isis

Raportimi i mediave perëndimore: Rusia po godet vetëm opozitën e Assad, jo ISIS

Postuar në 30 Shtator, 2015 21:22

Sulmet ruse në Siri kanë nisur duke faktorizuar ndërhyrjen ndërkombëtare në zgjidhjen e krizës së rëndë të këtij vendi. Moska zyrtare thotë se qëllimi i ndërhyrjes është goditja e ISIS, por disa raportime nga mediat perëndimore flasin për objektiva të tjerë. Kështu Institute for the Study of Ëar, shkruan se sulmet ruse shkaktuan 33 të vrarë ndër civilë në Talbisah dhe në veri të Homsit.

"Bolshevizmi, fashizmi, ISIS...të gjitha janë forma nihilizmi"

Postuar në 29 Shtator, 2015 15:25

Martin Amis/ Shkrimtari i njohur anglez vjen në një intervistë për gazetën italiane “La Repubblica” ndërsa pritet që në Itali të dalë një nga librat e tij më të njohur “Zona e interesit” një roman mbi Shoah-në. Së shpejti, ky roman do të vijë në shqip nga shtëpia botuese “Saras”, e cila ka marrë të drejtën e botimit në gjuhën shqipe të këtij autori të rëndësishëm të kohës

Pse nuk lexoni letërsinë e re?

Studiuesit nga Universiteti Shtetëror i Arizonës ndërmarrin luftën online ndaj ISIS

Postuar në 28 Shtator, 2015 11:45

Analistët e të dhënave dhe ekspertë e “informacionit Cascade” janë duke përdorur aftësitë e tyre për të penguar përhapjen e ideologjisë terroriste nga grupe si Isis, të cilët po rrisin gjithnjë e më shumë aftësinë e rekrutimit online.

Franca nis bombardimet në Siri, terrorit përgjigje me terror

Postuar në 27 Shtator, 2015 10:17

Franca njoftoi sulmet e para ajrore ndaj pozicionëve të xhihadistëve në Siri. Pjesëmarrja e frcave francezë në luftën kundër Shtetit Islamik është konfirmuar edhe nga Presidenca franceze. Bombardimet nga ajri raportohet se janë kryer në orët e para të mëngjesit. Pavarësisht kësaj Parisi i qëndron idesë se Bashar Al Asad nuk mund të jetë në planet për të ardhmen e Sirisë.

Shqetësimi i OKB-së: ISIS-i po rrit ndikimin në Afganistan, ka dukshëm një përhapje virale

Postuar në 26 Shtator, 2015 10:28

Sipas një raporti të një komiteti të ekspertëve të OKB-së, grupi xhihadist i Shtetit Islamik po rrit ndikimin në Afganistan në ngarkim të talebanëve. “Numri i grupeve dhe individëve që bëjnë hapur aleanca me Shtetin Islamik apo shpallen të afërt me grupin e Shtetit Islamik vazhdojnë të rrisin ndikimin në disa provinca të Afganistanit”, thekson raporti i komitetit të OKB-së. Raporti citon gjithashtu se vlerësimet e forcave të sigurisë afgane, sipas të cilave rreth 10% e anëtarëve aktiv në kryengritje dominuar nga talibanët janë mbështetës të Shtetit Islamik.

Rusia do të ndërmarrë sulme ajrore në Siri edhe nëse SHBA refuzon bashkëpunimin

Postuar në 24 Shtator, 2015 16:12

Siria po kthehet në një bombë më efekt aftagjatë për Perëndimin. Një vrimë e zezë ku njësi ushtarake si ISIS kanë hapësirë veprimi për çdo lloj aktiviteti. Ish-drejtori i CIA-s, David Petraeus, deklaroi para Komitetit të Forcave të Armatosura në Senat se kriza siriane ka marrë profilin e një Çernobili gjeopolitik, që “sa më gjatë të lejohet të vazhdojë aq më shumë dëm do të shkaktojë”.

Një ofertë ruse për të zmbrapsur ISIS: Siria e Assadit të transformohet në një Izrael Alavit

Postuar në 21 Shtator, 2015 23:09

Çfarë kërkon Rusia në Siri? Kjo pyetje ka disa javë që po qarkullon në mediat perëndimore, të cilat citojnë shpesh burime anonime të sektorëve të mbrojtjes që shprehen se “qëllimet ushtarake të Kremlinit në Siri mbeten ende të paqarta”. Deri më tani është bërë e ditur se dërgimi i mjeteve dhe forcave përfshin edhe avionë e tanke, çka i jep presidentit sirian Bashar Al Assad siguri se ai nuk ka për të dalë shpejt nga skena. Mirëpo cili është qëllimi afatgjatë i Rusisë, që pas Egjiptit shfaqet edhe në një krizë që e ka lënë Perëndimin pa alternativë serioze?

Franca, gati sulmet ajrore kundër ISIS-it në Siri

Postuar në 16 Shtator, 2015 09:11

Agjensia e lajmeve AFP raporton se Franca do të zhvillojë sulme ajrore kundër organizatës Shteti Islamik (ISIS) në Siri në javët e ardhshme. Lajmin e njoftoi sot ministri francez i Mbrojtjes, Jean Yves Le Drian. I intervistuar nga “radio France Inter” dhe i pyetur se kur, avionët bombardues francezë, që zhvillojnë që prej 8 shtatorit fluturime mbi Siri për grumbullim informacioni, do të fillojnë bombardimet, ministri francez u përgjigj se bombardimet do të fillojnë “në javët në vijim, sapo të jenë mirëidentifikuar objektivat”.

Rusia nis ndërtimin e instalimeve ushtarake në Siri

Postuar në 09 Shtator, 2015 18:27

Kremlini nuk ka qëndruar vetëm te fjalët, por ka nisur të veprojë në Siri. Prej disa ditësh në media qarkullojnë informacione për lëvizje ushtarake të Rusisë në Siri, por asgjë nuk është konfirmuar. Sot, “Reuters”, citon dy zyrtarë amerikanë, që në kushte anonimati, ka deklaruar se dislokimi i mjeteve dhe trupave ruse në Siri, është fakt. Bëhet fjalë për dy anije që shërbejnë për zbarkimin e tankeve, disa avionë si dhe disa trupa. “Qëllimi i lëvizjeve ushtarake të Rusisë në Siri, mbetet i panjohur”, thanë dy zyrtarët në fjalë.

Ushtria siriane i rimerr ISIS-it një fushë të rëndësishme naftëmbajtëse

Postuar në 09 Shtator, 2015 07:09

Agjensia e lajmeve AFP raporton se trupat e regjimit sirian u kanë rimarrë xhihadistëve të grupit të Shtetit Islamik një pjesë të një fushe të rëndësishme naftëmbajtëse në provincën qendrore të Homsit, theksoi Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut (OSDH). Shteti Islamik pushtoi të dielën sektorë të gjerë të fushës naftëmbajtëse Jazal, që ndodhet 20 kilometra në veri perëndim të Palmirës dhe një prej të fundit në duart e regjimit duke shkaktuar një ndërprerje të prodhimit.

Pages

Subscribe to RSS - isis