kulla

Aleksandër Frangaj po ndërton, është Lajm. Edi Rama dhe Veliaj po japin Lejen, nuk është Lajm

Postuar në 18 Shkurt, 2020 11:21

Dita e bukur e donacioneve është prishur sot nga Aleksandër Frangaj. Sipas mediave të ndryshme ky i fundit po lobon që të ndërtojë një kullë te kodrat e Liqenit, në mjediset e Lion Park. 

Aty në fakt ka rreth e qark ndërtime pa fund dhe Frangaj siç e ka zakon po kërkon të fusë hundët edhe te barishtet e freskëta të Tiranës. 

E zëmë se ky është një problem. Po problemi tjetër që ka të bëjë me aspektin gazetaresk, pse nuk raportohet? Ku po lobon Aleksandër Frangaj? Po i lutet yjeve nga taraca e Tv Klanit? 

Kosova ndërton stadiumin më të bukur në Ballkan. Arena Kombëtare është më e bukura në Europë(ka kulla)

Postuar në 14 Qershor, 2019 15:03

Qeveria e z. Rama po ndërton Arenën Kombëtare. Është një kompleks kullash, me qendër tregëtare dhe aktivitete të tjera të cilave u është bashkëngjitur një stadium. Më saktë ish-stadiumi “Qemal Stafa”.

Z. Rama ka deklaruar se ky stadium do të jetë ndër më të bukurit në Europë.

Mirëpo duke pranuar se edhe kosovarët janë shqiptarë, atëherë i bie që Arena Kombëtare do të ketë binjakun e vet në Prishtinë.

Denoncimi i PD-së: Kullë 77 m e lartë, ngjitur me Sahatin e Tiranës

Postuar në 09 Shtator, 2018 12:13

Përfaqësuesja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa akuzon sërish kryebashkiakun Erion Veliaj dhe kryeministrin Rama se po prishin qendrën e Tiranës me lejet për kulla. Zhupa ka publikuar disa dokumente sipas të cilave është miratuar një leje për ndërtim kulle 77 m të kartë, 24 kate vetëm 8 m larg Kullës së Sahatit. 

Kumbar i konsensusit apo “një dekret një kullë”

Postuar në 18 Korrik, 2018 14:30

Erion Veliaj u shfaq këtë të mërkurë në krah të Ilir Metës duke thënë se tashmë ekziston një konsensus i gjerë, si nga grupet e interesit, ashtu edhe nga popullata, mbi nevojën e një godine të re dhe moderne për Teatrin Kombëtar, që plotëson të gjitha kushtet për aktorët.

Kulla edhe në Beograd, por ndërtesa historike do të ruhet

Postuar në 15 Korrik, 2018 09:34

Mbyllet një kapitull i historisë së Beogradit, i cili u shkrua 134 vjet më parë. Stacioni hekurudhor kryesor pushoi së funksionuari. Vendi, rreth kësaj ndërtese imponuese do të kthehet në një "Dubai" të vogël, siç premtojnë investitorë arabë që kanë marrë përsipër rizhvillimin e bregut të djathtë të lumit Savva. 

“Kumbaro duhet të thirrej në Prokurori për Teatrin”

Postuar në 12 Mars, 2018 11:15

Në lojën e përshtypjeve për të ardhmen e Teatrit Kombëtar do të hyjë edhe kryeministri Rama përmes degjesave me artistët. Sipas regjisorit Kastriot Çipi, transparenca lidhur me këtë projekt po trajtohet si çështje private e kryeministrit dhe  kryebashkiakut Veliaj.

Veliaj zyrtarizon “pazarin”, Teatër dhe Kullë

Postuar në 22 Shkurt, 2018 23:22

Erion Veliaj zyrtarizoi atë që përflitej prej kohësh se shembja e Teatrit Kombëtar lidhet me ndërtimin e një godine shumëkatëshe ngjitur me ndërtesën e teatrit. Pa u bazuar në të dhëna apo studime zyrtare, kryetari i bashkisë solli si argument për shembjen e godinës ekzistuese amortizimin e saj dhe efektet e azbestit në shëndetin e artistëve.  “Kaplloqja ma thotë se një ndërtesë me lagështirë është e dëmshme për shëndetin”- theksoi Veliaj.

Keqkuptimi me kullën e Veliajt te Teatri Kombëtar, Kumbaro: Do flas me Ndrenikën

Postuar në 09 Shkurt, 2018 13:42

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro reagoi ndaj kundërshtisë së artistëve për të zhvendosur shfaqjet e Teatrit Kombëtar në godinën multifunksionale "Turbina" si dhe akuzave për mungesë transparence sa i takon ndryshimeve në ligjin "Për artin dhe kulturën". 

Çfarë fshihet pas zhvendosjes së Teatrit Kombëtar? (Video)

Postuar në 08 Shkurt, 2018 20:43

Mbi 70 artistë, emra të karrierës ne teatër dhe kinema i kërkuan Ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro një takim urgjent për të diskutuar mbi dy çështje që ata i quajnë jetike, zhvendosjen e Teatrit Kombëtar në godinën multifunksionale “Turbina” si  dhe projektligjin e ri për artin dhe kulturën.

Në flakë kulla 24 –katëshe në Londër, ka viktima

Postuar në 14 Qershor, 2017 11:01

Një zjarr i madh përfshiu pas mesnate një godinë banimi 27 katëshe në Londer. Autoritetet thonë se brenda apartamenteve ka njerëz të bllokuar nga tymi e flaket. Raportohet për viktima, por ende nuk ka një bilanc zyrtar.

200 zjarrfikës dhe 40 mjete u stacionuan rreth kullës Grenfell por pa mundur ta shuajnë  zjarrin që vazhdoi deri në mengjes. 30 persona mësohet se janë derguar në spital për ndihmë mjekësore. Dëshmitarët thanë se sistemi qendror i alarmit nuk ka funksionuar .

Pages

Subscribe to RSS - kulla