konflikti

Situatë paralufte Iran - Arabi Saudite, Teherani: “Nuk do të lëmë asgjë pa goditur, përveç Mekës dhe Medinës”

Postuar në 08 Maj, 2017 10:04

Marrëdhëniet mes Iranit dhe Arabisë Sauadite janë tensionuar ndjeshëm duke mbërritur në deklarata të hapura lufte. Pak ditë pasi një nga përfaqësuesit e monarkisë saudite, ministrit të Mbrojtjes Mohammed bin Salman deklaroi se bisedimet me Iranin janë të pamundura pasi “Teherani kërkon kontrollin e botës myslimane”, homologu i tij Iranian, gjenerali Hossein Dehqan, nuk ka kursyer kërcënimet.

“I paralajmërojmë se nëse bëjnë ndonjë veprim injorant, nuk do të lëmë asgjë pa goditur,, përveç Mekës dhe Medinës”, tha Dehqan.

Trump: Mundësi reale për një konflikt të madh me Korenë e Veriut. E dija më të thjeshtë presidencën

Postuar në 28 Prill, 2017 09:07

Presidenti amerikan Donald Trump i ka dhënë një intervistë agjencisë “Reuters” në kuadër të 100 ditëve të para të tij në Shtëpinë e Bardhë. Çështja kryesore është Kore e Veriut. Për presidentin amerikan, mundësitë për një konflikt të madh me Phenianin jashtë reale.

Koha për Partneritetin Ballkanik. BE-ja të ndërmjetësojë problemet kufitare në Ballkan

Postuar në 22 Mars, 2017 16:48

Ballkani duket se ka hyrë në modën e analizave kur vjen puna të flitet për Europën. Kjo e fundit po provon edhe njëherë dobësitë e veta duke mos arritur të shtrijë standardet e demokracisë dhe stabilitetit edhe në këtë rajon të saj. Por Europa duhet të merret me Ballkanin, sado e bezdisshme është kjo gjë.

Tensione të larta mes Bagdadit dhe Ankarasë/Kryeministri iraken: Pushtimi i Irakut do të çojë në shpërbërjen e Turqisë

Postuar në 02 Nëntor, 2016 11:27

Përfshirja e Turqisë në konfliktin që po zhvillohet në Mosul të Irakut po evidenton prirje për të shkatkuar konflikt mes vetë të dyja shteteve. Ministri turk i Mbrojtjes, Fikri Isik deklaroi ditë më parë se dërgimi i 30 tankeve dhe artilierisë në qytetin juglindor të Silopit, në kufi me Irakun, lidhet me “zhvillime të rëndësishme në rajon”.

Turqia po përgatitet paraprakisht për çfarëdo lloj gjëje që mund të ndodhë”, tha ai.

Turqia nis goditjet ndaj ISIS dhe kurdëve, aleatë të SHBA. Assad, jo më armiku kryesor

Postuar në 22 Gusht, 2016 21:28

Kthesa diplomatike e Turqisë nis të reflektohet edhe në qëndrimin ndaj aleatit të Moksës në Lindjen e Mesme, Bashar Al Assad. Agjencia shtetërore ruse e lajmeve “Sputnik” raporton se forcat ushtarake turke kanë kryer qitje artilierie në veri të Sirisë kundër militantëve të ISIS afër Jarablusit, por edhe ndaj kurdëve peshmerga në Manbij. Sipas zyrtarëve turq, goditjet synojnë hapjen e një korridori për një operacion ushtarak, ndërkohqë i jep kundërpërgjigje sulmeve të fundit terroriste në vend.

Ministri kinez i Mbrojtjes: Duhet të përgatitemi për luftë

Postuar në 06 Gusht, 2016 16:16

Kina duhet të përgatitet për luftë në det. Kështu citohet të jetë shprehur ministri i Mbrojtjes së Kinës, Chang Wanquan, i cili ka vlerësuar se kërcënimet detare për shtetin kinez po çojnë drejt konfliktit të armatosur. “Ushtria, policia dhe publiku duhet të përgatiten për mobilizim për mbrojtjen e sovranitetit kombëtar dhe integritetit territorial”, ka thënë Wanquan. Mediat ndërkombëtare i kanë lidhur këto deklarime me vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare e cila hodhi poshtë pretendimet e Pekinit zyrtar në Detin e Kinës Jugore.

Mbrojtje e pakushtëzuar për ministrin e Brendshëm

Postuar në 29 Korrik, 2016 12:37

Dy ditë më parë bëri disi përshtje një lajm për pjesëmarrjen e kryeministrit në një aktivitet të Ministrisë së Brendshme për masat e reja menaxhuese në polici. Një aktivtet që ndoshta e ka të panevojshme prezencën e kryeministrit, i cili jo vetëm që ishte aty, por foli dhe cilësoi se tollonat elektronikë për karburantin e makinave të policisë, përbën një revolucion.

Arbitrazhi vendos kundër Kinës për konfliktin mbi ishujt në detin e Kinës Jugore

Postuar në 12 Korrik, 2016 14:07

Gjykata e Arbitrazhit në hagë ka rrëzuar pretendimet e Kinës për të drejta ekonomike në hapësirat e detit të Kinës Jugore. Vendimi po vlerësohet si fitore e Filipineve, një aleate e ngushtë e SHBA-ve. “Nuk ka bazë ligjore që Kina të shpallë të drejta historike”, deklaroi gjykata. Zona për të cilën flitet është një rrugë kalimi detar në të cilën lëviz përmes anijeve një volum tregëtar prej 5 trilionë dollarë. Vendimi përmban 497 faqe dhe cilëson se patrullat kineze kanë rrezikuar përplasjen me anijet e peshkimit filipineze dhe kanë provokuar dëme të pariparueshme në shkëmbinjtë koralorë.

Thirrje për dialog. Gorbachev: “Lufta e ardhme do të jetë e fundit”

Postuar në 10 Korrik, 2016 17:28

Nëse konflikti mes Perëndimit dhe Rusisë përshkallëzohet drejt një lufte, atëherë ajo do të jetë lufta e fundit. Kështu ka deklaruar ish-presidenti sovjetik, Mikhail Gorbachev në një intervistë për radio “Echo Moskvy”, përmes së cilës ka vlerësuar se vendimet e fundit të NATO-s janë dritëshkurtra dhe të rrezikshme. “Hapa të tillë çojnë në tension dhe thyerje. Europa po ndahet, bota po ndahet. Ky është një shteg i gabuar për komunitetin botëror. Ka shumë kriza globale dhe individuale saqë të mund të braktiset bashkëpunimi.

"Do të derdhim gjak për pronat tona në Himarë"

Postuar në 05 Korrik, 2016 15:29

“Kërkojmë nga Bashkia Himarë transparencë për projktet, duhet të konsultohet me qytetarët” - ka qënë kjo deklarata e Nikollaq Neranxit, Drejtorit Ekzekutiv i Shoqatës së Komunitetit Himariot. I ftuar në studion e TemA TV, Neranxi shpjegoi konfliktin e dhunshëm të pak ditëve më parë në Këshillin Bashkiak, konflikt që sipas tij buron nga terri informativ në të cilin janë lënë banorët. Sa i përket çështjes së pronave, Neranxi tha se himariotët do të derdhin gjak për të përfituar titujt e pronësisë.

Pages

Subscribe to RSS - konflikti