karantina

Karantina, epoka e artë e eksplorimit të seksit me veten

Postuar në 03 Janar, 2021 17:19

Izolimi social për shkak të pandemisë në muajt e parë të 2020 i vuri njerëzit përpara një realiteti të ri: kohë të lirë të mjaftueshme për të bërë gjërat që donin. Disa mund të kenë zgjedhur jogën, të tjerë i janë përkushtuar gatimit. E të tjerë akoma, mund të kenë zgjedhur t’i përkushtohen autoerotizmit. “Vice”, në një shkrim të prillit të 2020-s ndjek përvojën e një përdoruesi të Reddit-it me pseudonimin 6monthsuck, për të zbuluar një praktikë, për të cilën pak flitet.

Pandemia në Francë, autoritetet paralajmërojnë mbylljen e tretë kombëtare

Postuar në 28 Dhjetor, 2020 23:23

Autoritetet franceze kanë deklaruar se nëse rastet me CoVid-19 do të vazhdojnë të rriten, atëherë një karantinë kombëtare e tretë nuk përjashtohet.

Ne nuk do të përjashtojmë asnjëherë masat që janë të domosdoshme për të mbrojtur publikun. Kjo nuk do të thotë se kemi marrë një vendim, por se ne po vëzhgojmë situatën orë pas ore

"Vdekjet e fshehura" dhe presioni për një mbyllje të dytë

Postuar në 24 Nëntor, 2020 15:39

Partia Demokratike po këmbëngul në temën e fshehjes së vdekjeve nga CoVid-19 duke sjellë madje dëshmi konkrete qytetarësh. Sipas këtyre dëshmive spitali ka fshehur shkakun e vdekjes duke ngritur dyshime mbi certifikatat e vdekjes. PD-ja është një parti që ka burime të mjaftueshme për të sqaruar konkretisht se çfarë mund të ketë ndodhur, por në vend të kësaj ajo preferon të luajë politikisht me një skandal që nuk duket shumë i tillë. P.sh çdo qytetar që pretendon një manipulim me certifikatën e vdekjes, mund të kërkojë autopsinë. Dhe që aty sqarohet çdo gjë.

Greqia drejt mbylljes së dytë

Postuar në 03 Nëntor, 2020 16:21

Greqia mund të shkojë drejt një mbylljeje të dytë. Zëdhënësi i qeverisë greke, Stelios Petsas, tha se  një mbyllje e dytë në të gjithë vendin mbetet një hap i mundshëm për të frenuar përhapjen e koronavirusit, nëse një sërë kufizimesh të reja që hynë në fuqi të martën në mëngjes nuk ulin kurbën e infeksioneve të reja.

Është mëkat të paguash gjoba në këtë "shtet"

Postuar në 08 Tetor, 2020 14:08

Qeveria ka nxjerrë së fundmi një akt normativ përmes të cilit fal të gjitha gjobat e vëna gjatë periudhës “së infeksionit të shkaktuar nga covid-19 dhe familjeve të dëmtuara nga fatkeqësitë natyrore”. Për pjesën e pandemisë, masat administrative që fallen, e madje kthehen përfshijnë kohën mes 17.4.2020 deri në datën 7.10.2020, ndërkohë që për shkeljet në procesin e rindërtimit “falen të gjitha masat administrative të vendosura nga strukturat e njësive të vetëqeverisjes vendore”.

Apeli i OBSh: Mos reduktoni periudhën 14 ditore të karantinimit

Postuar në 17 Shtator, 2020 21:17

Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Europën, Hans Kluge, ka bërë thirrje që karantina 14 ditore për personat e izoluar nuk duhet reduktuar. Sipas tij, në kushtet e tanishme, çdo lëshim do të kishte pasoja të mëdha në përhapjen e CoVid-19 në Europë, ku po verifikohet një rritje alarmante e numrit të të prekurve. 

Kluge ka shtuar se diskutimi për reduktimin e periudhës 14 ditore të karantinimit duhet të diskutohet në nivel shkencor në mënyrë që vendimet të mos jenë të pambështetura. 

Vala e dytë e Covid-19/ Izraeli bëhet vendi i parë që rikthen karantinën

Postuar në 11 Shtator, 2020 13:49

Izraeli bëhet vendi i parë në botë që i kthehet karantinës për së dyti. Numri rekord i rasteve të reja e detyroi qeverinë ta marrë këtë vendim të enjten.

Izolimi për frenimin e përhapjes së virusit do të zhvillohet në tre faza.

Datat specifike për secilën fazë nuk janë njoftuar dhe zbatimi i raundit të dytë dhe të tretë të kufizimeve do të varet nga rezultati i fazës së parë.

Italia nuk përjashton rikthimin e karantinës

Postuar në 13 Gusht, 2020 14:31

Italia nuk e përjashton rivendosjen e karantinës kundër koronavirusit. Në një intervistë për gazetën Correre della Sera, koordinatori i Komitetit Tekniok Shkencor, Agostino Miozzo shprehet se kthim pas do të ishte një katastrofë, por nëse infektimet rriten, atëherë mbylljet lokale nuk përjashtohen. Miozzo apelon për një përgjigje më të koordinuar në nivel europian ndërkohë që për aktivitete si baret dhe diskotekat urdhëresat kufizuese mbeten në fuqi.

Në Serbi protestohet kundër karantinimit

Postuar në 08 Korrik, 2020 12:23

Serbët kanë dalë dje në rrugët e Beogradit pasi presidenti Aleksander Vuçiç njoftoi se masat kufizuese dhe karantinimi i fundjavës do të rikthehen. Sipas raportimeve të ndryshme mediatike, nga përplasjet ka patur të lënduar, 17 protestues dhe 43 policë.

Destinacioni i protestës ka qenë parlamenti dhe RTS, televizioni publik që akuzohet se raporton përherë në favor të qeverisë. Sipas zëdhënësve të qeverisë serbe, protesta nuk përjashtohet të ketë patur si synim rrëzimin e saj, mirëpo lidhur me këtë do të duhet një hetim.

Karantina si kërcënim do të ishte gabim dhe nuk do funksiononte

Postuar në 12 Qershor, 2020 00:19

Kryeministri  Edi Rama ka paralajmëruar sot do të rikthehen masat kufizuese, në mos edhe karantina nëse kurba e infektimeve vazhdon të rritet. Me një video selfie z. Rama ka përsëritur se për të është më e rëndësishme jeta sesa ekonomia. 

Kjo është më e thjeshtë të thuhet sesa të bëhet. Burime të ndryshme bëjnë me dije se z. Rama ka deklaruar në mbledhjen e Komitetit Teknik për epideminë se nëse rastet do të shkojnë mbi 50, atëherë kufizimet do të rikthehen duke provuar se kontrolli i kurbës ka edhe vlerë politike. 

Pages

Subscribe to RSS - karantina