cmimi

Joaquin Phoenix flet kundër racizmit në industrinë e filmit gjatë marrjes së çmimit Bafta

Postuar në 03 Shkurt, 2020 11:28

Aktori Joaquin Phoenix ka fituar çmimin Bafta për rolin e tij në filmin e vlerësuar “Jocker”. Por lajmi në fjalë është eklipsuar nga fjala e aktorit që ka bërë thirrje për një luftë kundër racizmit sistemik të pranishëm edhe në industrinë e filmit.

Ndihem i turpëruar të them se jam pjesë e problemit sepse nuk kam siguruar që filmat ku kam punuar të jenë përfshirës

tha ndër të tjera ai.

Fjala e tij është debatuar gjerësisht dhe në përgjithësi ka patur jehonë pozitive.

 

Festivali i Berlinit pezullon çmimin Ariu i Argjendtë për shkak të së shkuarës naziste të Alfred Bauer

Postuar në 31 Janar, 2020 11:45

Festivali i filmit në Berlin ka pezulluar një nga çmimet kryesore që shpërndan për artistët pjesëmarrës, atë dedikuar Alfred Bauerit.

Festë virtuale për tituj personalë

Postuar në 01 Janar, 2020 17:15

Ish-ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro e ka nisur e lumtur vitin 2020. Me një njoftim në Facebook, Kumbaro madje thotë se ky vit ka nisur mirë për mbarë shqiptarët sepse Ismail Kadare ka marrë titullin “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit” në Francë.

Ka vetëm 250 të tilla sot në Francë

shkruan kjo zonjë që dikur bënte ministren në këtë vend.  Kaq është kuota në fakt. 

Ligji për sigurimin e banesave do sjellë rritje çmimesh

Postuar në 09 Nëntor, 2019 18:22

Tërmetet që prekën vendin gjatë muajit shtator nxitën qeverinë të hartojë nxitimthi një ligj për sigurimin e ndërtimeve dhe banesave të qytetarëve. Ligji në fjalë detyron që ndërtuesit të mos bëjnë akt shitjeje ndaj blerësit pa garantuar edhe kontratën 10-vjecare të sigurimit. Por sipas kreut të shoqatës së ndërtuesve, Arben Dervishaj në ligj ka ende paqartësi sa i përket zbatimeve praktike të tij. 

Egoja e një kryebashkiaku – Erion Veliaj shpërblehet për “pjesëmarrjen”

Postuar në 28 Prill, 2019 20:35

Në vendin tonë ekziston një kompleks i veçantë “profesional”, të cilit nuk i ka shpëtuar as zoti Veliaj, Kryetari i Bashkisë Tiranë.

Kompleksi kap zakonisht pjesëmarrësit në konferenca, trajnime apo aktivitete të tjera ekstrakurrikulare, kryesisht jashtë vendit. Ai manifestohet në zmadhimin e qëllimit të këtyre aktiviteteve, të rolit të pjesëmarrësit, dhe më pas përdoret për të fryrë rëndësinë e vetes si “intelektual” apo “lider”.

Veliaj thotë se Rrahman Parllaku sfidoi regjimin e Enver Hoxhës. A është e vërtetë kjo?

Postuar në 15 Prill, 2019 16:19

Sot kryebashkiaku i Tiranës Erjon Veliaj ka nderuar ish-gjeneralin Rrahman Parllaku me titullin “Simbol i qytetit të Tiranës”. Si një figurë e mëkuar gjatë dhe me lavde nga e majta e veteranëve socialist, ai mbetet edhe sot një simbol elektoral në një politikë shqiptare që simbolet e veta origjinale ka hajdutët dhe kriminelët. Ndaj tek akti i z. Veliaj, një injorant i shquar në çështjet e historisë, duhet parë aspekti elektoral.

“Lufta e ftohtë” i surprizon të gjithë

Postuar në 10 Shkurt, 2019 18:42

Kineasti polak, Łukasz Żal, ka fituar çmimin e madh të akorduar nga Shoqata Amerikane e Kinematografëve.

Filmi i tij, "Lufta e Ftohtë", i xhiruar në bardhezi, la pas “Romën” e Alfonso Cuaron-it, si edhe tre filma të tjerë pretendentë: "First Man", "A star is born” dhe "Favorite".

Vetë kineasti 38-vjeçar nuk mori pjesë në ndarjen e çmimeve. Edicioni i 33-të u mbajt në Ray Dolby Ballroom në Hollywood & Highland në Los Anxheles.

Video/Protesta kundër çmimit të naftës në Francë vijon në javën e tretë

Postuar në 01 Dhjetor, 2018 14:00

Kuvendi i Shqipërisë, çmim Carlo Bollinos. Ky i fundit krijon çmimin "Telini" pë gazetarinë patriotike

Postuar në 09 Nëntor, 2018 20:44

Ngjarja e Bularatit duket se është marrë seriozisht nga Kuvendi i Shqipërisë. Sipas disa burimeve për redaksinë e “Të Kripura”, Kuvendi, më saktë mazhoranca e socialiste po gjykon mundësinë e vlerësimit të gazetarëve dhe mediave që i shërbejnë interesave të Shqipërisë në kontesktin e një raportimi që ka si kriter udhëheqës mbrojtjen e tyre.

Përse po kap majat çmimi i naftës?

Postuar në 12 Maj, 2018 12:03

Në nivelet më të larta të katërvjeçarit arriti çmimi i naftës, duke tejkaluar 75 dollarë për fuçi, ndërsa konsumi botëror pritet të tejkalojë 100 milionë fuçi në ditë në muajt e ardhshëm. Por çfarë saktësisht shkakton këtë rritje në çmimet e naftës? Është një kombinim faktorësh sipas analistëve të Cnn Money që ka çuar në stratosferë çmimin e arit të zi, ku një ndikim të madh ka marrëdhëniet e SHBA-ve me vendet e Lindjes së Mesme por edhe qëndrimi i Rusisë. Cnn ka ilustruar dhe me një video dinamikën e çmimet të naftës. 

Pages

Subscribe to RSS - cmimi