hetimi

Çështja “Mimran”, “Haaretz” paralajmëron skandal për Netanyahun që mund të dorëhiqet

Postuar në 05 Korrik, 2016 23:45

Hetimi i kryeministrit izraelit Beniamin Netanyahu për çështjen “Mimran”(http://www.respublica.al/2016/03/27/telashe-të-reja-për-netanyahun-publikohet-një-foto-e-tij-me-arnaud-mimran-i-akuzuar-si) ka marrë një përmasë tjetër. Gazeta e njohur “Haartez” njofton se policia ka në dorë materiale të reja, “detaje të të cilave i njohin shumë pak njerëz” në kuadër të një hetimi që pritet të shpërthejë së shpejti.

Hetim për mashtrime me firmat e peticionit për referendum të dytë në Britani

Postuar në 26 Qershor, 2016 15:44

Peticioni për një referendum të dytë në Britaninë e Madhe, pro ose kundër qëndrimit në BE,  ka arritur 3,1 milionë firma. Por BBC-ja njofton se Komiteti për Peticionet në Dhomën e Përfaqësuesve ka dekalruar se po hetohet për mashtrime me firmat e nënshkruesve. Çdo firmë e konstatuar si falese do të hiqet, kjo është bërë e qartë nga Komiteti, kreu i së cilës Helen Jones deklaroi se “pretendimet për falsifikim po merren shumë seriozisht”.

Faqja online ku firmoset peticioni është krijuar nga një person me emrin Oliver Healey. 

 

Çfarë fsheh ky ministër?

Postuar në 21 Qershor, 2016 09:24

Qeveria është nën hetim parlamentar për marrëveshjen e Mirëkuptimit me CEZ, por ajo refuzon të japë dokumentacionin e kërkuar. Kryetari i Komisionit Hetimor, kërkuar nga opozita, Edmond Spaho, ka deklarur dje në mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve se nga kryeministria dhe Ministria e Energjetikës nuk po lëshohet dokumentacioni i kërkuar. “I kemi dërguar kërkesat ministrive për të na sjellë materialet për procesin hetimor dhe sipas ligjit ka një afat deri në 10 ditë. Ky afat i përcaktuar me ligj mbushet sot.

Ministria e Mbrojtjes: Pilotët ishin të trajnuar. Amendimi i kontratës nuk prekte trajnimin

Postuar në 19 Qershor, 2016 12:34

Pas raportimeve të djeshme se dy pilotët që humbën jetën më 6 prill në Shkodër, si pasojë e rrëzimit të helikopterit EC145, nuk ishin të trajnuar, është përgjigjur sot Ministria e Mbrojtjes. Lajmi, i publikuar fillimisht nga AbcNeës, raportonte se për këtë shkak hetimi ka shkuar deri në zyrat e Shtabit të Përgjithshëm, por sipas Forcave Ajrore, dokumentacioni për trajnimin e pilotëve është në dispozicion të prokurorisë. Pra mbetet e paqartë nëse prokuroria po heton apo jo në këtë drejtim. Më poshtë deklarata e shpërndarë sot nga Ministria e Mbrojtjes:

Rrëzimi i helikopterit, hetim për neglizhencë deri në zyrat e Shtabit të Përgjithshëm. Ministrja premtoi ridimensionim rregulloresh pas “ngjarjes Feka”!!!

Postuar në 18 Qershor, 2016 18:47

Vdekja, më 6 prill, e dy pilotëve që drejtonin helikopterin EC145, Florin Delia dhe Donald Hoxha, mundet të jetë shkaktuar indirekt, nga neglizhimi i drejtuesve përkatës në Ministrinë e Mbrojtjes. “ABC NEWS” raporton sot se hetimi për këtë çështje po sugjeronse “dy pilotët e ndjerë nuk kishin eksperiencën e duhur për të drejtuar një helikopter të llojit “EC145”, të cilët ishin blerë nga Ministria e Mbrojtjes vetëm pak kohë më parë”. I njëjti raportim flet për shmangien nga praktika e ndjekur me helikopterët Cougar, për të cilët pala franceze dërgoi në Shqipëri një pilot trajnues.

