Macron

Macron eklipson kancelaren Merkel

Postuar në 25 Prill, 2018 16:59

Presidenti francez, Emmanuel Macron është pritur në mënyrë të pazakontë në SHBA. Pas takimit me presidentin Donald Trump, Macron ka folur para Kongresit amerikan. Macron I është referuar historisë së përbashkët, ai e ka quajtur Kongresin tempull të demokracisë, duke shkuar më tej në bazën e përbashkët të historikut të të dyja vendeve. Vizita e Macron paraprin atë të kancelares gjeërmane Angela Merkel, por po shikohet qysh tani si një ofensivë që përcakton lidershipin e Europës.

Luftë autoritarizmit në Europë...

Postuar në 17 Prill, 2018 12:09

Presidenti i Francës Emmanuel Macron ka bërë thirrje për forcimin e demokracisë në Bashkimin Europian, reformimin e Eurozonës dhe rritjen e asaj që e quajti sovraniteti europian.

Macron: "Assad do të qëndrojë në pushtet"

Postuar në 18 Dhjetor, 2017 14:59

 Presidenti i Francës, Emmanuel Macron deklaroi gjatë një inerviste për “France 24” se Bashar al-Assad do të qëndrojë në pushtet. Sipas tij, është situata në terren ajo që e përcakton një gjë të tillë.

“Bashar al-Assad do të jetë aty. Ai do të jetë sepse ai është i mbrojtur nga ata që kanë fituar luftën në terren, pavarësisht nëse është Irani apo Rusia”, citohet Macron. 

"Postmodernizmi, gjëja më e keqe që mund t'i ndodhte demokracisë sonë"

Postuar në 15 Tetor, 2017 14:02

Presidenti francez. Emmanuel Macron ka folur për Europën, Francën dhe situatën e tanishme në kontinentin e vjetër në një intervistë për revistën gjermane “Spiegel”. Duke u ndalur në krahasimin mes Gjermanisë dhe Francës, Macron e ka kërkuar dallimin thelbësor te përkatësia fetare. Sipas tij, gjermanët janë në shumicë protestantë, kurse francezët katolikë dhe kjo sipas tij ka sjellë një strukturim vertikal në shoqërinë franceze. Me ironi ai ka hedhur poshtë zërat se e sheh veten si monark, duke theksuar se francezët janë një popull me histori unike në Europë.

Macron: Koha për rithemelimin e BE-së

Postuar në 26 Shtator, 2017 18:33

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron deklaroi se është koha për rithemelimin e Bashkimit Europian. Kreu i Elizesë foli për një Evropë më demokratike dhe kritikoi ata që mendojnë se nuk është koha e duhur për të hapur debatin mbi të ardhmen e Bashkimit Europian. 

Macron në Athinë për projektin e Europës Sovrane

Postuar në 07 Shtator, 2017 13:00

Presidenti francez, Emanuel Macron në krye të një delegacioni të madh bashkëpunëtorësh dhe investitorësh ka vizituar Greqinë, të cilën e ka quajtur bashkëpunëtore të ngushtë të Francës në çështjet e Mbrojtjes, ato ekonomike dhe Europën e së nesërmes. 

Lajme nga Macron/Drejt Europës me shumë shpejtësi

Postuar në 30 Gusht, 2017 12:12

Presidenti francez Emmanuel Macron ka paralajmëruar se ai ka 10 pika për reformimin e BE-së pas Brexit. Mediat raportojnë se ideja e Macron për të ashtuquajturën reformë të BE-së nuk është e re, ajo riafirmon një Europë të shumë shpejtësive. 
 "Ne duhet të mendojmë një Europë me disa formate, të ecim më tej me ata që duan të shkojnë përpara, pa mbetur peng i shteteve që duan – dhe është e drejta e tyre – që të mos ecin aq shpejt apo të mos shkojnë larg”, tha ai në një takim me ambasadorët francezë. 
 

"Le Point”: Macron ka shpenzuar 26 mijë euro vetëm për makiazh

Postuar në 26 Gusht, 2017 11:16

Dhimbje koke ka shkaktuar në Elize publikimi i revistës "Le Point", sipas të cilës Presidenti francez Emmanuel Macron sapo ka dhënë ... 26,000 euro për grimin e fytyrës. "Emmanuel Makron duket shumë i lidhur me grimieren e tij. Ai i ka kërkuar ta ndjekë edhe në Elise dhe të jetë grimierja e tij personale. Por, në mënyrë që fytyra e Macron të jetë e bukur në çdo rrethanë, ju duhet të vendosni dorën thellë në xhepin tuaj.

“Deutsche Welle” në sulm ndaj Macron: Duhet të rritet. Ngatërron autoritetin me autoritarizmin

Postuar në 23 Korrik, 2017 19:19

Në skenë ka hyrë një lojtar i ri nga ata që po quhen se politikanë performatorë. Ky është Emmanuel Macron, presidenti i ri i Francës, zgjedhja e të cilit përballë nacionalistes Le Pen u prit me lehtësim në Europë.

Përplasje mes presidentit francez dhe shefit të shtabit të ushtrisë që dorëhiqet

Postuar në 19 Korrik, 2017 10:10

Kreu i ushtrisë franceze, gjenerali Pierre de Villiers, ka dhënë dorëheqjen pas një përplasjeje me presidentin Emmanuel Macron për shkurtimet buxhetore.  Në një deklaratë publike, de Villiers u shpreh se ai “nuk mund të garantonte qëndrueshmërinë e modelit të ushtrisë që është i nevojshëm për të mbrojtur Francën”. Vendimi për shkurtimet buxhetore u mor me synimin për uljen e defiçitit buxhetor, ndërkohë që presidenti francez Macron ka qenë shumë i qartë:

Pages

Subscribe to RSS - Macron