kërkesa

Për herë të parë që nga koha e Shahut, Irani kërkon kredi nga FMN për të luftuar pandeminë

Postuar në 20 Mars, 2020 13:56

Regjimi iranian ka pranuar publikisht se ndodhet para një katastrofe humanitare më përmasa të jashtëzakonshme. Për herë të parë që nga rënia e Shahut në vitin 1979, Teherani zyrtar i është drejtuar Fondit Monetar Ndërkombëtar për një kredi prej 5 miliardë dollarësh, ndërkohë që ministri i Jashtëm, Zarif shkruan në tuiter për nevojat në pajisje mjekësore që ka nevojë vendi.

Tur operatorët kërkojnë lehtësi dhe ndihmë financiare nga qeveria

Postuar në 12 Mars, 2020 23:51

Shoqata Shqiptare e Turoperatorëve dhe Agjencive Turistike i kërkon mbështetjen e qeverisë për të përballuar efektet e masave që janë vënë në zbatim kundër përhapjes së epidemisë së koronavirusit. Duke e cilësuar kritike për sektorin e turizmit situatën e krijuar ditët e fundit, Shoqata Shqiptare e Turoperatorëve dhe Agjencive Turistike (ATOA), duke ndier zgjatjen në kohë të kësaj gjendjeje, shprehet se “vetëm me një ndërhyrje vendimtare nga qeveria së bashku me përpjekjet që po bëjmë vete ne aktorët e industrisë, mund ta kalojmë këtë situatë tejet të vështirë”.

Lihet mënjanë “arroganca kushtetuese”, lutje Presidentit për dekretim

Postuar në 12 Nëntor, 2018 14:36

Kryeministri Edi Rama ka nxituar paraditen e sotme t’i lehtësojë në maksimum punën Presidentit të Republikës, Ilir Meta, duke vënë në lëvizje çdo përgjigje që ka në dorë për zgjidhjen e ngërçit për ministrin e Brendshëm. 

Ja edhe kërkesa e zv.ministrit të brendshëm, Sandër Lleshi, për Presidentin e Republikës. Tani Presidenti është i lirë të zgjedhë intepretimin që do dhe në njërën rrugë a tjetrën, ta mbyllë procesin me dekretimin e ministrit të brendshëm, siç i'a kërkon Kushtetuta e Shqipërisë

Xhika mbetet në burg

Postuar në 27 Shkurt, 2018 17:45

U përfol për një lirim të mundshëm, por Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda ka lënë në fuqi masën ‘arrest me burg’ pa afat për ish-drejtorin e ARRSH, Dashamir Xhika dhe dy ish-vartësit e tij Albens Aliten me Aksel Qurdukën, ish-drejtuesit e Njësisë së Menaxhimit të Projektit të rrugës Tiranë-Elbasan.

Arta Marku nuk lëviz

Postuar në 27 Shkurt, 2018 13:58

Opozita dështoi në nismën për t’i ndërprerë mandatin kryeprokurores, Arta Marku. Partia Socialiste rrëzoi në Këshillin e Legjislacionit kërkesën PD-LSI për shkarkimin e Markut. Oerd Bylykbashi propzoi përsëritjen e procedurës, duke kaluar në Vetting të gjithë kandidatët dhe më pas zgjedhjen e prokurorit e ri me shumicën e cilësuar prej 3/5.

Shqiptarët udhëheqin rekordin historik të azilantëve në Francë

Postuar në 08 Janar, 2018 13:56

Në Francë u regjistruan më shumë se 100,000 aplikime për azil në vitin 2017, një rekord "historik". 
Drejtori i përgjithshëm i shërbimit për mbrojtjen e refugjatëve (OFPRA) Pascal Brice tha të hënën se ka patur një rritje të madhe të kërkesave të qytetarëve nga Shqipëria dhe Afrika Perëndimore. 

Shqiptarët, më të padëshiruarit në Europë

Postuar në 22 Shtator, 2017 16:55

Më shumë se 1.1 milion njerëz nga 2.2 milionë të cilët kanë paraqitur një kërkesë për azil në BE, Norvegji dhe Zvicër ende nuk e dinë nëse aplikimi i tyre do të pranohet. Një sondazh i kompanisë amerikane "Pew Research", thekson se aplikantët nga Shqipëria kryesojnë listën e azilkërkuesve me nivelin më të lartë të përgjigjeve të pakthyera. 

Kërkesë për referendum për rivendosjen e monumentit të Enver Hoxhës

Postuar në 05 Gusht, 2017 11:12

Gazeta “Dita” publikonte dje në faqen e vet online një letër që thuhet se është nënshkruar nga 93 veteranë dhe pasardhës veteranësh të Luftës Antifashiste Nacionaçlirimtare. Letra në fjalë sugjeron për autoritetet më të larta të vendit heqjen e monumentit të Ahmt Zogut dhe një referendum për rehabilitimin e figurës së Enver Hoxhës. Thuhet ndër të tjera në letër: 

Kërkesa për të ngririn Lulzim Basha

Postuar në 12 Korrik, 2017 10:44

Kandidati për kryetar të PD-së, Eduard Selami, ka kërkuar sot nga kryetari i ngrirë Lulzim Basha që të mbajë premtimet për zhvillimin e garës elektorale në parti.

“…Unë dua që PD t’i kthehet edhe njëherë vlerave demokratike dhe perëndimore të saj.

Për këtë, i kërkoj zotit Basha të mbajë premtimin që më ka bërë se debatet mes nesh do të bëhen të hapura për mediat dhe për publikun. Kjo nuk ndodhi në debatin e Korçës.

I propozojnë të tërhiqet nga gara, Selami refuzon

Postuar në 05 Korrik, 2017 22:05

Teksa Lulzim Basha duket i vendosur të mbajë me çdo kusht karrigen e kryetarit të Partisë Demokratike, pa përmbushur as rregullin minimal të dorëheqjes nga posti si përgjegjësi për humbjen dramatike në 25 Qershor kundërshtarët e tij kanë tentuar të deligjitimojnë edhe garën formale mes tij dhe Eduard Selamit.

Astrit Patozi tha në një intervistë për ABC News se i kishte kërkuar Selamit në një takim konfidencial të mos bëhej patericë e Lulzim Bashës në ambicjen për t’u rizgjedhur kryetar, por kishte hasur në refuzimin e këtij të fundit.

Pages

Subscribe to RSS - kërkesa