hetimi

Nën hetim mjekë të QSUT dhe maternitetit për vdekjen e një 35 vjeçareje dhe foshnjës së saj

Postuar në 16 Shtator, 2016 11:20

Policia e Tiranës ka nisur të bëjë verifikimet e para për shkaqet e vdekjes së një 35 vjeçare shtatzanë në muajin e nëntë. Hetimi përfshin shkaqet e vdekjes së gruas dhe foshnjës së saj dhe rolin e mjekëve të maternitetit "Koço Glozheni" dhe të urgjencës së QSUT në kryeqytet. Janë familjarët që akuzojnë mjekët për neglizhencë dhe mungesë kushtesh. Dëshmia e kunatit të 35 vjeçares me inicialet A. Ç:

Elon Musk bën thirrje për ndihmë për të zbuluar shkakun e shpërthimit të Falcon 9 më 1 shtator

Postuar në 12 Shtator, 2016 14:57

Elon Musk po bën thirrje për ndihmën e gjithkujt për të shpjeguar dhe hetuar shkakun e shpërthimit të raketës Falcon 9 që shpërtheu më 1 shtator gjatë një testi. Miliarderi që është një nga financuesit më të mëdhenj të projekteve për të ardhmen, shkruajti një status në Twiter përmes të cilit kërkoi ndihmë:

“Nëse keni audio, foto apo video të anomalisë sonë të javës së shkuar, ju lutem dërgojini te report@spacex.com. Materiali mund të jetë i dobishëm për hetimin”, shkruan Musk.

Hetim oligopolit në sigurime. Rrezikohet gjobë deri në 2% të xhiros

Postuar në 09 Shtator, 2016 20:18

Kompanitë e sigurimit aktualisht po hetohen nga ekspertë të Autoritet të Konkurencës. Objekt i hetimit do të jenë tarifat e primit të sigurimit të detyrueshëm motorrik, që u rritën me 25 % në gusht të këtij viti. Autoriteti i Konurencës nisi hetimin menjëherë pas publikimit në media të ndryshimit të tarifave nga të gjitha kompanitë, në të njëtën kohë e me të njëtin çmim.
Dyshimi nëse ka marrëveshje të fshehtë dhe fiksim të çmimit është objekti i këtij hetimi. Nëse shkelje konstatohet, shoqëritë e sigurimeve rrezikojnë gjobë deri në 2 % të xhiros vjetore për seicilën prej tyre.

Berisha: "Qeveria kineze ka nisur hetim për rrugën e Arbrit"

Postuar në 02 Shtator, 2016 21:57

Ish- kryeministri Sali Berisha ka deklaruar sot gjatë një prononcimi për gazetarët se qeveria kineze po heton praktikën e ndjekur për rrugën e Arbrit, ku u përfshi edhe Exim Bank, bankë investimesh shtetërore në vendin aziatik.

Nxjerrja e kartëmonedhave nga tregu, Prokuroria nis hetimin ndaj Bankës së Shqipërisë

Postuar në 02 Shtator, 2016 18:02

Raporti i Kontrollit të Lartë të Shtetit për nxjerrjen e kartëmonedhave nga tregu do të jetë bazë për hetim penal nga Prokuroria e Përgjithshme. “Vizion Plus” raporton sot se Prokuroria ka marrë një kallëzim nga KLSH dhe pritet që të marrë në pyetje drejtuesit e Bankës së Shqipërisë në vitet 2010-2014.

Ambasada shqiptare në Athinë: Vdekja e emigrantit e filmuar. Kemi kërkuar pamjet

Postuar në 15 Gusht, 2016 15:34

Vdekja misterioze e 29-vjeçarit shqiptar Pëllumb Marnikollaj në një komsiariat të policisë në kryeyqtetin grek Athinë do të hetohet nga Prokuroria e Lezhës, ku të afërmit e të ndjerit kanë bërë kallëzimin penal.

Komedia socialiste/Një qëndrim ndryshe çdo ditë për sistemin e drejtësisë

Postuar në 11 Gusht, 2016 15:48

Bashkia e Tiranës ka dalë sot me një deklaratë rreth vdekjes së 17 vjeçarit Ardit Gjoklaj në vendgrumbullimin e mbetjeve në Sharrë. Ajo i ka dhënë një përgjigje akuzave të këshilltarëve të djathtë në këshillin Bashkiak, sipas të cilave me mbetjet zhvillohet një biznes i lidhur drejtpërdrejt me kryetarin Erjon Veliaj. Në reagimin e vet Bashkia thotë:

LSI nis kundërsulmin ndaj ambasadorit Lu, i nxjerr letrën kompromentuese drejtuar Llallës

Postuar në 15 Korrik, 2016 10:31

Në kohën kur ambasada amerikane ka marrë një rol protagonist në negociatat për reformën në drejtësi, duke imponuar një draft që u jep kompetencë ndërkombëtarëve për kryerjen e vetingut të gjyqtarëve dhe prokurorëve, zbulohet se investimi i ambasadorit për drejtësinë ka prekur edhe çështje konkrete ose nën hetim. Sipas asaj që publikon gazeta "Dita", ambasadori Donald Lu i ka dërguar një letër Prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llalla një vit më parë ku i shpreh shqetësimin e tij lidhur me hetimet që po bëheshin në atë kohë ndaj Bankers Petroleum.

Spekullime në mediat izraelite se Netanyahu po hetohet për pastrim parash

Postuar në 08 Korrik, 2016 22:18

Benjamin Netanyahu ndodhet ndoshta në situatën më të vështirë të karrierës së tij politike qëkurse erdhi në detyrën e kryeministrit të Izraelit në vitin 2009.

Çështja “Mimran”, “Haaretz” paralajmëron skandal për Netanyahun që mund të dorëhiqet

Postuar në 05 Korrik, 2016 23:45

Hetimi i kryeministrit izraelit Beniamin Netanyahu për çështjen “Mimran”(http://www.respublica.al/2016/03/27/telashe-të-reja-për-netanyahun-publikohet-një-foto-e-tij-me-arnaud-mimran-i-akuzuar-si) ka marrë një përmasë tjetër. Gazeta e njohur “Haartez” njofton se policia ka në dorë materiale të reja, “detaje të të cilave i njohin shumë pak njerëz” në kuadër të një hetimi që pritet të shpërthejë së shpejti.

Pages

Subscribe to RSS - hetimi