gara

Maratonë e llojit Veliaj, bashkia ndryshon fituesin (Video)

Postuar në 07 Tetor, 2018 17:38

Bashkia e Tiranës solli kurorat nga Athina për t’i dhënë një solmenitet më të madh maratonës së Tiranës, por në fund tiumfoi provincializmi dhe padrejtësia. Dhe për këtë u kujdes vetë Bashkia që organizonte dhe garën. Video e mëposhtme tregon sesi organizatorët shkurorëzuan një vrapuese keniane për t’i dhënë fitoren Luiza Gegës, bashkë me çekun përkatës. Prezantuesi nuk jep arsye, por e thotë hapur që ka marrë urdhër nga organizatorët të ngjisë në podiumin e fituesit Luiza Gegën.

Iran vs Arabia Saudite, përballja ushtarake dhe ekonomike

Postuar në 27 Prill, 2018 13:29

Në pesë vitet e fundit vendet e Lindjes së Mesme kanë qenë të përfshira direkt ose indirekt në konflikte të armatosura, dhe nuk është rastësi fakti që 32% e importeve të armëve i takojnë këtij rajoni.
Arabia Saudite, sipas Radio Farda, është e famshme për shumat e mëdha të investuara në armatime, të vlerësuara në rreth 7 miliard $. është e vështitë të përcaktohet një shumë ekuivalente për Iranin.

Armand Duka fiton garën për kreun e FSHF-së

Postuar në 07 Shkurt, 2018 15:45

Armand Duka është zgjedhur sërish në krye të FSHF-së. Pas mbylljes së procesit të votimit nga 65 anëtarët, nisi numërimi i votave. Komisioni konstatoi se Armand Duka mori  39 vota, Bashkim Fino 22 vota, ndërsa Shpëtim Hala nuk mori asnjë votë. Komisioni konstatoi gjithashtu 4 vota të pavlefshme, çka e bëri të detyrueshëm raundin e dytë, pasi asnjë prej kandidatëve nuk siguroi dot 2/3 e votave.

Garë e re SHBA-Rusi për armët bërthamore

Postuar në 04 Shkurt, 2018 12:58

Disa media në SHBA i kanë kushtuar vëmendje publikimit të një raporti të administratës Trump mbi gjendjen e kapaciteteve ushtarake bërthamore të vendit.

Kultura e timonierit

Postuar në 27 Gusht, 2017 18:50

Edi Rama prezantoi sot para shqiptarëve emrat e kabinetit të ti qeveritar që do të drejtojë për këtë mandat. Për atë që ndjek politikën shqiptare nuk mund të thuhet se ka ndonjë të papritur duke patur parasysh mënyrën dhe preferencat e zotëri në drejtim. Drejtimi politik në lëtë lloj sistemo politiko-komunikativ nuk mund të ndahet nga shoë dhe pjesa e dukjes. Patjetër që Edi Rama ka edhe arsye të vetat, mirëfilli politike për spostimt e bëra, për shkurtimet dhe për katapultimet.

Selami: Nuk besoj se do m'i vjedhin votat në PD

Postuar në 08 Korrik, 2017 11:50

Eduart Selami qoftë edhe formalisht po e vë në pozitë të vështirë Lulzim Bashën, ndonëse fituesi i garës për kryetar të Partisë Demokratike është i paravendosur. Kundërshtar në letër apo i ngjashëm me Maqo Lakrorin, Selami po i qëndron linjës se Lulzim Basha është një model i dështuar dhe ky konstatim tejkalon konjukturat e brendshme në PD.

I propozojnë të tërhiqet nga gara, Selami refuzon

Postuar në 05 Korrik, 2017 22:05

Teksa Lulzim Basha duket i vendosur të mbajë me çdo kusht karrigen e kryetarit të Partisë Demokratike, pa përmbushur as rregullin minimal të dorëheqjes nga posti si përgjegjësi për humbjen dramatike në 25 Qershor kundërshtarët e tij kanë tentuar të deligjitimojnë edhe garën formale mes tij dhe Eduard Selamit.

Astrit Patozi tha në një intervistë për ABC News se i kishte kërkuar Selamit në një takim konfidencial të mos bëhej patericë e Lulzim Bashës në ambicjen për t’u rizgjedhur kryetar, por kishte hasur në refuzimin e këtij të fundit.

Nënkryetarët japin garanci: Gara në PD, e ndershme. Pse nuk dorëhiqet Basha atëherë?

Postuar në 03 Korrik, 2017 15:08

Dy nënkryetarët e Partisë Demokratike, Edmond Spaho dhe Edi Paloka kanë dalë sot me një deklaratë për shtyp përmes së cilës sqarojnë procedurat e ndjekura për garën për kryetar të PD-së, statutin e saj etj..Në një farë mënyre dy zyrtarët japin këtu një qëndrim zyrtar për shqetësimet dhe kërkesat e bëra këto ditë.

Katër kandidatë për kreun e PD-së. Patozi: Normalizim statutor procesit, Basha të dorëhiqet

Postuar në 01 Korrik, 2017 18:57

Në garën për për kryetar të Partisë Demokratike kandidojnë tashmë 4 kandidatë. Lulzim Basha, që ka hapur procedura antistaturore, Eduard Selami, Erjon Piciri dhe së fundmi edhe Astrit Patozi. 
Ky  i fundit duket se përfaqëson grupin e demokratëve që kërkojnë dorëheqjen e Bashës dhe që sot ka shpërndarë një deklaratë përmes së cilës kërkon mbledhjen e kryesisë dhe futjen e procesit në shina statutore. Vetë Patozi paraqiti ndër të tjera disa kërkesa që sipas tij rrjedhin nga nevoja e normalizmit të situatës në parti dhe kthimin e besimit. 

Ristani: Nul urdhri për rihapjen e garës në PD

Postuar në 29 Qershor, 2017 14:51

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Arben Ristani, i ka dhënë një tjetër goditje përpjekjeve të Lulzim Bashës për të rilegjitimuar qëndrimin e tij në krye të PD-së përmes zgjedhjeve që u shpallën në 22 korrik. Në një deklaratë për mediat Ristani sqaron se delegimi i kompetencave organizative nga Kryetari tek nenkryetaret eshte jo statutor dhe pa permbajtje, sepse kompetencat organizative i takojne ne baze te statutit Sekretarit te Pergjithshem dhe kësisoj edhe hapja e garës për kryetar të Partisë Demokratike nga dy nënkryetarët është nul.

Pages

Subscribe to RSS - gara