Akuza e Berishës: “Të hetohet Ardian Çipa, një mercenar i ndyrë që kërcënon prokurorët e këtij vendi”

Postuar në 15 Qershor, 2016 13:37

Ardian Çipa, zv/drejtori i Përgjithshëm të Policisë së Shtetit për seksionin e Krimeve të Rënda, kërcënon prokurorët. Kështu pretendon ish-kryeministri Sali Berisha, i cili gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët ka kërkuar nga Prokuroria që të nisë hetimet ndaj Çipës. “I bëj thirrje Prokurorisë të nisë menjëhërë hetimet kundër Ardian Çipës, një mercenar i ndyrë që kërcënon njëlloj si Shullazi, prokurorë të këtij vendi. Çështja tjetër e dënueshme ëshë ajo e një mercenari ndaj të cilit ligji duhet të veprojë me urgjencë: Ardian Çipa.

Goditje e fortë për Clinton. Zbardhet hetimi i FBI-së: Urdhëroi vrasje me drone në Pakistan, përmes celularit

Postuar në 12 Qershor, 2016 13:41

Hillary Clinton është në hetim federal për mënyrën sesi ajo ka administruar dhe përdorur informacionin e klasifikuar.
Mediat amerikane referojnë në raport sipas të cilit Byroja Federale e Hetimit po hulumton e-mailet e Clinton, e cila në detyrën e sekretares së Shtetit, ka aprovuar me celularin e saj, vrasje me drone, të cilat realizoheshin nga shërbimi sekret. Vendi i goditjeve ishte Pakistani.
Marrëveshja mes Departamentit të Shtetit dhe CIA-s ka funksionuar qënnga viti 2011 dhe sipas saj Clinton ka aprovuar çdo propozim për vrasje që ka bërë CIA, përveç nja dy rasteve.

Gjurmë gishtash mbi pajisjen përgjuese të gjetur në zyrën e ministrit të Brendshëm

Postuar në 03 Qershor, 2016 16:15

Mbi aparatin përgjues të gjetur në zyrën e ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri(pjesë të tij), janë gjetur gjurmë gishtash të cilat ende nuk janë identifikuar se kujt i përkasin. “Burime nga grupi hetimor thanë për Televizionin Klan se, pajisja e gjetur është një përçues analog i përgjimeve ambientale. Pjesa tjetër e pajisjes, ajo që kryen regjistrimin, nuk është gjendur ende dhe hetuesit thonë se do të jetë mjaft e vështirë që të identifikohet vendndodhja e saj.

Sekuestrohen nga Prokuroria 220 ha truall në Karaburun. Fakti: Hetimi nisi Kryesisht

Postuar në 31 Maj, 2016 15:39

220 ha truall në Karaburun janë vendosur në sekuestro nga Prokuroria e Vlorës e cila po heton për falsifikim dokumentesh. Interesant është fakti se organi i akuzës ka nisur hetimin kryesisht dhe mandej ka patur edhe dy kallëzime nga dy shtetas që pretendojnë pronësinë në këtë hapësirë. “Në bazë të veprimeve hetimore të kryera deri në këtë fazë të hetimit të Njësisë Task-Forcë së Prokurorisë së Vlorës, ka rezultuar se prona me sipërfaqe 220 hektarë në Shën Vasil, Karaburun,  fillimisht është regjistruar në emrin e shtetasi Rajmond Mezi.

Presidenti: “Qeveria t'i dorëzojë sa më parë Prokurorisë pajisjen e përgjimit. Versioni i trajnimit nga Interforza, Mashtrim”

Postuar në 17 Maj, 2016 16:20

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ka kërkuar sot zyrtarisht vijimin e hetimeve për pajisjen përgjuese që pretendohet se ndodhet në kushte antiligjore në posedim dhe përdorim të Policisë së Shtetit. Një ditë pasi ministri i Brendshëm mohoi ekzistencën e pajisjes, Nishani ka dalë me një deklaratë zyratare ku i bën thirrje prokurorisë të vijojë zbatimin e detyrës. “Presidenti i Republikës, Sh.T.Z.

Pages

Subscribe to RSS - hetimi