Macron

Replikë ndaj Macron, ministrja gjermane e Mbrojtjes: Pa SHBA-në, BE nuk mbrohet dot

Postuar në 17 Nëntor, 2020 20:48

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Annegret Kramp-Karrenbauer, e përforcoi të martën pohimin e saj se Evropa duhet të vazhdojë të mbështetet në garancitë e sigurisë amerikane, në një përgjigje ndaj kritikave të presidentit francez, Emmanuel Macron. Kramp-Karrenbauer është përfshirë në një përplasje të pazakontë publike me Macron pasi ky i fundit, në një intervistë me “Le Grand Continent” botuar të hënën, e kritikoi atë për një artikull në POLITICO, në të cilin ajo kishte argumentuar se "Evropa ende ka nevojë për Amerikën".

Për një gjë jam i sigurtë: Europa nuk është SHBA

Postuar në 16 Nëntor, 2020 22:29

Më poshtë një pjesë nga intervista e presidentit të Francës Emmanuel Macron me tre studiues të rinj të politikës ndërkombëtare dhënë për revistën “Le Grand Continent” në të cilën ai flet për temat kryesore të situatës ndërkombëtare.

Tallje ndërkombëtare për Macron, Lukashenko: Mund të ndërmjetësoj mes tij dhe myslimanëve

Postuar në 03 Nëntor, 2020 03:11

Presidenti francez Emmanuel Macron ka marrë dje një ofertë cinike nga Minsku. Homologu i tij bjellorus, Alexander Lukashenko ka ofruar ndërmjetësim mes Macron dhe myslimanëve duke theksuar se ai nuk do t’ia lejonte vetes komente si ato të Macron.

Macron: Nuk kam asnjë problem me islamin

Postuar në 01 Nëntor, 2020 11:35

Presidenti francez, Emmanuel Macron, thotë se e kupton tronditjen e myslimanëve për karikaturat e profetit Muhamed, por nuk mund të pranojë kurrë që ato të përdoren për të justifikuar dhunën. Në një intervistë për “Al Jazeera”-n të shtunën, ai u përpoq të sqaronte pozicionin e tij mbi islamin dhe të qetësonte tensionet që u ndezën pas vrasjes së një mësuesi, i cili u tregoi karikaturat e Muhamedit nxënësve të tij.

Në Francë rritet frika e terrorizmit

Postuar në 28 Tetor, 2020 10:30

Në Francë është rikthyer frika e sulmeve terroriste. Ministri i Brendshëm, Gerald Darmanin, thotë se kërcënimi terrorist në Francë është "shumë i lartë" dhe për këtë do të shtohet prania e trupave policore në vendet fetare. Në një intervistë në France-Inter Radio, Darmanin tha se operacionet e sigurisë do të rriten në vendet ku grumbullohen besimtarë, ndërsa shtoi se duhet trajtuar "islamizmin e shfrenuar që po armatos njerëzit në mënyrë ideologjike".

Sa efektiv mund të jetë bojkoti i produkteve franceze

Postuar në 27 Tetor, 2020 11:19

Bojkoti i produkteve turke, pavarësisht se nuk është shpallur në mënyrë zyrtare nga disa vende arabe, fitoi peshë pasi u mbështet publikisht edhe nga presidenti turk, Erdogan.

Ai i inkurajoi turqit që "të injorojnë mallrat franceze, duke mos i blerë" gjatë një fjalimi në televizion.

Kjo ishte kthesa e radhës në spiralen e përplasjes së tij verbale me homologun francez, Macron, pas vërejtjeve të këtij të fundit mbi islamin.

Komentet e Macron-it për Islamin, bota arabe nis bojkotin e produkteve franceze

Postuar në 26 Tetor, 2020 10:17

Produktet franceze po bojkotohen në vendet arabe pas komenteve që presidenti Emanuel Macron bëri për islamin pak ditë më parë. Disa shoqata tregtare arabe kanë njoftuar se do t’i bojkotojnë produktet franceze për shkak të deklaratës së kreut të Elizesë, i cili para disa ditësh u zotua të luftojë "separatizmin islamik", që sipas tij po kërcënon të marrë kontrollin në disa komunitete myslimane në Francë.

CoVid-19, Macron deklaron ndalim qarkullimin për 4 javë

Postuar në 14 Tetor, 2020 22:21

Presidenti i Francës Emmanuel Macron ka njoftuar sot përmes një interviste se në vend do të vendoset gjendja e shtetrrethimit në orët e natës në zonat e Parisit dhe në qytetet e tjera kryesore.

Ai ka shpjeguar se ndalim qarkullimi do të nisë nga e shtuna dhe do të vazhdojë çdo ditë nga ora 21:00 deri në orën 06:00. Gjendja në fjalë do të vazhdojë për 4 javë dhe sipas raportimeve të tanishme ajo ndërmerret në kushtet e përkeqësimit të situatës pandemike në Francë.

Ne duhet të veprojmë. Ne duhet të frenojmë përhapjen e virusit

Macron paralajmëron ligje kundër "separatizmit islamik" në Francë

Postuar në 02 Tetor, 2020 12:42

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka paralajmëruar miratimin e legjislacionit kundër atyre që ai i quajti ligje fetare që prevalojnë mbi vlerat shekulare, republikane të Francës. Macron madje ka folur për një separatizëm islamik duke theksuar një lloj ndarjeje në shoqërinë franceze që nuk perceptohet nga jashtë dhe aq mirë.

Islami është në një krizë për shkak të theksimi ekstrem të pozicioneve. Qeevria do të prezantojë një draft që synon fuqizimin e shekullarizmit në Francë kundër separatizmit islamik në vend

Rruga e Tretë e Macron: Dialog strategjik me Rusinë. Nuk mund të jetojmë në një botë bipolare SHBA - Kinë

Postuar në 30 Shtator, 2020 12:39

Presidenti i Francës Emmanuel Macron ka bërë thirrje nga kryeqyteti i Lituanisë që Europa të shkëputet nga varësia strategjike e sistemeve amerikane të armatimit. Duke folur në një debat me student të Vilniusit, Macron ka vënë në dukje se Europa duhet të marrë në dorë fatin e vet.

Ne, disa vende më shumë se të tjerë, dorëzuam pavarësinë tonë strategjike duke u varur me tepër seç duhet nga sistemt amerikane të armatimit. Ne nuk mund të pranojmë të jetojmë në një botë bipolare të krijuar nga SHBA dhe Kina

Pages

Subscribe to RSS - Macron