo gjë po tregon funksionimin e demokracisë pasi ndër të tjera sipas tij:

1) Asnjë media dhe asnjë politikan nuk ka guxuar të vejë në diskutim legjitimitetin e kryetarit të Bashkisë dhe këshilltarëve të zgjedhur më 27 maj, pavarësisht nga dyshimet e ngritura nga hetimet e prokurorisë

Po afrojnë zgjedhjet/Të njohim variantin siçilian të dëshmisë së penalitetit

Postuar në 05 Tetor, 2018 22:43

E mbani mend  kryeministrin Edi Rama kur deklaronte se për deputetët e vet që po dilnin se ishin njerëz të krimit, lante duart e thoshte se “kur kandiduan u kërkuam dëshminë e penalitetit”? Nëse jo, shihni videon e mëposhtme sa për të rifreskuar kujtesën.

Në luftë me mafiozët apo i mbështetur nga mafia?

Postuar në 04 Korrik, 2018 10:45

Ministri i Brendshëm i Italisë i ka deklaruar luftë mafias, duke thënë se do u sekuestrojë deri brekët. Në një shfaqje atipike për një ministër të Brendshëm, Salvini  u vetëfimua në pishinën e sekuestruar të një bosi të mafias me premtimin se do do godasë mafian dhe organizatat kriminale.
 

"Edhe në Shqipëri, Mafia është e lidhur me politikën"

Postuar në 26 Shkurt, 2018 11:37

Edhe ne Shqiperi mafia eshte e lidhur me politiken. Kjo ka qenë deklarata e Prokurorit Kombëtar italian të Antimafias dhe Antiterrorizmit, Federico Cafiero De Raho , pas takimit me kryeprokuroren e pergjithshme shqiptare Arta Marku. Ne nje prononcim per mediat ai tha se kriminaliteti shqiptar eshte shume prezent ne Itali.

Itali/Ndërron jetë Salvatore(Totto) Riina

Postuar në 17 Nëntor, 2017 11:12

Mediat italiane raportojnë për vdekjen e Salvatore Riina, njohur edhe si Totto Riina. Riina vdiq në moshën 87 vjeçare praninë e familjarëve që u lejuan ta vizitonin atë në spital në momentet e fundit. 
Riina do të mbahet mend gjatë në Itali dhe në kartelat e krimit  të organizuar. Ai transformoi Cosa Nostra siçiliane nga një organizatë që federonte familje të ndryshme mafioze në një njësi thuajse terroriste që e dominoi me diktat thuajse absolut që nga viti 1983.

Zgjedhje nën hijen e Mafias në Siçili, të frikshme ngjashmëritë me Shqipërinë

Postuar në 03 Nëntor, 2017 18:17

Në Siçili të dielën do të mbahen zgjedhjet lokale. Mafia është bërë "më pak e etur për gjak, por shumë më efektive, kryesisht në mekanizmat politike", thotë Ambrogio Cartosio, për shumë dekada prokuror i antimafias. Në intervistën e dhënë për mediat lokale shihen ngjashmëri thelbësore me Shqipërinë dhe mënyrën si politika ka inkurajuar dhe mbrojtur shkelësit e ligjit.

Si po shkon Cosa Nostra?

Zbardhet misteri i zhdukjes së Jimmy Hoffas?

Postuar në 11 Gusht, 2017 22:35

42 vjet pas zhdukjes misterioze të sindikalistit të njohur amerikan, Jimmy Hoffa, një ekspert i krimit të organizuar në universitetin e Arizonës në SHBA, ka dalë me tezën se ai është vrarë në në një shtëpi në Bloomfield Hills.  Hoffa është një personazh publik që ka lënë gjurmë në jetën publike amerikane, drejtimi prej tij i sindikatës së kamionistëve(Teamsters) njohu kulmin me 1.5 milionë anëtarë, por siç është dokumentuar tashmë, ai u vu në kontakt me krimin e organizuar.

Dokumentari i gazetarëve italianë/Si funksionon mafia e plehrave

Postuar në 23 Tetor, 2016 12:05

Një dokumentar prej 28 minutash zbulon se çfarë fshihet pas importit të mbetjeve. Filmimi i realizuar nga një ekip italian është publikuar nga Aleanca Kundër Importit të Plehrave (AKIP). “Doni të dini se si funksionon mafia e plehrave? Mjafton të kushtoni vemendjen tuaj per 28 minuta. Ata që duan importin e plehrave nuk duan që ju ta shihni”, është mesazhi që shoqëron këtë video në faqen e AKIP.

Plehrat e Romës në dorë të Mafies. Kryeministri italian akuzon kryebashkiaken opozitare, njësoj si miku i tij në Shqipëri. Po Veliaj do ta ndalojë Mafien?

Postuar në 02 Tetor, 2016 14:20

Matteo Renzi, kryeministër i Italisë, ndodhet në një pikë vendimtare të karrierës së tij. Në tetor mbahet referendumi për reformën kushtetuese në Itali, e cila do të përcaktojë nëse qeveria e Renzit do të rrijë apo jo. Renzi, i cili është nën akuza të gjithanshme, po reziston duke u shfaqur i sigurtë dhe optimist. Mirëpo goditjen më të madhe Renzi e mori nga lëvizja e Grilos, e cila sot drejton edhe bashkinë e Romës. Dhe për të kundërshtuar peshën e lëvizjes “Pesë yjet”, Renzi ka gjetur një akuzë që ngjan kaq shumë me këto që ndodhin në Shqipëri.

Pages

Subscribe to RSS - Mafia