hetimi

Partia Demokratike kërkon hetim pasuror për shtëpinë e Kryeministrit Rama

Postuar në 12 Janar, 2019 13:39

Partia Demokratike ka kërkuar sot nga Inspektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive që të nisë hetimin për kryeministrin Edi Rama. Sipas përfaqësueses Dhurata Çupi, hetimi duhet të merret me  diferencën prej 300 milionë lekësh mes deklarimit të z. Rama dhe vlerës së shtëpisë së tij në Surrel ku banon.

Tv Klan raporton nisjen e hetimeve për devijimin e Lanës. A po vihet në pikëpyetje Plani i Stefano Boerit?

Postuar në 27 Dhjetor, 2018 02:04

Tv Klan raportronte dje se Prokuroria ka përfshirë në hetimet për projektin e Unazës së Re edhe punimet e parashikuara në lumin e Lanës.

Avokati i Popullit: Hetim për tejkalim kompetencash nga Policia gjatë protestës

Postuar në 23 Nëntor, 2018 01:22

Lidhur me protestën e djeshme para Parlamentit nga ana e banorëve të zonës së Astirit, ka reaguar me një deklaratë edhe Avokati i Popullit. Më poshtë deklarata: 

Institucioni i Avokatit të Popullit po e ndjek në vazhdimësi situatën e krijuar si pasojë e kundërshtimeve për projektin e Unazës së Re.

Prokuroria e Athinës nis hetimet për vrasjen e Bularatit

Postuar në 31 Tetor, 2018 14:35

Një prokuror në Athinë do të nisë hetimet për vrasjen e Konstandinos Katsifas, që humbi jetën gjatë përplasjeve me armë në Bularat në datën 28 tetor. Lajmi bëhet i ditur nga mediat greke që shkruajnë se dosja është dërguar në Athinë nga zyra e një prokurori në Janinë, pas ankesës së familjarëve të Katsifas. 
Formalisht çështja është hapur pasi e motra e të vrarit ka paraqitur dokumentet që provojnë se Katsifas ka patur kombësi greke dhe për rrjedhojë hetimi mund të hapet edhe në Greqi. 

Serbia do të hetojë në nivel parlamentar pasojat e bombardimeve të vitit 1999

Postuar në 14 Maj, 2018 13:42

Serbia do të hetojë pasojat e bombardimit të vendit nga NATO. Këtë ka njoftuar në një intervistë për RTS, kryetarja e Parlamentit Maja Gojkoviç, sipas të cilës hetimi është detyrim ndaj qytetarëve për të thënë të vërtetën. 

Ne po themi që ka një nevojë për të krijuar një komision në nivel parlamentar që do të ketë detyrën të hetojë pasojat e bombardimeve të vitit 1999 mbi shëndetin dhe mjedisin me një vëmendje të veçantë ndaj përdorimit të uranit të varfëruar

CEZ bën lëmsh edhe politikën bullgare

Postuar në 08 Maj, 2018 15:44

CEZ, kompania çeke që operon në fushën e energjetikës vazhdon të krijojë probleme në Bullgari. Agjencia bullgare e lajmeve, BTA, njofton se shitja e aksioneve të CEZ ndaj një kompanie të dyshimtë vendase ka provokuar debate të forta politike. Bëhet fjalë për rrjetin e shpërndarjes së energjisë elektrike, të cilin CEZ ka menduar ta kalojë drejt një kompanie të quajtur Pazardjik që zotërohet nga Ginka Vubarkova.

Oferta e Lu për Tahirin dhe eksperienca me ekspertë amerikanë

Postuar në 13 Janar, 2018 10:34

Hetimi për Sajmir Tahirin nuk është një proces që po ngjall besim dhe ashtu si shumë çështje të tjera ka marrë vëmendjen e ambasadës amerikane, e cila kërkon të përfshihet direkt në hetime. Interesin amerikan e ka shprehur ambasadori Donald Lu, pas një takimi me ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

Avaz i 27-vjetëve

Postuar në 13 Dhjetor, 2017 22:29

Dy ditët e fundit, dikush ka shtyrë ujërat për të riktyer në vëmendje çështjen “Tahiri”. Pak të dhëna të reja nga sms e bashkëshortes së ish-ministrit të Brendshëm, një skup i shfryrë dhe I mbingarkuar me fjalë nga Top-Channel, dhe Tahiri është sërish në qendër të lajmit politik.

Gjykatës partiakë për mbrojtjen e ish-ministrit të Brendshëm

Postuar në 06 Nëntor, 2017 15:42

Partia Socialiste dhe pas saj qeveria po luajnë në mbrojtje në rastin e Saimir Tahirit. Ky do të ishte një lajm i mirë nëse nuk do të shikonim një sjellje që të kujton Sali Berishën e 21 janarit 2011. 

Në përpjekjen për të goditur me një dosje opozitën që sot ushtron presion për çështjen “Tahiri”, socialistët ndjejnë se janë të bllokuar në kundërveprimin e tyre nga prokuroria. Kryetari i Grupit Parlamentar, Taulant Balla, akuzoi sot organin e akuzës se po përdoret politikisht.

Disa pyetje që mbeten ende pa përgjigje

Postuar në 26 Tetor, 2017 11:35

Çështja e ish-ministrit të Brendshëm Sajmir Tahiri ka marrë dje një drejtim poliitk të qartë me vendimin e Kuvendit të Shqipërisë. Z. Tahiri do të hetohet në gjendje të lirë dhe në këtë përballje ai ka përsëritur disa herë se do të kërkojë të vërtetën. Një ditë përpara seancës, z. Tahiri nxori para medias një vërtetim të ndjekjes penale nga Prokuroria e Katanias që provonte se ai ndaj tij nuk ka të regjistruar ndjekje penale në këtë njësi hetimore të Siçilisë.

Pages

Subscribe to RSS - hetimi