konflikti

Greqia bën blerje të mëdha ushtarake dhe shton forcat aktive me 15000 trupa

Postuar në 12 Shtator, 2020 21:01

Kryeministri i Greqisë, Konstandin Mitsotakis, ka njoftuar së fundmi blerje të mëdha armësh për të përballur ose vendosur balancën në raport me Turqinë.

Mediat greke raportojnë se blerja konsiston në 18 avionë gjuajtës Rafale, 4 fregata të reja, 4 helikopterë Romeo për përdorim në operacione detare, sisteme antitank, silura detare dhe raketa për forcat ajrore. 

Rusia dhe Turqia tentojnë paqëtimin e palëve në konfliktin civil në Libi

Postuar në 14 Janar, 2020 01:17

Rusia dhe Turqia po tentojnë të përsërisin në Libi atë që realizuan në Siri. Dy rivalët Sarraj dhe Haftar janë takuar në Moskë ku raportohet se janë njohur me një draft marrëveshje armëpushimi.

Agjencia ruse “Sputnik" raporton se dokumenti parashikon ndalimin e të gjitha operacioneve ofensive ushtarake dhe lidhur me këtë pikë Haftar ka kërkuar kohë deri të martën dhe mandej është larguar nga Moska pa firmosur. 
I njëjti dokument parashikon krijimin e një komisioni të përbashkët, krijimin e një linje beteje dhe shmangien e goditjeve të qyteteve kryesore. 

Përplasja e dhunshme si axhendë politike

Postuar në 26 Tetor, 2018 12:15

Tashmë është e dukshme se qeverisja e z. Rama në aspektin politik është përqendruar te diversion reciprok me opozitën. Me një lëvizje të shpejtë, kryeministri ka neutralizuar për momentin kauzën anti-krim dhe antimafia të opozitës, e cila u vu në krye të një beteje që duket se sikletosi shumë qeverinë dhe mazhorancën. Lista e njerëzve të pushtetit, apo të afërt me të që po dalin me probleme penale, rekorde kriminale dhe që kanë kontakte të afërta me njerëz të krimit, duke se nuk mbaron. 

Jemeni, Teatri i një tjetër drame në Lindjen e Mesme

Postuar në 14 Tetor, 2018 17:04

Në Jemen po luhet një tjetër tragjedi. Vdekja ka marrë përmasa biblike duke përfshirë gra dhe fëmijë. Një nga dramat më të mëdha në teatrin e Lindjes së Mesme. Jemeni, sipas OKB-së po përjeton krizë më të madhe humanitare në botë. Masakrat e nisura që nga viti 2015 pak shqetësojnë opinionin publik në Perëndim. Aq më tepër që kjo situatë  nuk është shkaktuar nga armiqtë e fuqive dominuese perëndimore, por nga aleatët e tyre.

Kreu i ushtrisë amerikane: "Assad e fitoi luftën"

Postuar në 14 Mars, 2018 13:41

Duket se ka disa ndryshime, apo diferenca në politikën e jashtme amerikane, e cila që nga ardhja në pushtet e Donald Trump, po flet me disa zëra. Largimi i Tillerson nga posti i sekretarit të Departamentit të Shtetit është një shenjë se qasjet e Donald Trump nuk përtypen dot kollaj, ndërkohë që një tjetër sinjal i tillë ka ardhur kësaj radhe nga ushtria.

Artikulli/Konflikti i parë në 2018-ën, në Mesdheun Lindor. Arsyeja: Gazi natyror

Postuar në 30 Dhjetor, 2017 13:11

Mesdheu Lindor mund të jetë teatri i konfliktit të parë për hidrokarburet në vitin 2018. Të paktën kështu shkruhet në një opinion të Al-Monitor, media që përqendrohet në analizën e situatës në Mesdhe dhe Lindjen e Mesme. Sipas artikullit në fjalë, konflikti greko-turk lidhet me burimet e gazit që janë shkaku i shtimit të tensioneve për çështje territoriale.

Kina deklaron neutralitetin në rast konflikti SHBA – Korea e Veriut

Postuar në 11 Gusht, 2017 11:04

Kina zgjedh neutralitetin nëse Korea e Veriut do të vendosë të ndërmarrë ndonjë sulm që kërcënon SHBA. Mesazhi vjen nga gazeta shtetërore Global Times pak pasi presidenti amerikan Trump ashpërsoi gjuhën e vet dhe kërcënoi hapur Phenianin zyrtar.

Kina duhet të bëjë të qartë se nëse Korea e Veriut lëshon e para raketat që kërcënojnë territorin e SHBA dhe mandej kjo e fundit kundërpërgjigjet, Kina do të qëndrojnë neutrale”, thuhet në editorial.  

Lufta kundër Voltana Ademit, frustrim ndaj Jo-së 27 vjeçare të Shkodrës

Postuar në 20 Maj, 2017 12:18

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati nuk të zhgënjen asnjëherë. Për atë që e njeh e di shumë mirë se Bushati njeri dhe deputet ka si patologji sociale detajin, hollësinë. Me gjasë edhe analizën e çdo situate e nis dhe mbaron me vëzhgim detajesh që i thonë më shumë sesa aspekte të tjera. Sot ai ka zgjedhur që një detaj të tillë ta qarkullojë si një lloj simboli të “Shkodrës që nuk duam”. Një qese e zezë mbetjesh fotografuar në një trotuar të pedonales së qytetit shitet nga ministri fotograf me diçiturën ironike: Vepër arti. 

"Ka ardhur koha që Assad të vritet. Më pas do merremi edhe me ustallarët në Teheran"

Postuar në 16 Maj, 2017 15:45

Bashar al Assad duket se ka fituar edhe në luftën e nervave. I qetë në kontrollin e vendit pavarësisht asaj që po ndodh, i qetë dhe i ftohtë në lëvizjet ushtarake, në likujdime, në asgjësime, Assad ngjan se është aty për të mos ikur. Armiku më i madh i tij sot, Izraeli, thuhet se ka investuar shumë për nxjerrjen e tij dhe dinastisë që përfaqëson nga skena politike, por nuk ja ka dalë. Sot ministri i Ndërtimit të Izraelit, Yoav Galant(Kulanu) ka deklaruar se “ka ardhur koha që Assad të vritet”.

Situatë paralufte Iran - Arabi Saudite, Teherani: “Nuk do të lëmë asgjë pa goditur, përveç Mekës dhe Medinës”

Postuar në 08 Maj, 2017 10:04

Marrëdhëniet mes Iranit dhe Arabisë Sauadite janë tensionuar ndjeshëm duke mbërritur në deklarata të hapura lufte. Pak ditë pasi një nga përfaqësuesit e monarkisë saudite, ministrit të Mbrojtjes Mohammed bin Salman deklaroi se bisedimet me Iranin janë të pamundura pasi “Teherani kërkon kontrollin e botës myslimane”, homologu i tij Iranian, gjenerali Hossein Dehqan, nuk ka kursyer kërcënimet.

“I paralajmërojmë se nëse bëjnë ndonjë veprim injorant, nuk do të lëmë asgjë pa goditur,, përveç Mekës dhe Medinës”, tha Dehqan.

Pages

Subscribe to RSS - konflikti