Egjipti

Problemi i identitetit egjiptian, një vështrim nga brenda

Postuar në 03 Mars, 2020 15:19

 

Pasi rrëzuan monarkinë me grusht shteti në korrik 1952, pushtetarët e rinj ushtarakë të Egjiptit riformuan identitetin e saj. Mbretëria e Egjiptit u bë Republika Arabe e Egjiptit, duke hedhur një hap tjetër drejt panarabizmit. Kjo përqafim i identitetit panarab pati efekte të kundërta në terma afatgjatë, që penguan përparimin e vendit, ndërsa ndikuan në mënyrë drastike në mënyrën se si egjiptianët e shohin veten, fqinjët e tyre dhe botën.

Unë jam egjiptian dhe kam disa pyetje që mund të krijojnë siklet.

Zbulimi arkeologjik në Assasif, më i rëndësishmi i kohës moderne në Egjipt

Postuar në 20 Tetor, 2019 17:27

Ministria Egjiptiane e Antikuiteteve e ka cilësuar zbulimin e fundit arkeologjik në Assasif pranë Luksorit si më të rëndësishmin e epokës moderne. 30 arkivole druri të pikturuara që datojnë në kohën e Dinastisë së 22-të do të ekspozohen në një holl të posaçëm në Muzeun e Madh Egjiptian. Ministria ka raportuar të dhëna konkrete nga zbulimi si p.sh fakti se arkivolet ishin groposur një metër thellë në dy

Irani nuk është armiku i vërtetë i arabëve

Postuar në 28 Qershor, 2019 13:57

Shtetet e Gjirit Persik po komplotojnë me Izraelin kundër Iranit, duke e konsideruar atë si kërcënimin kryesor në rajon. Kështu është shprehur shkrimtari egjiptian Fahmi Huwaidi sipas të cilit Irani nuk përbën kërcënim për arabët, pavarësisht dallimeve.

Kjo është qesharake, kjo është padyshim një thënie e vjetër izraelite që daton ën vitin 1979 që me nisjen e revolucionit islamik në Iran. Izraeli ka frikë dhe po kërkon të zhvendosë vëmendjen nga krimet që kryen në territoret e pushtuara

citohet Huwaidi.

Parlamenti egjiptian vendos zgjatjen e mandatit të presidentit al Sisi deri në vitin 2030

Postuar në 17 Prill, 2019 13:55

Parlamenti egjiptian ka vendosur të shtyjë qeverisjen e presidentit Abdel Fattah al-Sisi deri në vitin 2030. Ky akt është shoqëruar edhe me vendimin për të amenduar Kushtetutën për t’i dhënë ushtrisë ndikim më të madh, por edhe t’i japë Sisit kontroll më të madh mbi drejtësinë. 
Mediat raportojnë se amendamentet në fjalë do të kalojnë në referendum. 

Episodi i radhës në duelin për politikën e jashtme

Postuar në 02 Mars, 2019 00:12

Është përsëritur disa herë sa të quhet rastësi, apo konicidencë. Dublimi diplomatic mes kiryeministrit Rama dhe presidentit Ilir Meta është një shprehi e zakonshme mes dy politikanëve që e kanë shumë të vështirë bashkëjetesën në paqe dhe shmangien e rivalitetit thuajse për çdo gjë.

Politika e jashtme është patjetër edhe çështje imazhi dhe duhet thënë se në këtë drejtim, keu i shtetit Ilir Meta ka bërë disa gjetje që e vënë në avantazh jo vetëm për karakterin e tyre “pikant”, por edhe pse për natyrë z. Meta e ka më të huaj retorikën e zhurmshme sesa z. Rama.

“Turqia synon rikrijimin e kalifatit”

Postuar në 07 Mars, 2018 17:23

Turqia, Irani dhe ekstremistët islamikë janë trekëndëshi i djallit. Ky përkufizim është bërë nga princi saudit Mohammed Bin Salman, gjatë një interviste për gazetën egjiptiane “Al-Shorouk”.

Princi akuzoi Vëllazërinë Myslimane se po kërkon të shfrytëzojë situatën në rajon, kurse Turqia si padronen e saj synimet e së cilës janë rikrijimi i Kalifatit, që nuk ekziston më që nga koha e Perandorisë Osmane, 

Egjipti thirrje vendeve arabe: Hapni ambasadat në Jeruzalem

Postuar në 08 Dhjetor, 2017 11:52

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump për të zhvendosur  ambasadën e ShBA në Jeruzalem, duke njohur këtë të fundit si kryeqytet të Izraelit, ka prodhuar reagimet e para praktike. 
Mohamed Al-Ghoul, zv. Kryetar i Komitetit për të Drejtat e Njeriut në parlamentin egjiptian, bëri thirrje që vendet arabe të bëjnë të njëjtën gjë. Pra të zhvendosin ambasadat e tyre në Palestinë po në Jeruzalem. Ai ka kërkuar që të gjitha vendet arabe të njohin me ligj shtetin palestinez dhe të hapin selitë në qytein e shenjtë. 

Komiteti Hebreo – Amerikan: Trekëndëshit Qipro – Izrael – Greqi, t’i bashkohet edhe Egjipti

Postuar në 07 Tetor, 2017 12:01

Kreu i Komitetit Hebreo - Amerikan, David Harris, ka komentuar përmes një interviste për gazetën greke “Kathimerini” projektet gjeopolitike që lobi që ai përfaqëson, synon në Mesdheun Lindor. Në qendër të interesave është padyshim siguria dhe mirëqenia e Izraelit, që prej 30 vjetësh është në një bashkëpunim strategjik me Qipron dhe Greqinë. 

Takimet e rregullta të tre liderëve ilustron partneritetin dhe miqëisnë e afërt, pa harruar se është përherë e më e qartë se lidhjet janë institucionalizuar si shtylla të interesit kombëtar të të tre shteteve”, tha Harris. 

Perëndimi i ISIS dhe aktualizimi i një krize edhe më të rëndë: Çështjes kurde

Postuar në 21 Gusht, 2017 12:05

Egjipti është aktori më i ri në skenën siriane. Gazeta izraelite “Haaretz” raporton se Kajroja ka marrë leje nga sauditët dhe rusët për të negociuar një marrëveshje mes rebleëve dhe regjimit të Damaskut, duke arritur që të konkludojë armëpushimin në lindje të Damaskut dhe në veri të Homsit. Gazeta komenton se nga perspektiva izraelite, çdo koniunkturë që frenon dhe minimizon ndikimin Iranian në Siri, është pozitive. Egjipti nga ana e vet është partner me Telavivin në luftën kundër terrorizmit në Sinai.

Tensionet në Lindjen e Mesme, katër vende arabe ndërpresin marrëdhëniet me Katarin

Postuar në 05 Qershor, 2017 08:56

Disa vende arabe të Gjirit Persik dhe Egjipti kanë vendosur në bllok ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike me Katarin. Arabia Saudite, Egjipti, Bahreini dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë vendosur shkëputjen e marrëdhënieve duke akuzuar Katarin si financues dhe mbështetës të terrorizmit, përfshirë ndihmën për Shtetin Islamik.  Po kështu koalicioni I drejtuar nga Arabia Saudite që është përfshirë së fundmi në konfliktin në Jemen ka vendosur përjashtimin e Katarit në emër të mbrojtjes së interesave kombëtare, por edhe për të eliminuar rrezikun e terrorizmit.

Pages

Subscribe to RSS - Egjipti